Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Transfer transmisie samurai pe vitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Transfer transmisie samurai pe vitara

Deschid acest topic pentru ca am achizitionat un samurai sj 413 de piese si vreau sa transfer transmisia pe vitara,cv,ct,cardanele si puntea fata,intrebarea mea este,oare o sa tina cu cauciucuri pe 31''?
    Ultima editare de Astral; 04.dec.2011, 19:17.

Re: Transfer transmisie samurai pe vitara

Da o cautare, sunt o multime de raspunsuri legate de 31" pe mecanica Samurai. Oferta restului de piese se face la vanzari, respectand regulile de acolo. Aici e interzisa o asemenea ofertare.

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...t%3B%26quot%3B Farfarello stie cum e cu 31", contacteaza-l

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...t%3B%26quot%3B aici sunt o multime de pareri dar si linkuri catre alte topicuri.
    Ultima editare de f_zoltan; 04.dec.2011, 19:00.
    Samurai incepator

Comentariu

http://pirate4x4.com/forum/showthread.php?t=1006299

Comentariu

Postat în original de alexxis888 Vezi post
        Deschid acest topic pentru ca am achizitionat un samurai sj 413 de piese si vreau sa transfer transmisia pe vitara,cv,ct,cardanele si puntea fata,intrebarea mea este,oare o sa tina cu cauciucuri pe 31''?
        crezin ca cutia de viteze si cea de transfer a samuraiului este mai buna de cat a vitarei!!te inseli
        lasa cutia care est deja pe masina,monteaza doar puntea sub ea,si baga diferentialul existent de vitara in puntea de samurica,si o sa tina garantat si la 32 nu numai la 31
        eu asa am facut si momentan am niste resapate pe el de 82 cm diametru care este mai mult de 31,si are 50 kg o roata
        suzuki vitara 1.6
        yo5PKM
        0763630114

Comentariu

Cutia de transfer de samurica eu stiu ca tine mult mai mult decat pare,am citit pe forum,nu mai stiu la ce proiect,s-a montat cutie de transfer de sami dupa un motor de peste 100 CP,deci nu imi fac griji,in timp ce la vitara ,in CT exista lantul ala nenorocit,am doi prieteni cu vitare si ambii au schimbat CV cu totul din cauza lantului aluia, ca era uzat si scapa peste pinioane,ce ma ingrijoreaza este CV si cardanele.
          Vreau sa montez transmisia intreaga pt ca asa motorul si ambreiajul nu vor mai fi atat de solicitate, gandes-te, Motor 1,6 , transmisie de samurai care a fost calculata pt rapoarte in punti de 1:3 ( aproximativ,nu stiu exact) si rapoarte in punti de vitara 1:5,12 + gume pe 31'',masina o folosesc exclusiv in teren + daca nu o sa fie de ajuns pot lejer inlocui CT cu una de sj410,

Comentariu

raportul din cutia de transfer la samurica este mult mai slaba de cat cea de vitara,de ce trebuie modificat(redus)raportul din cutia de transfer la samurica pentru 31 si la vitara nu trebe
            ia mai gandestete un pic
            suzuki vitara 1.6
            yo5PKM
            0763630114

Comentariu

inteleg ce spui tu,la samurica motorul este mult mai slab si nu poate invarti 31''- rile,de aia trebuie modificata CT sau rapoartele in punti,dar ca raport,samurica are un raport mai mare in CT decat vitara,un cunoscator ar putea sa confirme sau infirme acest lucru.

Comentariu

ceva noutati cu schimbatul???sunt tare curios
                suzuki vitara 1.6
                yo5PKM
                0763630114

Comentariu

O sa ma apuc de treaba abia la primavara,o sa postez atunci poze cu decursul lucrarii!

Comentariu

Buna! asa cum am promis in Decembrie, am inceput sa lucrez la Vitara,asta de vreo doua saptamani,doar ca s-a mai schimbat putin proiectul deci rog un moderator sa schimbe numele topicului in "Proiect Vitara" asadar intentiile sunt urmatoarele:
                    1 motorul de Vitara va fi inlocuit cu unul de mercedes 190 d, 2000 cmc ,simplu diesel ,72 CP cu,cutia de viteze tot de mercedes in 5 trepte,dupa care urmeaza adaptat reductorul de Vitara
                    2 punte fata samurai 413 ramforsata prinsa de sasiu cu legaturi 3 link + bara panhard
                    3 puntea spate ramane de Vitara dar o sa primeasca un 4 link
                    4 sper sa mut si volanul pe partea corecta,sau sa pun o caroserie cu totul, cu volan pe stanga(a mea este cam ruginita)
                    5 cauciucuri 31" profil agresiv
                    6 lift de aprox 25 cm,asta ramane de vazut dupa montarea suspensiilor
                    Orice sugestie,sfat sau ajutor sunt bine venite.
                    Poze cu realizarile de pana acum.
                    donator - primitor
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1859.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	195,3 KB 
ID:	889668
                    adaptarea dintre CV mercedes si CT Vitara

Nume:	IMG_1844.jpg 
Mărime:	143,5 KB 
ID:	889671

Nume:	IMG_1845.jpg 
Mărime:	117,1 KB 
ID:	889675
                    suporti motor neterminati inca

Nume:	IMG_1848.jpg 
Mărime:	119,7 KB 
ID:	889672
                    puntea fata in lucru

Nume:	IMG_1851.jpg 
Mărime:	162,8 KB 
ID:	889670Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1853.jpg 
Mărime:	144,9 KB 
ID:	889669Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1854.jpg 
Mărime:	175,3 KB 
ID:	889673Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1852.jpg 
Mărime:	159,1 KB 
ID:	889674

Comentariu

eu cred ca exagerezi cu greutatea si nu e bine deloc .... motorul ala diesel + cv au de 5 ori in + greutatea motorului de vitara ...

dc nu lasi motorizarea ei ?
                      pune decat puntea fata de Sami ....
                      Club Sportiv x3m
                      Valcea

Comentariu

Renunt la motorul de vitara din cauza consumului,motorina se mai poate rezolva de ici de colo si consuma si mai putin,la care se adauga cuplul mare la turatii mici pe care il are dieselul,cat despre greutate sa stii ca dieselul plus cutia nu depaseste cu mult greutatea motorului si a cutiei de vitara,maxim 20 kg daca are in plus,nu mai mult

Comentariu

ok .... cum zici tu ..... spor la treaba ....
                          Club Sportiv x3m
                          Valcea

Comentariu

Salut!
                            parerea mea e sa lucrezi pe sasiul de samurai care este mult mai potrivit pentru off-road decat cel de vitara. sasiul este singura chestie pe care as schimba`o la vitara mea.
                            An investment in knowledge always pays the best interest.
                            Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Comentariu

Buna! pai, care sunt "chestiile" care te deranjeaza la sasiul de vitara?

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection