Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Transfer transmisie samurai pe vitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• minitehnicusro
    a răspuns
    Re: Transfer transmisie samurai pe vitara

Postat īn original de yknot Vezi post
    Buna asta!
    Esti chiar rautacios.

Pot sa vin sa omologhez un Jimny (ala negru) cu punte fata de Samurai?

Lasă un comentariu:

• yknot
    a răspuns

Buna asta!

Lasă un comentariu:

• frecvent
    a răspuns

Dintre colegii care au punte rigida pe fata la vitara, a incercat/reușit careva sa o omologheze?

Lasă un comentariu:

• adammoga80
    a răspuns

Postat īn original de Antto Vezi post
    Mai am cateva intrebari. Ce bucse ai folosit la ciolane (brate) si la panhard? Panhardul si bratele le-ai facut din teava sau fier brut (ce dimensiune)? Suportul de arcuri l-ai folosit de pe bratele originale sau ai facut altul?
    totul se confectioneaz domnul meu,nimic nu poti sa foloseti de pe bratele originale

Lasă un comentariu:

• Antto
    a răspuns

Mai am cateva intrebari. Ce bucse ai folosit la ciolane (brate) si la panhard? Panhardul si bratele le-ai facut din teava sau fier brut (ce dimensiune)? Suportul de arcuri l-ai folosit de pe bratele originale sau ai facut altul?

Lasă un comentariu:

• adammoga80
    a răspuns

Postat īn original de Antto Vezi post
    Buna! Am si eu nevoie de cateva informatii, eventual poze. Am o vitara 1.6 8v, la care vreau sa-i pun punte fata de samurai. Am comandat punte fata mai lunga de pe un samurai (puntea e completa, mai putin grupul). Ce grup ai bagat in puntea de samurai? In afarara de suport arcuri si suport telescoape, ciolane si panhard, ce ai mai modificat? Poti atasa te rog poze cu modul de prondere al acestora? Si de pe ce ai luat ciolanele si panhardul? Ce arcuri ai pus pe fata? Eventual un nr de tel pt mai multe indicatii.
    Bagi grupul tau de vitara in puntea de samurai si ai terminat balciul
    Arcui vei incerca mai multe variante pana gasesti pe placul tau,de la mercedes si pana la ford mondeo,wv,audi,volvo. Telescoape poti cumpara si de noi de turism care sunt mai lungi dar slabe,se duc una una,,sau cumperi ceva adevarat aadecvat offroadului la bani mai multi nu chilipir de 100 lei

Lasă un comentariu:

• Adi BV
    a răspuns

Ai pus blocanti pe punti (fata si spate)?
    Ca deblocant nu ai sigur ca nu a clancanit cand ai dat in spate cu viraj.

Merge frumos masina din ce se vede in filmulet.
    Felicitari.

Lasă un comentariu:

• Radu90
    a răspuns

Poti sa imi spui ce arcuri/telescoape ai in momentul de fata pe masina. Vad ca sunt foarte lungi.

Lasă un comentariu:

• Antto
    a răspuns

Buna! Am si eu nevoie de cateva informatii, eventual poze. Am o vitara 1.6 8v, la care vreau sa-i pun punte fata de samurai. Am comandat punte fata mai lunga de pe un samurai (puntea e completa, mai putin grupul). Ce grup ai bagat in puntea de samurai? In afarara de suport arcuri si suport telescoape, ciolane si panhard, ce ai mai modificat? Poti atasa te rog poze cu modul de prondere al acestora? Si de pe ce ai luat ciolanele si panhardul? Ce arcuri ai pus pe fata? Eventual un nr de tel pt mai multe indicatii.

Lasă un comentariu:

• alexxis888
    a răspuns

S-a rezolvat problema flanselor si acuma este 100% functionala.

http://www.youtube.com/watch?v=EAir1...1&feature=plcp

Lasă un comentariu:

• alexxis888
    a răspuns

Puntea spate este mutata cu aprox. 10 cm mai in spate,la mine nu agata cauciucul in aripa,agata in sasiu de aceea trebuie sa-l mai latesc ,am vazut ce lucrare ai facut tu cu puntea de sami,mi se pare foarte ok, problema este ca eu nu am unde sa fac planetara si sa o cimentez si in plus sunt si in gaura cu banii.
    Yknot-puntea este de pe un sami din 87.
    Poze cu cauciucurile sus,nu pot sa merg cu el din lipsa flanselor,Cumpar flanse 50mm!Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2012-08-31 16.02.21.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	173,9 KB 
ID:	902280Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2012-08-31 16.02.39.jpg 
Mărime:	175,3 KB 
ID:	902281Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2012-08-31 16.02.46.jpg 
Mărime:	177,8 KB 
ID:	902282Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2012-08-31 16.03.04.jpg 
Mărime:	167,2 KB 
ID:	902283Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2012-08-31 16.03.12.jpg 
Mărime:	130,9 KB 
ID:	902284

Lasă un comentariu:

• yknot
    a răspuns

Ce fel de punte de Samurai ai pus? dinainte de '90 sau dupa '90? Ca sunt cam cu 10cm mai scurte alea dinainte de '90.

Lasă un comentariu:

• adammoga80
    a răspuns

inca nu este tarziu sa tai puntea si sa sudezi in el inca o bucata sa fie latimea ca si cea spate,dupa care fabrici o planetara la un atelier de strungarie,o duci la tratat si cimentat,
    iar pe spate ca sa nu atinga decupeaza aripile si du puntea mai in spate si pune o flansa la cardan mai mare

Lasă un comentariu:

• alexxis888
    a răspuns

Stiu ce spui Adam,dar alta solutie nu am deocamdata,cea mai recomandata solutie cred ca ar fi doua punti de Toyota sau Patrol,dar asta intr-un viitor sper eu, destul de apropiat,pana atunci trebuie sa cumpar flanse si nu gasesc second iar cele noi sunt scumpe,am montat 33-urile pe spate si imi ating in caroserie.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	29.08.2012 035.jpg 
Mărime:	118,5 KB 
ID:	900673Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	29.08.2012 036.jpg 
Mărime:	98,5 KB 
ID:	900674Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	29.08.2012 037.jpg 
Mărime:	94,9 KB 
ID:	900675
    Stiu ca sunt puse invers,sunt prinse doar in 2 suruburi

Lasă un comentariu:

• adammoga80
    a răspuns

Postat īn original de alexxis888 Vezi post
    Diferenta dintre punti nu e rezolvata inca,o sa se rezolve cu jante intoarse pe fata,si jante normale pe spate,dupa care pun flanse de 5 cm pe toate rotile sa-mi incapa 33-urile.
    Salutare cucuci,ai avut mare dreptate cu arcurile,se balanseaza lateral destul de mult,ma gandesc sa montez o bara stabilizatoare pe spate si sper sa se rezolve problema,intradevar prinderea amortizoarelor spate am mutat-o deasupra puntii.
    Ceva poze cu caroseria sus:

[ATTACH=CONFIG]148931[/ATTACH]
    rezolvarea diferentei pe care o alegi tu este cea mai nepotrivita
    eu am avut jante de aliaj cu et -30 cu flanse de 40 mm Puntea este taiata si latita,cu anvelope de 31 sa spart rulmentul de a ajuns roata sub masina asta dupa 300 km asfalt si 5 km off road
    Ultima editare de Astral; 26.aug.2012, 19:58.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection