Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

kit xenon


Valerică

Postări Recomandate

buna, dragii mei!!

 

merge un kit xenon la o S.V./1995???????? are cineva pus pe masina?,

eu, am contactat un magazin on-line care comercializeaza astfel de kit-uri si mi-au zis ca merge, m-am uitat la poza si cind am iesit afara sa ma uit la masina, mi-sa parut total diferit!!!!!!!! ma ajuta careva?aaaaa! am probleme cu safatul noaptea si farurile de la trocariciul meu nu ma ajuta deloc!multumesc anticipat

...imi place munca,o ador, pot sta ore in sir sa privesc la ea.

L.R. freelander-Td4/2006

Suzuki Vitara 1.6 /'95:care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Pai de ce sa nu mearga. Ti se vor inlocui becurile daca la asta te referi, H4 sau ce ai tu cu acel tip de bec, plus balast si altele care vin de la noua instalatie. Cam asta e toata treaba.

Sa ai in vedere ca sunt 2 tipuri de instalatii, una care iti mai pastreaza mufele originale de la masina si poti sa revi si alta in care se taie aceste mufe iar revenirea este mult mai complicata.

 

S-auzim de bine

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Ce ai tu in poza este un bec bixenon(faza lunga,faza scurta pe acelasi bec). Pt a nu face modificari la sistemul de prindere se gasesc niste adaptoare care costa vreo 40 ron. Kitul bixenon costa 250 ron aproximativ

Hyundai Galloper 2500 Intercooler SWB

Soricar 4x4 LWB ''Lache"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Ce ai tu in poza este un bec bixenon(faza lunga,faza scurta pe acelasi bec). Pt a nu face modificari la sistemul de prindere se gasesc niste adaptoare care costa vreo 40 ron. Kitul bixenon costa 250 ron aproximativ

multumesc frumos,Jidane!!! tocmai asta era dilema mea!,pe masina am numai o mufa, nu-mi explicam treaba cu faza l-s!.....bixenon!bi, da ma prind mai greu, multumesc mult

...imi place munca,o ador, pot sta ore in sir sa privesc la ea.

L.R. freelander-Td4/2006

Suzuki Vitara 1.6 /'95:care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Pai de ce sa nu mearga. Ti se vor inlocui becurile daca la asta te referi, H4 sau ce ai tu cu acel tip de bec, plus balast si altele care vin de la noua instalatie. Cam asta e toata treaba.

Sa ai in vedere ca sunt 2 tipuri de instalatii, una care iti mai pastreaza mufele originale de la masina si poti sa revi si alta in care se taie aceste mufe iar revenirea este mult mai complicata.

 

S-auzim de bine

multumesc de precizari, eram(si sint in ceatza),sa inteleg ca pe linga ce am in poza mai vin si alte chestiiiiiiii???!!!, tre' sa merg la un electrician, nu ma descurc singur????,inca odata, multumesc mult

...imi place munca,o ador, pot sta ore in sir sa privesc la ea.

L.R. freelander-Td4/2006

Suzuki Vitara 1.6 /'95:care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Salut. Pe linga ce ai tu in poza trebuie sa mai vina in kit si 2 unitati de comanda ( balast cum le-a denumit cineva mai sus) una pentru fiecare far. In fiecare unitate trebuie sa ai o intrare in care sa conectezi mufa care o ai tu acum conectata la becul normal si o iesire in care se conecteaza mufa care duce la becul bixenon care il ai in poza.Asta bineinteles daca kit-ul vine special pregatit pentru aceasta masina daca nu va trebui sa tai mufa originala care o ai acum si sa cositoresti firele (sint 3 unul de masa si doua pozitive reprezentind faza scurta si lunga care le poti descoperi cu o lampa de control care cum sint ) la firele de la mufa de intrare in unitatea de control de la bixenon care ar trebui sa vina cu kit-ul.In orice caz cu instructiunile care vin cu kit-ul si cu putin curaj si rabdare poti sa le montezi tu fara a trece pe la un electrician.Spor la treaba.:2dr

NU AI DRUM... INVENTEAZA-L. DRUMUL ESTI TU!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Si pregateste-te ca cei care vor fi "opozanti" la trafic sa-ti umple frigiderul. Din punctul meu de vedere xenoanele aftermarket sunt niste prostii care pun in pericol siguranta circulatiei. De fapt in tarile cu apa calda sunt interzise de mult.

Succes si sper sa nu te intalnesc venind din contrasens.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Si pregateste-te ca cei care vor fi "opozanti" la trafic sa-ti umple frigiderul. Din punctul meu de vedere xenoanele aftermarket sunt niste prostii care pun in pericol siguranta circulatiei. De fapt in tarile cu apa calda sunt interzise de mult.

Succes si sper sa nu te intalnesc venind din contrasens.

...............da la citi "le-am umplut eu frigiderul", te-ai gindit??....sint genul care schimba faza si pt un copil, sa stii!!!!!!marea mea problema este ca sint pus in permanenta in situatia de a trage pe dreapta cind imi vine imi vine vreun mahar din sens opus,imi pun xenoane nu din badaranie ci din necesitate!

...imi place munca,o ador, pot sta ore in sir sa privesc la ea.

L.R. freelander-Td4/2006

Suzuki Vitara 1.6 /'95:care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

...imi pun xenoane nu din badaranie ci din necesitate!

 

Nu esti singurul care simte nevoia de un pic mai multa lumina decat ofera farurile stock. Asta nu inseamna insa ca nu trebuie sa-ti pese de restul participantilor la trafic.

 

Si pregateste-te ca cei care vor fi "opozanti" la trafic sa-ti umple frigiderul. Din punctul meu de vedere xenoanele aftermarket sunt niste prostii care pun in pericol siguranta circulatiei. De fapt in tarile cu apa calda sunt interzise de mult.

Succes si sper sa nu te intalnesc venind din contrasens.

 

Uitandu-ma pe mai multe forumuri si site-uri care comercializeaza kituri xenon, am intalnit o parere care se repeta. Si anume: kiturile xenon montate in faruri clasice sunt foarte deranjante prin lipsa lupelor care trebuie sa focalizeze corect lumina.

Am mai intalnit insa ceva interesant: pentru farurile care folosesc becuri H1, H4 si H7, exista niste lupe de focalizare, e drept, un pic cam scumpute, dar care, se pare, ar rezolva problema aceasta. A folosit cineva asa ceva ca sa poate spune clar avantaje si dezavantaje? (pe site-urile comerciantilor parerile erau, evident, "filtrate", astfel ca apareau numai cele pozitive.

O zi buna va doresc.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Si pregateste-te ca cei care vor fi "opozanti" la trafic sa-ti umple frigiderul. Din punctul meu de vedere xenoanele aftermarket sunt niste prostii care pun in pericol siguranta circulatiei. De fapt in tarile cu apa calda sunt interzise de mult.

Succes si sper sa nu te intalnesc venind din contrasens.

 

Am de 4 ani xenoane pe masina si nu mi-a umplut nimeni frigiderul......daca sunt reglate sa nu bata aiurea nu deranjeaza pe nimeni si........stai linistit, slabe sanse sa-l intalnesti(aproape zero).Pune intai pe masina si apoi sa vb

Hyundai Galloper 2500 Intercooler SWB

Soricar 4x4 LWB ''Lache"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Nu vreau sa intru in nici o polemica insa eu ma intalnesc cu exemplare dotate cu xenon aftermarket de fiecare data cand circul noaptea si nu cred ca am eu vre-o bafta aparte. Sunt convins ca sunt mai putin deranjante daca le reglezi avand grija si pentru cei din sens opus insa niciodata un bec xenon montat in far normal nu va putea fi comparat cu cele de fabrica. Daca vreau lumina puternica, eu sunt adeptul fazei lungi sau proiectoarelor, lasand de fabrica faza scurta iar in cazul in care scurta nu mai bate bine, inlocuiesc farurile cu unele noi. Puteam de mult sa-mi montez si eu xenoane aftermarket insa exact astea sunt motivele pentru care nu am facut-o. Si nu am nici un dubiu ca atunci cand ai asa ceva pe masina ai o lumina net superioara.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Nu e vorba de nicio polemica dar am xenoane si pe galloper si pe un opel si cand circul cu opelul primesc intradevar multa ,,carne''deoarece nu am putut sa le reglez din cauza unui far bolnav, si lumina bate in sapte directii, pe cand la galloper nu am probleme(nu primesc flashuri deci nu deranjaza) asa ca montajul si mai ales reglajul conteaza

Hyundai Galloper 2500 Intercooler SWB

Soricar 4x4 LWB ''Lache"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

kiturile acestea after market daca sunt asa de proaste de ce le fabrica si marci de renume precum philips,care are ceva istorie in industria de iluminat

eu spun ca toata treaba este din reglaj

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Nu esti singurul care simte nevoia de un pic mai multa lumina decat ofera farurile stock. Asta nu inseamna insa ca nu trebuie sa-ti pese de restul participantilor la trafic.

 

 

 

Uitandu-ma pe mai multe forumuri si site-uri care comercializeaza kituri xenon, am intalnit o parere care se repeta. Si anume: kiturile xenon montate in faruri clasice sunt foarte deranjante prin lipsa lupelor care trebuie sa focalizeze corect lumina.

Am mai intalnit insa ceva interesant: pentru farurile care folosesc becuri H1, H4 si H7, exista niste lupe de focalizare, e drept, un pic cam scumpute, dar care, se pare, ar rezolva problema aceasta. A folosit cineva asa ceva ca sa poate spune clar avantaje si dezavantaje? (pe site-urile comerciantilor parerile erau, evident, "filtrate", astfel ca apareau numai cele pozitive.

O zi buna va doresc.

ooooooo! domnule, nu cred ca m-ati inteles!!!!in postul meu, nu am lasat loc de interpretare vis a vis de ceilalti participanti in trafic!pur si simplu e o masura pt mine ca-mi revin mai greu cu ochii dupa ce trece un "participant la trafic" care, cind vede ce lumini slabe am nici nu se mai sinchiseste de mine sa mai schimbe faza cind i l atentionez eu!......ca-mi inchipui ca se poate merge si "regulamentar" cu kit xenon sau ma insel????? Sarbatori fericite!!!!!!

...imi place munca,o ador, pot sta ore in sir sa privesc la ea.

L.R. freelander-Td4/2006

Suzuki Vitara 1.6 /'95:care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

Am de 4 ani xenoane pe masina si nu mi-a umplut nimeni frigiderul......daca sunt reglate sa nu bata aiurea nu deranjeaza pe nimeni si........stai linistit, slabe sanse sa-l intalnesti(aproape zero).Pune intai pe masina si apoi sa vb

........vrei sa insinuiezi ca, adica eu, sint om plimbat "ca gaina in juru ' casei"!!! da ca sa dezmint ce ai spus, am sa merg special la Br. si "sa-l orbesc" cu xenoanele mele!:ha::ha:!! Sarbatori fericite si multa , multa caldura sufleteasca!

...imi place munca,o ador, pot sta ore in sir sa privesc la ea.

L.R. freelander-Td4/2006

Suzuki Vitara 1.6 /'95:care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

buuuuuuuuuuuun! eu le-am comandat, pe miine, le montez!...daca nu mai vin cu precizari, sa stiti ca am circulat noaptea!:hi:ha::ha:

va doresc la toti forumistii un Craciun de poveste si multata, multa fericire!

...imi place munca,o ador, pot sta ore in sir sa privesc la ea.

L.R. freelander-Td4/2006

Suzuki Vitara 1.6 /'95:care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: kit xenon

 

buuuuuuuuuuuun! eu le-am comandat, pe miine, le montez!...daca nu mai vin cu precizari, sa stiti ca am circulat noaptea!:hi:ha::ha:

va doresc la toti forumistii un Craciun de poveste si multata, multa fericire!

 

eu chiar astazi am montat un kit din acesta after market bi-xenon si nu deranjeaza chiar de loc daca sunt reglate farurile cum trebe(probat cu alta masina din contrasens)

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare