Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

probleme troliu


melku

Postări Recomandate

pt inceput vreau sa salut toti membri acestui forum.

sunt posesorul unei vitara 16 16v si decurand iam montat un troliu winch lift de 9500lbs, totul ok pana aici dupa o folosire mi sa oprit in timpul trolieri si nu a mai vrut sa mearga deloc, l-am demontat de pe masina si lam probat pe banc si merge dar in sarcina nu mai merge si consuma ft mult curent(am ars 2 baterii) meseriasul a spus ca e rotorul si da la masa dar am hotarat sa intreb si aici poate e cineva care cunoaste mai bine problema. ce ma sfatuiti sa fac si unde as putea sa gasesc piese pt troliu?

va rog sa imi scuzati stangaciile dar sunt nou pe forum si mai duraza pana ma rodez.

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

asa este ai dreptate am vrut sa fac si eu o comedie si a iesit :cr nu am gasit piese si nici nu cred ca o sa gasesc si de bobinat nu am nici o garantie ca o sa mearga prea mult timp asa ca o sa renunt cred la troliu pt moment si o sa ma ocup mai mult de rugina, de suspensii...oricum iti multumesc pt sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

asa este ai dreptate am vrut sa fac si eu o comedie si a iesit :cr nu am gasit piese si nici nu cred ca o sa gasesc si de bobinat nu am nici o garantie ca o sa mearga prea mult timp asa ca o sa renunt cred la troliu pt moment si o sa ma ocup mai mult de rugina, de suspensii...oricum iti multumesc pt sfat.

 

daca te gandesti sa il bobinezi este in cluj o firma care bobineaza motoare industriale si toate cele,te rezolva si pe tine sigur,daca vrei am sa iti dau numar de telefon

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

asa este ai dreptate am vrut sa fac si eu o comedie si a iesit :cr nu am gasit piese si nici nu cred ca o sa gasesc si de bobinat nu am nici o garantie ca o sa mearga prea mult timp asa ca o sa renunt cred la troliu pt moment si o sa ma ocup mai mult de rugina, de suspensii...oricum iti multumesc pt sfat.

 

sigur l-ai legat bine la curent?

Poti sa pui o poza cu legaturile la curent,este foarte interesant ca un motor sa-ti prajeasca 2 baterii

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

da mersi mult cred ca am gasit motor cu totu de cumparat dar e mai mare de 9500 lbs si nu stiu daca se potriveste cel care il vinde a zis ca se potriveste orice motor pt ca au acelasi sistem nu difera marimea ci doar puterea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

sigur l-ai legat bine la curent?

Poti sa pui o poza cu legaturile la curent,este foarte interesant ca un motor sa-ti prajeasca 2 baterii

da lam legat bine motorul mrge cand e demontat se invarte bina dar consuma ft mult imi taie relantiul si mia ars si nu mai stiu ce pe la masina ca miau ramas luminile aprinse(faza scurta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

dar totusi mam gandit eu ca daca era ars motorul nu mai mergea deloc nu? zic si eu nu stiu nu ma pot lua dupa meserias trebuie sa ma mai interesez si eu ca dupa meseriasi de aici ar fi trebuit sa schimb tot troliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

daca este in scurt motorul de la troliu atunci in momentul in care legi cablurile de alimentare la baterie trebuie sa scoata scantei si dupa un pic de vreme ar trebui sa se incalzeasca cablurile de alimentare,tu ai patit asa sau nu stii

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

nu nu scoate nici scantei si nici nu se incalzesc cablurile.

practic mie mi sa oprit in mers si nu a scos fum nu a facut nici scanteie absolut nimic doar sa oprit si gata.

dupa ce lam dat jos dupa masina si lam desfacut am montat doar motorul pe masina si mergea (se invartea bine) dar imi lua asa mult curent incat imi murea motorul.

apoi lam probat din nou pe banc la meserias si iam ars 2 baterii pana cand sa gandit sa puna un redresor care ii arata cat curent papa si a spus ca nu e normal sa pape atat curent si a zis ca e ars motorul si trebuie bobinat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

mda,e cam mult 155 A dar sincer nu stiu ce redresor rezista la 155 A si cum a ajuns meseriasul la cifra asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

da domnilor tot el mia montat si troliu si pe baterie erau 1 fir rosu si masa mia spus ca a legato pe caroserie.

si sncer nu stiu ce redresor avea dar astea sunt spusele lui eu nu ma pricep la masuratori din astea dar incet incet invat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

pe baterie vin doua cabluri de la troliu

un plus(fir rosu) un minus(fir negru)

si are separat o masa care vine din cutia de comanda care acela se leaga la caroserie sau unde vrei tu,metal sa fie

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

da am sa incerc si asta maine dar de data asta il leg eu nu ma mai duc la nici un meserias.

dar ce e curios ca a mers pana acum asa cu masa legata pe caroserie.

si daca ar fi sa pun alt motor pot sa ii pun un motor mai mare de 12000 lbs de exemplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme troliu

 

bateria de pe masina are 45 A

 

Atunci, cu un motor mai mare de 12000 lbs nu stiu daca va face fata actuala baterie de pe masina. Totusi las cunoscatori cu mai multa experienta sa va lamureasca 100%.

 

PS: Ma mai repet, treceti pe la topicul dedicat la prezentarea membrilor. Face parte din regulament.

 

Cu respect,

Teodor.

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare