Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Suzuki Vitara


hop_si_eu06

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Sunt pasionat de off road si pana acum cateva zile mi-am satisfacut poftele cu ajutorul unui Wrangler YJ 2.5. Din pacate si mai ales din motive economice a trebuit sa-l vand si sunt hotarat sa nu renunt la acesta pasiune dar am nevoie de ceva mai ieftin.

 

Pentru a nu gresi, din nou, cu alegerea masinii va rog sa ma ajutati cu sfaturi/raspunsuri la cateva intrebari :

 

1 Conteaza mult daca motorul de 1.6 este 8v sau 16v

2 Exista sanse ca motorul de V6 2.0 sa fie euro 3 ( sau ce euro are )si daca se merita sa ma bag la acest motor. Am auzit ca distributia e tare scumpa.

3 Exista vitara de 1.6 cu euro 3 ?

4 Din ce an au motoarele de 1.6 euro 2

5 Ce euro are motorul de 2.0 Diesel

6 Cat de dificil este sa ti-o faca autoutilitara la RAR ( am vazut f multe trecute autoutilitare )

7 Se poate face si una lunga autoutilitara ( ca am gasit una foarte frumoasa un V6 2.0 care are 12000 mile - mult ? putin ? pun mai jos o poza cu masina)

8 Orice alt sfat este binevenit

 

Mentionez ca masina vreau sa o cumpar din Anglia si sa o inmatriculez in RO.

 

 

2136680715_VitaraLWB.thumb.jpg.88f32064050aa27da67f60073275fe73.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

ca rar-ul sa o faca autoutilitara, ea trebuie sa fie trecuta in actele de anglia ca autoutilitara si sa arate ca o autoutilitara adica fara banchete in spate, geamutile din spate mate sau din tabla, precum si un panou despartitor

motoarele pe benzina de vitara sunt 1.3 (rar), 1.6, 1.8, 2000 etc

cele mai rezistente sunt cele mai simple 1.6 8 valve

la astea norma euro 2 apare dupa 95

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

Buna ziua,

 

Mai am o intrebare. Ce sfaturi puteti sa-mi dati pentru alegerea intre Jimny si Vitara. Clar Jimny-ul primeste minus pt spatiu dar ma intereseaza fiabilitate, consum, piese, capacitatea de off road vs Vitara.

 

Diferenta de pret nu este f mare intre cele 2 si as vrea sa stiu daca vreuna este mai buna decat cealalta.

 

Multumesc,

 

Dan,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici una dintre ele, in teren, neinaltata, nu are veleitati prea mari.

Jimny are punte rigida fata, Vitara are bascule. Ambele se pot inalta.

La Jimny, de preferat, model mai vechi, sa aiba reductor pe maneta/ levier, nu buton. Vitara are levier.

Jimny are avantaj in spatii inguste de manevra, fiind mai mic.

In teren, cu cat mai putina electronica, cu atat mai bine.

Depinde si ce inaltime ai si spun asta referindu-ma la spatiul din Jimny.

 

In teren mai bun e Samurai.

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

La cati bani crezi ca te ajunge Vitara aia din Anglia? (ma refer la costurile totale de a o aduce de acolo, inmatricularea...Cati bani vrei sa investesti in total? Dupa parerea me aceste lucruri sunt f importante si daca vrei ceva sfaturi iti stau la dispozitie la 0743 310 139 .

MA RAD DE MA STRIC:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

Hop_si_eu ..sa le luam punctual:

 

1. Consider ca 1.6 8 valve e mai facut pentru offroad ..sunt destule topicuri care dezbat problema

2. Cat mai putina electronica ..cu atat mai bine. Pana la urma care e problema ca dai geamurile la manivela sau nu ai debitmetru? Iti zic ca esti mult mai linistit

3. Intre Vitara si Jimny, as alege Vitara. E mai pregatita si mai disponibila pentru modificari si nu o sa-ti para rau cu ea, ca sa nu mai vorbim aici ca daca ii dai ce-i trebuie si la timp, te asculta ca un catelus.

4. Discutia volan stanga/dreapta mi se pare nerealista si total nepotrivita pentru o masina cu care nu mergi cu viteza peste 100 km/h sau nu faci depasiri in tromba.

Inclin catre o Vitara cu volan pe dreapta cu an peste 1997, in aceiasi bani pe care ii dai pe o Vitara rupta si ruginita cu volan pe stanga sub acest an.

Stima si succes la alegerea corecta.

Editat de warhead
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

Nu uita ca schimbi masina pentru consum - vitara are motor de 1,6 si e mai grea, jimny are 1,3 si poate si ceva mai multi cai, daca este mai nou - ai lejer 1L mai putin consum la jimny fata de vitara si asta conteaza cand nu ai muntele prea aproape

 

succes in cautari

Vitara SWB '94 8v metaltop, cutie automata 3v si AC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

Eu am vitara 2.0v6 24valve /gpl (sunt si cu 16valve)si sunt multumit de ea

Am un consum de benzina cred ca 13 in oras si 10 afara

Gazul 14 in oras si 10-11 afara la 100km/h

Daca merg cu 150-160 imi ia cam 15lgaz

E lunga si e si stoc si sa sti ca nu ma lasat niciodata a urcat pe unde nu ma asteptam

Multi spun ca e motorul potrivit pt off. acum ultima parere e a ta

Editat de soxxxxxxxxxx2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

Eu am vitara 2.0v6 24valve /gpl (sunt si cu 16valve)si sunt multumit de ea

Am un consum de benzina cred ca 13 in oras si 10 afara

Gazul 14 in oras si 10-11 afara la 100km/h

Daca merg cu 150-160 imi ia cam 15lgaz

E lunga si e si stoc si sa sti ca nu ma lasat niciodata a urcat pe unde nu ma asteptam

Multi spun ca e motorul potrivit pt off. acum ultima parere e a ta

 

nu cred ca ai incercat foarte mult sa scoti de la masina si ai sa vezi ca asa stoc te poate dezamagi la fel de repede precum te satisface

pentru colegul care cauta masina:jimny e nou e frumos are punte dar este cam submotorizata parerea mea,degeaba are 80 cai la acel motoras de 1.3 ca e slabut,nu invarte gume mai agresive si mari(peste 225)trebuie modificat mult sa poti pune un 235 pe ea,forta lasa de dorit

vitara duce si 31 fara problema,cu niste modificari medii,consumul nu intra in discutie la OFF ROAD,el poate i si foarte mare dar si rezonabil

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

Am o Vitara '92, 1,6, 8 valve. Am adus-o acum un an si ceva din Germania. Am pus un kit de inaltare de la Roly. Am facut cu ea 15,000 km, din care 10.000 in teren. Am schimbat doar consumabile si m-am descurcat cu ea peste tot. Unde a intrat Land Rover, Niva ori Pajero am intrat si eu. Si am si iesit. Nu in concursuri, doar la si de la vanatoare.

Jimny e mai mic si scutura mai rau ca Vitara inaltata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

Motorul 2.0 TD origine Mazda, pe Vitara, a fost disponibil doar in Spania si doar pe versiunea lunga (LWB). In schimb Grand Vitara a fost disponibil in mai multe piete cu acest motor, nu numai in Spania. Daca e vorba de motor de 2.000 diesel, cel care predomina pe Vitara este HDI-ul de 90 cp de origine Peugeot / Citroen (Grupul PSA).

 

 

 

 

 

 

Cu respect,

Teodor.

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

de ce, te interesezi dupa o vitara in 3 usi? sau chiar masina aia te intereseaza?

 

A fost pentru două zile la vânzare și s-a dat, prețul era bun și arata foarte bine...distanța m-a dezavantajat și a luat-o cineva din zona Ilfov.

 

Cât despre achiziție vitara, da vreau, dar e cu dichis pana ma hotărăsc (și pățesc ca și cu mașina de mai sus) cele bune le iau cei cu experienţă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

buna , sunt nou pe acest forum , sunt interesat sa achizitionez o masina 4x4 pentru vacante la munte , mi-a atras atentia o suzuki vitara , pana sa postez am citit destul de multe informati pe aest forum , ulterior am limitat cautarile la sfaturi de achizitie pentru acest model , pentru ce am eu nevoie consider ca o vitara este ideala , ma intereseaza pentru oras si pentru iesiri sau concedii la munte sau de un drum la pescuit , nu vreau sa ma bag chiar peste tot , dar nu vreau sa raman impotmolit , vitara este pentru cerintele mele , din nefericire nu cunosc nici un prieten care sa detina o vitara , as dori sa caut un coleg de pe forum care este din oras pe care sa pot sa il bat la cap cu diferite intrebari , poate unele chiar stupide , as vrea sa stiu cat mai multe inainte de a intra in posesia ei , rog pe cineva care e din timisoara sa raspunda pe topic sau pe pm , nu cred ca mai are rost sa ma pun sa intreb ca am citit mai totul ce a fost de citit legat de sfaturi de achizitie vitara , multumesc anticipat pentru tot si astept cu nerabdare sa vorbesc cu cineva

Editat de Astral
SUNT....SUNT....SUNT......CU U NU CU A !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Suzuki Vitara

 

sfatul meu ar fi sa cauti o vitara cu motorul de 1,9 de peogeot, am si eu una de vreo luna de zile si sunt foarte multumit de combinatia intre un motor fiabil si o masina pe sasiu cu mecanica destul de rudimentara la care gasesti piese ieftine atat noi cat si second hand,o sa fii uimit si de consumul ei atat on road cat si off road, multa bafta!

nu goni mai tare decat ingerul tau pazitor poate sa zboare!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare