Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Amortizor (telescop) haion hardtop


Broscuta

Postări Recomandate

Salut! Satul de riscul de fii decapitat de cate ori deschid portbagajul apelez la ajutor. A gasit cineva de vanzare amortizor pt. hardtop? Eu am gasit doar pentru metaltop, dar diferenta de duritate este mult prea mare, sistemul de fixare are doar 3 nituri pop in plastic :hl Am incercat si de la VW Golf unele uzate (la golf pareau inexistente) dar tot sunt prea dure. Multumesc!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Amortizor (telescop) haion hardtop

 

De la frig, se inmoaie.

Din ce stiu e un nene in targ, duminica, ce vinde numai amortizoare. Din ce stiu sh.

 

George are dreptate si se refera la targul din Autovit.....ia cu tine amortizorul vechi sa-l ai drept model......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Amortizor (telescop) haion hardtop

 

Imi pare rau sa aud asta ... daca gasesc o solutie mai "moka" si buna am sa postez aici pe forum.Imi aduce cineva mai multe telescoape de portbagaj si capota motor sa vedem daca este ceva mai soft intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Amortizor (telescop) haion hardtop

 

Am scapat de decapitare!!!!! Pot sa deschid haionul mandru si cu capul sus...la propriu :bannana

PROCEDURA.... amortizor de Golf 2. Daca la VW se lasa haionul incet (fara sa pice brusc, dar si fara sa stea sus) atunci sunt perfecte.

Lungimea tubului este cu 1 cm mai mare la amortizoarele de Vitara dar lungimea totala la deschidere completa este identica la ambele (deci nu influenteaza). Capetele cu sistemul de fixare au fost ok 90%, la capatul de pe Hardtop a tebuit decupat 2 mm coltul (freca pe metalul de baza si nu permitea formarea unghiului corect), capatul de pe haion a fost perfect.

ATENTIE!!! Am constatat ca exista 2 modele de amortizoare la VW Golf 2 ca si sistem de fixare la capatul de plastic de la tubul negru... unul drept si unul inclinat cam la 30 grade..... Trebuie ales cel DREPT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Amortizor (telescop) haion hardtop

 

Topicul este vechi dar am intalnit si eu problema recent si am rezolvat-o foarte ieftin. Poate este cineva interesat. Cautati telescoape de la masini combi . Sunt mai scurte . De obicei telescopul deschis al haionului de hardtop are in jur de 40 cm . Astfel de telescoape se gasesc noi la preturi pana in 30 de ron. Trebuie tinut cont numai de prindere insa se gasesc cu diferite tipuri de prinderi la aceeasi deschidere . Cautati masina cu telescoape de lungimea de care aveti nevoie si comandati-le de la firmele de piese auto. In variantele low cost fac mai putin decat cele de la dezmembrari .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizor (telescop) haion hardtop

 

Am luat telescopul vechi si m-am dus in targ la Autovit cu el - era acolo un nene care avea sute de telescoape... Mi-am ales dupa marime si grosime cate am vrut eu, am platit 15-20 ron, s-a potrivit perfect si functioneaza si acum(ma gandeam ca fiind SH dupa 1 an ceseaza...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizor (telescop) haion hardtop

 

Revin cu niste precizari . In topicul precedent am sugerat cumpararea unor amortizoare pentru masini combi , insa azi cand le-am si primit , am realizat ca lucrurile nu stau chair asa. Forta la impingere a acestora este atat de mare incat fara greutatea usii pe care trebuie sa o impinga , este imposibil sa fie folosite. Practic , nu am putut sa inchid un telescop nou de Octavia 1 . Este imposibila folosirea lor din cauza ca sunt puse pe rama sau pe geamul hardtopului si acestea nu rezista la forta necesara comprimarii . Asa ca , solutia cade . :wink:

Forta acestora este de 550 N iar cea a unor telescoape dedicate pentru hardtop , rar depaseste 80 N.

Daca cunoasteti alte solutii sunt curios sa le impartasiti ca eu sunt in impas in acest moment . :ha:

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizor (telescop) haion hardtop

 

Ofera ceva detalii.

 

Lungime comprimat, lumgine maxim deschis, estimeaza Nm care ai nevoie si gasesti compatibiltati.

La cei de la Bardi de exemplu poti alege dupa aceste criterii. Daca ai vreo cunostinta, poti comanda mai multe modele, dimensiuni, forte, si (fara sa le montezi pe masina) poti aprecia care iti sunt potrivite, astfel facand retur la celelalte care nu sunt corespunzatoare. Eu asa am ales pentru Jeep. Pe original ajungeau la ~300lei setul. Am comandat mai multe modele, forte, pana le-am nimerit pe cele bune. 400Nm pentru capota si 100Nm la haion ( e de sticla complet si destul de marisor). Au mai bine de 1 an, si au costat 140 lei setul de noi.

  • Like 1

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizor (telescop) haion hardtop

 

AMORTIZOR HAION DE LA

KIA Sportage (JE_) 2004. 09. - 2010. 05.

NISSAN Pathfinder (R50) 1997. 09. - 2004. 12.

 

are 130 n/m.

se gaseste la orice magazi/depozit auto

este ce trebuie la hard-topul original.

nu este tare amortizorul, nu rupe balamalele ca restul.

am ales din 5 variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizor (telescop) haion hardtop

 

Am urmat sfatul colegilor si am gasit la BARDI ceva care s-a potrivit la un pret de 40 ron bucata . Au cursa cu 2 cm mai scurta dar nu deranjeaza . Forta de impingere este de 135 N , fata de 28 LBS ~ 125 N cat era original insa nu se simte diferenta . Telescoapepe sunt chinezesti dar par bine facute . Sunt pentru Renault Megan Scenic II ( asa scrie pe eticheta si au cursa de 38 cm .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare