Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vreau sa pun artizanal gpl pe VITARA,cine stie,cine ARE ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Vreau sa pun artizanal gpl pe VITARA,cine stie,cine ARE ?

-Ma intereseaza ce tip de instalatie sa montez,un pret ptr sh si daca pot vedea la vreun coleg modificarea.
    Vitara fabricatie 1989,motor 1600 cmc,monopunct,8 supape.
    Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!

Re: Vreau sa pun artizanal gpl pe VITARA,cine stie,cine ARE ?

Monopunct 8 supape hhmm merge si instalatie segventiala si instalatie normala (ca la Dacia 1300 ca tot umbla vorba asta adica fara injectoare separate).Poti sa te uiti pe orice site al serviceurilor gpl si vei vedea scheme cu ce contine exact o instalatie gpl.
    Eu am avut pe Feroza inslataie normala cu furtunul de gaz montat pe admisie in fata corpului clapeta cu ajutorul unei piese.Cand am demontat instalatia am observat urmatoarele modificari:
    -suport de prindere al plamanului pe caroserie
    -suport de prindere al electrovalvei pe caroserie
    -in plaman intra si iese apa calda de la motor deci trebuie facut un T taiat furtunul de apa (la mine era un furtun care iesea din motor) astfel incat un capat sa intre in plaman.
    Mai am ceva componente din instalatie acasa si daca vrei ti le donez./Am plamanul , electrovalva , suportul, piesa care vine pe corpul clapeta.Butelia am aruncat-o pentru ca era ca dubioasa :D.
    Mai sunt componentele elctrice ceva butonase etc.
    Daca vrei instalatie sevectiala cu injector separat pe fiecare cilindru treaba se complica si este mai scumpa.
    Dacia Duster 4x4
    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Poate ma ajuta careva cu o poza unde vine conducta de gaz la injectie.
      Obs:
      -Nu va place gpl-ul deloc,deloc !

Comentariu

sfatul meu....nu te complica cu o instalatie sh.....nu merita.....ptr motorul tau o inst clasica nu e scumpa.....

acum tu alegi

Comentariu

Salut! Acum trei saptamani eu am fost si am montat instalatie GPL pe Vitara 1992, 1.6 8v inj monopunct, cutie automata. Ai doua variante cum au spus si colegii mai sus- clasica ca de Dacie si secventiala. Intre cele doua este o mare diferenta calitativa, de functionare si diferenta de pret.
          Diferente : instalatia clasica trebuie sa o comuti manual de pe benzina pe gaz si invers,nu ai indicator de gaz pe comutator decat pe butelie, se simte pierderea de putere, nu poate fi reglata la un consum decent, pretul 1660 lei-cu montaj inclus- Instalatie Tomasetto.
          -instalatia secventiala are calculator si trece automat de pe benzina pe gaz si invers (cand ai ramas fara gaz), calculatorul lucreaza in paralel cu calculatorul masinii, are indicator de gaz pe comutator (pe leduri), nu se simte pierderea de putere, consumul este cu 1,5 l mai mare fata de cel de benzina (asa este la mine)- pretul 2045 lei -cu montaj inclus-instalatie Tomasseto Achile Stag 100, butelia are capacitatea maxima de 30litri si se umple cu gaz 80% adica 24 l de GPL . Consumul la mine pe GPL este de 14% testat de mai multe ori, pe masina am cutie automata si cauciucuri 235/75/15 Insa Turbo Ranger. Sfatul meu este sa pui o instalatie secventiala stii cum e vorba * Dai un ban dar stai in fata*. Nu te complica cu ceva artizanal pentru ca masina fiind pe inj poti sa arzi calculatorul daca nu cunosti. Aici sunt poze cu instalatia mea pe masina -la motor- plaman, mixer, calculator. Sper sa te ajute sa iei decizia cea mai buna pentru tine. Bafta. http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post848449
          Ultima editare de RONIN; 06.ian.2013, 08:08.

Comentariu

@jantorero am gasit piesele si ti le pot trimite mai departe tu decizi ce faci.Vorbim maine.
            Fișiere atașate
            Dacia Duster 4x4

Comentariu

eu am montata o instalatie pe vitara 2.0v6 si isi merita bani . adica am acelasi consum ca si benzina. si targe f bine. dar e secventiala. eu am dat pe ea 36 d mil. dar la tine eu zic ca e pana in 20. omologata

Comentariu

La speta mea trebui sa intrerup alimentarea pompei benzina si a injectorului.
                1)Cine poate sa-mi descrie mai exact ?
                2)Care este releul(relee) si unde se afla ?
                3)Credeti ca va functiona cu mixerul in locul marcat ?
                Fișiere atașate

Comentariu

Postat în original de Caphonne Vezi post
                  @jantorero am gasit piesele si ti le pot trimite mai departe tu decizi ce faci.Vorbim maine.
                  Va multumesc ptr TOT !

Comentariu

Postat în original de jantorero Vezi post
                    Daca cauti inf. mergi la grigore din pitesti,are ce vrei tu si pun nr/pm.

Comentariu

La mine mixerul era montat in locul incercuit din poza.
                      Fișiere atașate
                      Dacia Duster 4x4

Comentariu

Postat în original de jantorero Vezi post
                        iti raspund eu la toate intrebarile, pt ca am montat 2 instalatii de dacie carburator second pt vitare atat 8 valve cat si 16
                        ai telefonul meu in semnatura
                        ancuta_laurentiu@yahoo.com
                        tel. 0767585379

Comentariu

Am instalat un sistem Tomasetto simplu pe o masina cu injectie mono-punct si sunt foarte multumit de consum (10% afara fata de 9% benzina) si 20% in Bucuresti, benzina fiind cam tot pe acolo.

Pierderi de putere n-am avut, dimpotriva, masina trage mai bine pe gaz injectoarele de benzina fiind vechi. Parerea mea este ca o instalatie clasica functioneaza la fel de bine pe motoarele mai vechi/simple, secventiala straluceste mai degraba pe motoare noi, optimizate cu injectie mai desteapta.

Diferenta de consum de 1L/100Km poti avea si cu o instalatie clasica fara a sesiza vreo pierdere din puterea motorului.
                          Crazy about good old cars with tons of... personality

Comentariu

Multa lume spune ca nu prea se pierde din putere.
                            Poate mai conteaza si gazul...
                            -@ancuta_laurentiu , multumesc ptr sfaturi !

Comentariu

Postat în original de Meridivs Vezi post

Diferenta de consum de 1L/100Km poti avea si cu o instalatie clasica fara a sesiza vreo pierdere din puterea motorului.
                              Teoretic 1 litru mai mult,practic 5-6 !
                              De ce oare?
                              Posibil hotie la pompa ...

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection