Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pasiune pentru Vitara!


Tody

Postări Recomandate

Cum am precizat si in topicul de prezentare, detin o Vitara 1,6 16V din 96. A fost adusa in 2010 din germania de catre tatal meu iar dupa doua seturi de numere rosii si cateva probleme financiare a fost nevoit sa plece din tara.Masina a stagnat in curte pana in martie anul acesta cand a venit si i-a scos numere definitive. La fel din motive financiare a plecat inapoi dupa o luna.

Eu sunt student si pe timp de vara lucrez in Italia pentru a mai ajuta si eu cum pot ( macar sa imi platesc taxa la facultate ).Vara asta mi-am propus sa strang bani pentru o masina. mai exact un golf 4.Dupa o discutie la telefon cu tata ii fac cunoscuta intentia si planul meu, la care imi zice ca nu prea are planuri de venit acasa prea curand si ca e pacat de masina aia, sa o vand si sa imi iau eu ce doresc.Bucurie mare pe capul meu, vand vitara mai pun si eu si poate trag de un golf 5.

Primul pas pe care l-am facut a fost sa ma interesez mai bine ce e cu masina "asta", nu poti vinde un produs despre care nu stii nimic. Asa am ajuns pe forum si din discutie in discutie interesul meu catre masina crestea pe zi ce trece, '"sa mai vedem ce e si cu diferentialu' asta, cum sta treaba cu inaltatu' , anvelope etc" ajungand sa imi petrec timpul si pe la expeditii.

Dupa o vara care a trecut prea repede ( jumatate petrecuta la munca jumatate documentandu-ma ) am uitat complet de planurile pe care le aveam la inceput. Citind ce poate Vitara mi-am adus aminte de iernile pe care le blestemam cu un fiat punto si multe alte minusuri pe care la ai cu o masina mica.

M-am indragostit de masina si categoric nu o mai dau!

 

Acum nu ma pot hotara cu ce o incalt. Tind spre BFG AT dar nu imi displace nici General grabber at2 dar probabil voi ajunge sa iau Insa din motive financiare :cr . Sunt inca indecis in a investi intr-o instalatie gpl, stiu,am citit pe forum pareri pro si contra si ca daca nu fac multi km imi amortizez greu investia, dar totusi consumul e maricel.

Editat de Tody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pasiune pentru Vitara!

 

Buna seara !

 

Despre anvelope, la ce model de Insa te-ai gandit mai exact ? Din cate vad tragi catre A/T-uri. Cred ca discutia asta ti-ar fi utila daca inca nu ai citit-o: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?57558-BFG-All-Terrain-T-A-KO-vs-GENERAL-GRABBER-AT2-vs-INSA-TURBO-RANGER&highlight=bfg+versus+general+grabber

Gandeste-te la pregatirea ei pentru iarna (consumabile si tot ce mai e nevoie).

 

 

Multa bafta ! :h5

Editat de Astral
  • Like 1
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pasiune pentru Vitara!

 

Vezi ca daca prinzi microbul, scapi greu... :wink:

 

Cauciucurile vrei sa le pui mai mari sau ramai la dimensiunea standard?

 

:h5

Sorin

Pe spate si pe rezerva am michelin alpin 195/80 r15, pe fata ( nu stiu motivul ) am de vara dar dimensiunea 195/70 :|. Ca sa trec momentan de iarna ( care urmeaza sa fie una grea dupa cum se anunta) am dat comanda de 2 bucati bridgestone dm-V1 195/80 r15.

Apropo de diferanta de marime, masina merge destul de greoi si cand schimb vitezele, parca se rupe in doua, posibil sa fie asta cauza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pasiune pentru Vitara!

 

Vezi ca daca prinzi microbul, scapi greu... :wink:

 

" asta visez asta pictez " :banana singurul regret este ca nu imi permit momentan sa o inalt putin si sa o incalt cu ceva gume mai serioase, dar toate la timpul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pasiune pentru Vitara!

 

Nu sunt costuri mari sa o inalti. Cauta/studiaza si ai sa vezi.

La cauciucuri nu te grabi sa te decizi (mai ales ca esti constrans bugetar). Intreaba utilizatori si ai sa alegi variant optima. Cauta pe forum opinii si ai sa intelegi ce vreau sa spun. Fiecare model este dedicate unui scop/teren etc.

 

Esential este sa eviti sa dai banii pe ceva ce nu pica pe ce dorest numai ca sa peticesti o dorinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pasiune pentru Vitara!

 

Pe spate si pe rezerva am michelin alpin 195/80 r15, pe fata ( nu stiu motivul ) am de vara dar dimensiunea 195/70 :|. Ca sa trec momentan de iarna ( care urmeaza sa fie una grea dupa cum se anunta) am dat comanda de 2 bucati bridgestone dm-V1 195/80 r15.

Apropo de diferanta de marime, masina merge destul de greoi si cand schimb vitezele, parca se rupe in doua, posibil sa fie asta cauza ?

 

Au! Nu e bine sa ai dimensuni diferite la roti. 195/80r15 are un diametru de 693 de mm iar 195/70r15 are un diametru de 654 mm. Rezulta o diferenta de 6% in diametru... (vezi aici) Nu e f. mult, dar, in 4x4, pe suprafete aderente banuiesc ca nu ii face bine transmisiei.

 

In 2x4, daca mrl-urile de pe rotile din fata sunt decuplate atunci nu are ce sa se intample. Mersul greoi de care aminteai nu e din cauza asta.

 

Si, nu uita: nu 4x4 pe asfalt! (Doar daca nu stiai deja)

 

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare