Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Kit inaltare Suzuki VITARA !

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Iacobciuc
    a răspuns
    Salut, sunt nou in acest club.
    As avea nevoie de parerea dumneavoastra la urmatoarea chestiune
    Am un suzuki vitara 1.6 16 valve benzina si as vrea sa achizitionez niste anvelope offroad
    Masina este dotata cu kit inaltare body lift 5 cm . Eu m-am gandit la urmatoarele tipuri de anvelope: Silverstone 31 x10.5 R 15 sau Cst by maxxis similar simex 31 x10.5 R 15 ( modelul asta este putin mai mic la inaltime fata de silverstone )
    Si alt model de anvelope : Maxis Big horn MT 764
    30X9.5 R 15.
    Intrebarea mea este daca ar fi potrivit unul dintre modele mentionate mai sus . multumesc !

Lasă un comentariu:

• cristianhaulica
    a răspuns
    Ceva nu e in regula. Eu am o combinatie similara de la SOSO, arcuri pt +8 pe fata, si flanse la amortizoare, si am impresia ca suspensia e prea moale.
    Poate arcurile-s prea tari? Cat s-a inaltat masina? Eu am de la SOSO arcuri mai lungi pe spate (pt greutate), si mai scurte pe fata. Depinde de unde ai luat kitul, poate nu e montat bine.
    Vorbeste cu SOSO.

Lasă un comentariu:

• Ivan Alin
    a răspuns
    Buna seara prieteni.
    Am un vitara 2.0 benzina in 3 usi din 1998,am montat un kit 10+ pe el.4 arcuri mai lungi ..pe spate telescoapte mai lungi.pe fata au ramas telescoapele.originale doar cu flanse de prelungire.arcurile de la kit sunt mai lungi,dupa toate astea masina e foarte rigida..nui dau de cap.arcul este compresat iar telescopul intins maxim..am impresia ca nu lucreaza corect.
    ma poate sfatuii cineva..sa schimb suspensiile ..sau ce sa pun mai lungi .luaca ati avut careva problema asta.multumesc

Lasă un comentariu:

• Constantin16
    a răspuns
    Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

Buna ziua,
    Mi-am montat de ceva timp un astfel de kit de inaltare de 50mm si sunt foarte multumit de el. In schimb am o problema la puntea spate. Cauciucul imi atinge in aripa - doar cel de pe partea dreapta. Dimensiunea anvelopei e 225/75.R15 si janta cu ET negativ si as vrea sa pun 235/75.R15. Ca rezolvare m-am gandit sa pun un SL, dar nu gasesc de 5, am gasit doar de 3,5 de la Iron. Cei de la magazin mi-au zis ca in teorie SL-ul ar trebui sa inalte masina mai mult decat kit-ul meu de inaltare.
    Daca ma puteti ajuta, va rog, am cautat in toate discutiile dar nu gasesc...
    Ma ajuta mai mult SL ul de 3,5? Are rost sa schimb kit-ul de inaltare de 5 cu SL-ul de 3,5? As vrea sa pun BFGoodrich MUD 235/75.R15, problema cred ca e de la ET ul negativ.

Va multumesc frumos!

Lasă un comentariu:

• f_zoltan
    a răspuns

Cauta la Mica publicitate, vanzatori autorizati, ai acolo vanzator specializat pe Vitara.

Lasă un comentariu:

• Mtbkid
    a răspuns

Pana la urma un kit de inaltare complet BL si SL cu accesorii cat ar costa?
    Ultima editare de Astral; 02.iun.2016, 13:26.

Lasă un comentariu:

• acipmobile
    a răspuns

Postat īn original de sosobum Vezi post
    salutare
    am inteles ca ai o vitara si ai montat un body-lift(un kit ce ridica caroseria de pe sasiu)
    acum vrei sa mai ridici umpic sa nu mai ramai suspendat, sens in care ai cumparat un kit de suspensie.
    acesta trebuie sa contina in varianta de BAZA
    -2 flanse peste arcurile din fata (personalizate in functie de motorizare si/sau specificat daca masina are sau va avea bara metalica+ troliu, caz in care se supradimensioneaza)
    -2 flanse peste arcurile din spate
    -2 prelungitoare deasupra telescoapelor fata (sau flanse)
    -2 prelungitoare deasupra telescoapelor spate(sau amortizoare mai lungi,merita daca sunt distruse cele actuale)
    -2 bumpere care limiteaza cursa pe comprimare (acei morcovi de cauciuc din interiorul arcului/partea superioara)

daca nu ai aceste piese in varianta de baza contacteaza vanzatorul si vezi ce raspuns primesti

ca si ACCESORII la kitul de suspensie sunt
    -camber bolturi (suruburi de ajustare a unghiului de cadere) aproximativ 2 grade dupa montajul unui kit de suspensie de 5 cm. ,care pot fi de 2 tipuri (varianta cu saiba/pinten sau varianta clasica de surub excentric), pentru ambele trebuie experienta in reglaj.
    -flansa cardan ( poate varia de la 13 -20mm in functie de liftul din suspensie efectuat), ea trebuie sa vina cu suruburile si piulite de montaj, obligatoriu de duritate 10.9 ,in urma inaltarii cardanul spate iese din reductor cu consecintele de rigoare.
    -flansa bascula (un distantier montat intre pivotul basculei centrale spate si puntea spate), care vine cu suruburi stranse la cuplu dupa o prealabila curatare a filetelor.aceasta protejeaza si prelungeste viata pivotului care nu se poate inlocui decat cu bascula.
    -suporti de coborat diferentialul fata (coboara diferentialul fata 35mm, pentru a reface unghiul descris de planetare in urma inaltarii)

toate accesoriile le gasesti cautand pe google sau la vanzatorii de pe site.
    Mulțam fain! pai tot caut aici in forum si nu am găsit cine vinde așa ceva sau poate ca nu știu eu cum sa caut. am kitul n-am restu flanse Cardan etc.numai kitul i-l am patru bucse patru īnălțătoare pt telescoape si doua distanțiere pt arc spate deci cea ce sa vinde pe net pune un link dacă STI unde găsesc si restu.

Lasă un comentariu:

• sosobum
    a răspuns

salutare
    am inteles ca ai o vitara si ai montat un body-lift(un kit ce ridica caroseria de pe sasiu)
    acum vrei sa mai ridici umpic sa nu mai ramai suspendat, sens in care ai cumparat un kit de suspensie.
    acesta trebuie sa contina in varianta de BAZA
    -2 flanse peste arcurile din fata (personalizate in functie de motorizare si/sau specificat daca masina are sau va avea bara metalica+ troliu, caz in care se supradimensioneaza)
    -2 flanse peste arcurile din spate
    -2 prelungitoare deasupra telescoapelor fata (sau flanse)
    -2 prelungitoare deasupra telescoapelor spate(sau amortizoare mai lungi,merita daca sunt distruse cele actuale)
    -2 bumpere care limiteaza cursa pe comprimare (acei morcovi de cauciuc din interiorul arcului/partea superioara)

daca nu ai aceste piese in varianta de baza contacteaza vanzatorul si vezi ce raspuns primesti

ca si ACCESORII la kitul de suspensie sunt
    -camber bolturi (suruburi de ajustare a unghiului de cadere) aproximativ 2 grade dupa montajul unui kit de suspensie de 5 cm. ,care pot fi de 2 tipuri (varianta cu saiba/pinten sau varianta clasica de surub excentric), pentru ambele trebuie experienta in reglaj.
    -flansa cardan ( poate varia de la 13 -20mm in functie de liftul din suspensie efectuat), ea trebuie sa vina cu suruburile si piulite de montaj, obligatoriu de duritate 10.9 ,in urma inaltarii cardanul spate iese din reductor cu consecintele de rigoare.
    -flansa bascula (un distantier montat intre pivotul basculei centrale spate si puntea spate), care vine cu suruburi stranse la cuplu dupa o prealabila curatare a filetelor.aceasta protejeaza si prelungeste viata pivotului care nu se poate inlocui decat cu bascula.
    -suporti de coborat diferentialul fata (coboara diferentialul fata 35mm, pentru a reface unghiul descris de planetare in urma inaltarii)

toate accesoriile le gasesti cautand pe google sau la vanzatorii de pe site.

Lasă un comentariu:

• acipmobile
    a răspuns

Postat īn original de symy139 Vezi post
    Recomand:

Flanse bascula spate de 4-5cm, flansa cardan spate de 10mm, camber bolts pentru corectia unghiului fata, si supoti de coborat diferentialul fata.

Repet: Recomand!
    O sa fie colegi care o sa iti zica ca nu ai nevoie. Pentru linistea ta, ar trebui sa le pui!
    Ce e aceia flanse bascula eu nu știu ? Si dacă STI unde găsesc ajutama vreau sa o fac cum trebuie din prima. alți au pus numai Kitu de īnălțare si dai sa meargă nu a-și vrea să-mi stric si altceva ce s-ar strica mai repede planetare cred nu?....

Lasă un comentariu:

• acipmobile
    a răspuns

Pai eu vreau sa le fac toate astea dacă așa trebuie dar de unde sa cumpăr ?la strung dacă m-a duc cine știe sa le facă fără model ?

Lasă un comentariu:

• mexx20_ro
    a răspuns

Postat īn original de symy139 Vezi post
    Recomand:

Flanse bascula spate de 4-5cm, flansa cardan spate de 10mm, camber bolts pentru corectia unghiului fata, si supoti de coborat diferentialul fata.

O sa fie colegi care o sa iti zica ca nu ai nevoie. Pentru linistea ta, ar trebui sa le pui!
    Eu as spune ca este MUSAI sa faca toate cele enumerate de tine. Eu si cu modificarile de mai sus facute am avut problema cu sectionarea suruburilor de la bascula spate.... Cost reparatie 350Ron+ 150 Ron platforma.
    Respecte!

Lasă un comentariu:

• acipmobile
    a răspuns

Mersi frumos, dar acum nu știu ceva clar. eu anul trecut am cumpărat kitu De īnălțare caroserie leam montat peste cele vechi de cauciuc care erau destul de tasate mașina ok merge foarte bine . Dar acum vreau sa īnalt si garda la sol pt, ca umblu pe dealuri păduri vānătoare etc si nu știu acum pot sa pun si kitul asta de 5 si dacă sa pun ce ai zis tu si de unde cumpar

Lasă un comentariu:

• symy139
    a răspuns

Recomand:

Lasă un comentariu:

• acipmobile
    a răspuns

Domnilor un raspuns va rog pt, cei care cunosc. mi-am luat un kit de īnălțare pt, vitara am patru bucse si patru șuruburi vreau sa știu mai am de luat ceva kitul este de 5 cm dacă funcționează corect si dacă nu se strica planetarele sau ceva.

Lasă un comentariu:

• Laurentiu L
    a răspuns

Postat īn original de rockshox Vezi post
    ...q.e.d.
    dimensiunile flanselor pt arcuri le-am dat ca si inaltime, diametrul exterior si interior il poate calcula dupa ghidajul de cauciuc de deasupra arcului, dimensiunile prelungitoarelor la fel le-am dat, lungimea filetului si pasul il poate calcula dupa tija telescopului, la fel cu prelungitorul "morcovului" dimensiunea am spus-o trebuie gaura filetata jos si surub sus, la fel se masoara lungime marime si pas. cotele astea nu le stiam, nu e mare smecherie trebuie calculat putin. problema e calitatea materialului. i-am dat dimesiunile inaltatoarelor pt a nu face si fata de 50.

pe spate tijele telescoapelor sunt de mai multe feluri la pas, eu am intalnit de 10 cu pas de 1,25 si cu pas de 1, calcule....
    Ultima editare de Laurentiu L; 03.feb.2014, 13:09.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection