Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum putem creste puterea?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Cum putem creste puterea?

Postat în original de air_wolf Vezi post
    mai creste, dar nu cu mult si zic eu ca merita. la 300eur nici macar nu vezi turbina in romania.
    nici astea nu pot ajunge la 300 euro in romania
    ajung undeva la 500-550 euro
    suzuki vitara 1.6
    yo5PKM
    0763630114

Comentariu

Postat în original de adammoga80 Vezi post
      nici astea nu pot ajunge la 300 euro in romania
      ajung undeva la 500-550 euro
      de asta merita sa ia carburatorul weber si cu putere si fara bani, nu prea merge. e adevarat, la 500eur lua motorul de 5.7 de la Max si facea suzeta avion...
      Ultima editare de air_wolf; 22.mar.2014, 00:15.
      The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
      4x4MANIA is where we are !!!
      “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Comentariu

Postat în original de uzi Vezi post
        Salut uitate la turbinele electrice cica creste puterea cu 10-30% si se pot monta pe orice masina
        Exact, se monteaza pe orice masina si face acelasi lucru... NIMIC. Masina ta va fi un fel de hibrid intre o masina normala si o unitate PC :D
        Singurele modificari viabile si posibile pentru supraalimentare raman turbo sau compresorul mecanic.
        A fost o editie limitata de Vitara cu motor de 1.8, prin 96... care se gaseste si pe Baleno... 120 CP. Nu stiu sigur ce ar implica un asa swap dar macar stii ca ti se da hartie de la RAR ca e totul in regula din moment ce motorul a fost pus de producator pe masina.
        Filtrul de aer si evacuarea marite vor ajuta masina sa castige CP in turatie mare, scazand cuplul.
        Se mai poate incerca usurarea volantei pentru urcare mai rapida in ture desii la Vitara nu stiu daca e viabil.. sa nu dea nimeni cu pietre in mine daca ma insel, am iesit de pe asfalt doar de 1 luna :)

Iar pentru varianta cu turbina - se poate pune orice turbina iar la 300 Eur intotdeauna vei gasi una de Saab sau de Volvo... amandoua Garret. Nu iti trebuie turbina noua decat daca ai 1300 $/Eur pe care vrei sa ii arunci sau ai f multi bani si te duci la competitii cu masina. Conteaza f mult traseul facut, Intercoolerul si setarile la ECU, pe langa asta mai implica si alte injectoare, pompa de benzina, blow-off, ambreiaj sanatos si multe calcule ca sa fi sigur cat iti duce motorul stock. Daca sunt bani de pistoane forjate samd, poti sa duci 1.6le si la 300 CP.
        Ultima editare de mindmugger; 24.mar.2014, 19:39.

Comentariu

LOL :))...deja ma simt putin mai spre f1 :))..

Comentariu

Postat în original de albert Vezi post
            LOL :))...deja ma simt putin mai spre f1 :))..
            mai curind diesel-electrica, de la aburi.
            “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Comentariu

si uite asa ati facut praf topicul omului :):):)
              off topic nu va suparati pe mine:) pai si eu am un motor de 5,9 care in state cu banii potriviti adica undeva la 12000 dolari de la 260 de cai ajunge la 850 cu modificarile si echipamanetele potrivite :) adica alte chiulase alte pistoane,alt arbore alt ax cu came, alta admisie ,desigur compresor mecanic roots,evacuari separate stanga dreapta de 3 toli si cu serpisori ca la dragstere :) adica tevi drepte plecate din chiulasa,injectoare venom adaptate debitelor...etc
              desigur toate aste nu uitati cu eliminarea de pe motor a compresorului de AC s pompei de servo...si toate celelalte componente inutile si consumatoare,ramanand doar un alternator de capacitate redusa si o pompa de apa dedicata plus un circuit de racire scurtat si marit,adica se elimina din circuit bucla cu caloriferul de incalzire.
              si uite asa toate astea cuplate la o transmisie manuala rup norma cu aproape de 3 ori puterea nominala de fabrica, dar repet asta e tot cu un pret iar pretul e cat al unei masini serioase :)
              efectiv din motorul original ramane doar blocul si cam atat :) eventual fulia din capatul arborelui da nici ai nu sunt sigur ca mai e tot aia :):):)
              revening la topicul omului,ce am inteles eu ca vrea sa faca,sunt mici ajustari ,ieftine,simple si reversibile care sa il ajute sa castige ceva din motorul sau s aimbunatateasca ceav la motorul pe care il are,ca sigur daca vrea ajioane se duce direct la aripioare ,turbine variabile,blow offuri si toate cele :)
              tot off topic,motorul ala de la max northstar-ul e un motor foarte bun si pretabil ma relativ destul de multe abuzuri dar problemele sunt la a reusi sa il imperechezi cu o cutie adecvata,altfel face poc transmisia:)

Comentariu

Postat în original de KAROLOKW Vezi post
                tot off topic,motorul ala de la max northstar-ul e un motor foarte bun si pretabil ma relativ destul de multe abuzuri dar problemele sunt la a reusi sa il imperechezi cu o cutie adecvata,altfel face poc transmisia:)
                problema la cresterea de putere asta este. incepi sa rupi diverse, si nu foarte ieftine. deja de la 300cp in sus vorbim de T350 sau T400, dual T-case, DANA60, de rockwell 2.5, RCV-uri & stuff. o masina dedicata cred eu ca sub 25.000$ n-o scoti (si aici cred ca sint oameni mult mai in masura sa spuna, pentru ca ei au construit asa ceva, eu doar mi-am facut calculelele )
                cea mai simpla varianta este schimbarea motorului de 1.6 cu cel V6 si are si putere si e si in parametrii de functionare a lantului cinematic. restul de modificari se ridica la aproximativ aceeasi valoare.
                daca Max vindea 5.7-ele cind m-am apucat eu sa imi fac motorul la toyota, acum aveam toyota cu motor de 5.7... ieseam mai ieftin...

Comentariu

Postat în original de air_wolf Vezi post
                  problema la cresterea de putere asta este. incepi sa rupi diverse, si nu foarte ieftine. deja de la 300cp in sus vorbim de T350 sau T400, dual T-case, DANA60, de rockwell 2.5, RCV-uri & stuff. o masina dedicata cred eu ca sub 25.000$ n-o scoti (si aici cred ca sint oameni mult mai in masura sa spuna, pentru ca ei au construit asa ceva, eu doar mi-am facut calculelele )
                  cea mai simpla varianta este schimbarea motorului de 1.6 cu cel V6 si are si putere si e si in parametrii de functionare a lantului cinematic. restul de modificari se ridica la aproximativ aceeasi valoare.
                  daca Max vindea 5.7-ele cind m-am apucat eu sa imi fac motorul la toyota, acum aveam toyota cu motor de 5.7... ieseam mai ieftin...
                  tot off topic :) sper sa ne ierte colegul dar vorbim de tehnic macar :)
                  asta spuneam si eu exact ca daca te apuci d emodificati aiure bagi la bani d enu merita :)
                  ca o paranteza pe mine ma manca ca din lada mea de standard sa fac mici modificari pe ici pe colo prin partile esentiale :) sa ii pun puntile de jeep rigide, adica D44A pe spate si D30 fata ca le aveam si era sa spunem ieftin...am inceput calculele am facut un mic proiect cu o simulare numerica si un model in catia si desigur dupa am inceput sa fac calculele doar la nivel de materiale si manopera .....cred ca nu e nevoie sa iti spun ca am cazut de pe scaun :) imi iesea un pret de aproximativ 6000 euro doar pentru modificarea asta la nivel de piese cu directie hidraulica,cardane dedicate o cutie de transfer de sami sau de G,4 link fata...etcasa ca am zis pas :)
                  revenind on topic,
                  cam toti marii producatori isi dimensioneaza acum in ultimii ani toate componentele aproape la limita,din motive lesne de inteles,costuri,emisii co2...etc,desigur ca ai o mica plaja de joaca undeva la un 15-20% pe care isi i-au ei ca rezerva dar tocmai daca tu te bagi exact aici cu modificarile inseamna ca tu voit si constient intrii in aceasta plaja de siguranta pe care o reduci,ocazie cu care riscul si posibilitatile ca ceva sa faca POC sunt mult marite :)
                  caz concret la Niva mea, motor de 82 cai cu un cuplu undeva la 135-140 Nm
                  transmisia dimensionata ca atare pentru asta,si tot am rupt planetara spate din canelura si planetara fata de la iesirea din grup...
                  pus pe aceeasi transmisie un motor de 105 cp si un cuplu de 148-155Nm
                  masina merge superb dar la o mocirleala mai sanataosa ,sa barbierit cutia si CT a facut poc.
                  asa ca am ajuns la concluzia ca pentru a putea face ceva care sa si tina si sa si mearga nu are rost sa ma duc mai sus de cei 90 de cai si poate un mic plus pe cuplu de vreo 10Nm
                  am dat exemplu cu niva pentru ca e relativ apropiat ca si caracteristici ale motorului,desigur nu vorbim de calitate sau alte cele ca e alta discutie daca intradevar acele piese au cedat de proaste sau datorita calculului de rezistenta si dimensional neadecvat.

Comentariu

Ma minunez de ce vb voi pe topicul meu:))

Comentariu

pune motor de BMW si ai putere.
                      pe viitor vei vedea la mine o astfel de nebunie...
                      deja strang date si apoi piese
                      ancuta_laurentiu@yahoo.com
                      tel. 0767585379

Comentariu

De ce se prefera 1.8is de la bmw si nu 2.0 4 in linie de la suzuki?
                        An investment in knowledge always pays the best interest.
                        Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Comentariu

Postat în original de albert Vezi post
                          Ma minunez de ce vb voi pe topicul meu:))
                          sper doar sa nu te superi pe noi :)

Comentariu

Postat în original de crt82sil Vezi post
                            De ce se prefera 1.8is de la bmw si nu 2.0 4 in linie de la suzuki?
                            de piese si pentru putere/greutate/baie de ulei

Comentariu

Postat în original de KAROLOKW Vezi post
                              sper doar sa nu te superi pe noi :)
                              nici gand...:))

Postat în original de ancuta_laurentiu Vezi post
                              pune motor de BMW si ai putere.
                              pe viitor vei vedea la mine o astfel de nebunie...
                              deja strang date si apoi piese
                              daca tu faci asta,eu pun de m3 ;)
                              Ultima editare de Astral; 02.apr.2014, 21:16.

Comentariu

Postat în original de albert
                                daca tu faci asta,eu pun de m3 ;)
                                daca pui de M3, pun pariu ca Laur o sa ii infiga un V8 short block na poftim power acum...

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	geo_tracker_ls1_3-640x480.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	53,1 KB 
ID:	945045

http://cdn.speednik.com/files/2011/0..._3-640x480.jpg

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection