Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

kit inaltare vitara 1.6 8V

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: kit inaltare vitara 1.6 8V

Vreau sa pun si eu o intrebare aici. Vreau sa Montez o suspensie noua nu dau numele ca sa nu fie reclama si cel ce o vinde mi-a spus ca trebuie sa cumpar camber bolts iar reprezentantul din teritoriu prin intermediul caruia o sa cumpar suspensia si unde o sa o si Montez zice ca nu trebuie camber bolts. Cel ce o vinde spune ca masina se va inalta cu minim 35 mm si maxim 50-60 mm fata de suspensia originala a masinii. De ce unul recomanda camber bolts si montatorul care cred ca are ceva experienta fiind reprezentant in teritoriu spune ca nu trebuie?

Comentariu

Postat în original de brusture k. Vezi post
      Vreau sa pun si eu o intrebare aici. Vreau sa Montez o suspensie noua nu dau numele ca sa nu fie reclama si cel ce o vinde mi-a spus ca trebuie sa cumpar camber bolts iar reprezentantul din teritoriu prin intermediul caruia o sa cumpar suspensia si unde o sa o si Montez zice ca nu trebuie camber bolts. Cel ce o vinde spune ca masina se va inalta cu minim 35 mm si maxim 50-60 mm fata de suspensia originala a masinii. De ce unul recomanda camber bolts si montatorul care cred ca are ceva experienta fiind reprezentant in teritoriu spune ca nu trebuie?
      Am avut pe Vitara mea un kit home made, la care am folosit camber bolts.
      Apoi am pus Calmini de 3 inch. Kitul a venit complet fara camber bolts.
      Cu jante de 7 j et-12 si anvelope 235/75/15 Calmini nu a avut nevoie de camber bolts.
      In momentul in care am trecut la jante de 8.5j, et -30 si anvelope 31/10.5/15, masina s-a cracanat ceva de genul "V" intors. Punand camber bolts am adus rotile pe linie.

Daca kitul tau contine doar arcuri si amortizoare, ar fi recomandat sa iei camber bolt-uri la o inaltare de peste 35mm fata de original.
      Bani aruncati si bataie de cap. Foloseste body lift generos pt a intra anvelopele tale cu suspensia originala si tai linistit pana te saturi de ea. Ocum ii trebuie tinichigerie la prinderi.
      ancuta_laurentiu@yahoo.com
      tel. 0767585379

Comentariu

Ancuta_Laurentiu, multumesc pentru raspuns dar te rog sa imi spui si dimensiunea camber bolts-urilor pe care le-ai montat
        Multumesc frumos

Comentariu

la camber bolts nu ai o dimensiune anume ... ai un unghi de reglaj max 3 grade + sau - . La un sl de 3,5 fata iti trebuie cele 3 grade reglaj... dar mai intervine si janta in poveste, cu cat ai et mai negativ este necesar mai putin reglaj din surub. Ca sa intelegi mai bine iti atasez o poza cu camber bolts-urile ;)

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	can bolt diagram.jpg 
Afișări:	3 
Mărime:	61,0 KB 
ID:	978048
          you can go faster .. but i can go everywhere

Comentariu

Multumesc frumos pentru raspuns. Acum e foarte clar totul. Problema mea e ca dupa ce am montat suspensia noua masina s-a ridicat vreo 5 cm fata de 3.5 cm cat era prevazut. Am luat si camber bolts dar nu intra pe gaura de la fuzeta de aceea intreb daca sunt cumva pe dimensiuni. Cand am facut geometria nenea de acolo a zis ca am ramas cu ceva unghi constructive deci in timp uzeaza mai repede cauciucurile (el a reglat cat de mult a putut). Ce sfat imi dai pentru montarea camber-urilor? As putea sa dau fuzetele jos sa majorez gaura superioara si daca ar trebui sa fac asta cum ar trebui sa o fac?
            Am citit mai de mult un post al lui Grandvitara in care zicea ceva ca camber bolts-urile ar fi de 12 pana la anul de fabricatie 2004 si de 14 dupa anul de fabricatie 2004. Vorbesc despre Grand vitara prima generatie facuta intre 1999-2005.
            Multumesc frumos,

Comentariu

Ma scuzi. In topic am vazut vitara 1.6 8v ... la gv nu stiu dimensiunile suruburilor. Montajul se face dand surubul superior afara ... se slabeste surubul inferior .. se baga surubul excentric sus ... se regleaza unghiul dupa care se strang cel de sus si cel de jos. Eu asa am procedat si e ok.
              you can go faster .. but i can go everywhere

Comentariu

Procesare...
              X

Sqreen | Runtime Application Protection