Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum imi dau seama daca un Vitara are motorul 1.6 cu 8 valve?


matteo_tgv

Postări Recomandate

Salut,

 

am pe cineva care vine din Anglia si vreau sa-l pun sa-mi aduca o Vitara.

 

Am inteles ca preferabil ar fi motorul 1.6 cu 8 valve. Dar nici eu si nici el nu stim cum sa ne dam seama care e motorul ala (iar englezii, de obicei,habar n-au despre detalii).

 

Asa ca rugamintea ar fi sa imi explicati, pe intelesul general (ca sa nu zic "ca la prost"), cum se poate stabili ca e motorul 8v. Si cati cai are motorul 8v?

 

Ma batea gandul si la un Jimny, in UK se gasesc si unele mai ieftinutze, inteleg ca Vitara e totusi mai confortabila si ca se intretine mai ieftin si ca se si poate modifica destul de ieftin (nu mi-e clar cu consumul comparativ dar in fine).

 

Cele bune,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum imi dau seama daca un Vitara are motorul 1.6 cu 8 valve?

 

Salut,

 

am pe cineva care vine din Anglia si vreau sa-l pun sa-mi aduca o Vitara.

 

Am inteles ca preferabil ar fi motorul 1.6 cu 8 valve. Dar nici eu si nici el nu stim cum sa ne dam seama care e motorul ala (iar englezii, de obicei,habar n-au despre detalii).

 

Asa ca rugamintea ar fi sa imi explicati, pe intelesul general (ca sa nu zic "ca la prost"), cum se poate stabili ca e motorul 8v. Si cati cai are motorul 8v?

 

Ma batea gandul si la un Jimny, in UK se gasesc si unele mai ieftinutze, inteleg ca Vitara e totusi mai confortabila si ca se intretine mai ieftin si ca se si poate modifica destul de ieftin (nu mi-e clar cu consumul comparativ dar in fine).

 

Cele bune,

Matteo

 

daca nu scrie pe capacul motorului 16 VALVE atunci este cel de 8 VALVE

asta este cel mai simplu mod de diferentiere pentru necunoscatori

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum imi dau seama daca un Vitara are motorul 1.6 cu 8 valve?

 

Are capacul la motor din tabla ambutisata si e mai ingust decat acela cu 12v.

Acesta e cu 8 valve: enginevitarag16b8vhoodfe2.jpg.f9c224aed60a05241f86e25e9ba66eeb.jpg

iar acesta e cu 16v: 179175-621743-5545-1.jpg.6d263c3cb36baa27f56e8fd72b869dc8.jpg

Thx Teodor!

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare