Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi blocant deblocant lsd si cauciucuri

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sfaturi blocant deblocant lsd si cauciucuri

Sunt nou in offroad si masina abia am luat-o
    As dori sa-mi iau blocant/deblocant/lsd si cauciucuri 235/75/r15 ,....as dori sfaturi utile...si daca ar fi o prioritate in care sa le cumpar...nu imi permit sa le iau pe toate acum,va multumesc
    Ultima editare de Astral; 17.iul.2014, 17:42.
    Nu te pune cu prostul, ca te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta!!

Re: Sfaturi blocant deblocant lsd si cauciucuri

Ce vrei sa faci cu masina ?
    In primul rand anvelopele trebuie sa fie adaptate pentru ceea ce doresti tu de la masina. DAca o vrei pentru chestii mai extreme , Atunci ai nevoie de niste MT-uri , sau Simex . Unele MT-uri se preteaza si la mersul de sosea , daca nu exagerezi prea mult. Nu-s facute pentru viteza . Cele mai accesibile sunt reesapatele , dar va trebui sa le verifici pe fiecare in parte , sa le echilibrezi si sa le cantaresti . Trebuie sa ai grija sa aiba greutati aproximativ egale , pentru a nu-ti aparea batai si dezechilibre la rulare . In teren greu nu vei simti acest lucru , dar pe asfalt sau macadam, la viteze mari, te scot de pe sosea la propriu.
    Despre blocant/deblocant/lsd , las alti colegi sa se exprime ca nu inteleg exact ce doresti si sa nu vorbesc tampenii .
    Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

mai am o masina strict pt strada...insa am 2 sapt de cand am luat Vitara si nu ma mai dau jos din ea...deci sa merg pe strada cu ea si in padure la un soft-medium offroad....
      cauciucuri am reesapate...sunt ok fata de cele de strada pt ca merg cu un amic si el are de strada...si se vede dif....ms de raspuns FordRanger

Comentariu

in primul rand ia-ti anvelopele care vrei, bine ar fi mt-uri, si mai bine ar fi simex doar daca folosesti masina in teren daca este si masina de strada simexu iese din discutie...in al doilea rand un dif blocabil poti sa-l faci in mai multe feluri si cu bani mai multi sau mai putini (blocaj diferential spartan, undeva la vreo 300 euro si-i un chin pt masina sa=l folosesti pe drum asfaltat, sau de la ARB la vreo 1000 euro plus ce mai trebuie pe laga el compresor de exemplu), dar eu zic ca asta sa fie ultima ta problema, in primul rand da-te cu masina in teren si vezi ce cerinte ai si cum trece peste obsacole si dupaia in functie de buget alegi....sfatul meu este sa te orientezi dupa un troliu si o bara HD fata(manufacturata de un meserias bun) si sa lasi blocajul pt mai tarziu...si da-i cu 'cetitu' pe forum sa te pui la curent cu toata terminologia din domeniu asta:D
        bafta

Comentariu

Exista MT-uri care se preteaza si la o utilizare pe asfalt. Sunt mai zgomotoase , dar nu creaza un disconfort major .
          In teren , sunt net superioare AT-urilor . Problema cu off-roadul este ca atunci cand este vreme buna si uscat pe jos , AT-urile isi fac treaba atata timp cat nu exagerezi. Daca a plouat si esti in varf de deal cu AT-uri , esti descult. Mai bine lasi masina in varful dealului decat sa risti sa te dai peste cap in zone extreme cu iarba uda si noroi . Pe noroi , clisa , iarba uda , AT-urile sunt egale cu zero . Simexurile sunt peste MT-uri in off-road dar iti dau batai de cap pe asfalt. Nu exista alegerea universala . Tu trebiue sa alegi compromisul bun pentru tine .
          Legat de diferentialul blocant ( presupun ca te referi la puntea spate ) , cred ca mai util este un troliu . Si mult mai ieftin . Daca iti incalti masina cu anvelopele potrivite , nu vei simti nevoia de blocant spate . In schimb , troliul te va scoate din multe necazuri.
          Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

ca si blocant poti opta si pentru detroit locker la 1500 lei,care isi face treaba si pe asfalt,permite viraje cat de stramte vrei tu,doar cu putin mai mult ambreaj
            anvelopele le alegi in functie de nevoi si modul de utilizare a fierului
            suzuki vitara 1.6
            yo5PKM
            0763630114

Comentariu

Te salut
              Ca sa intre 235/75/15 ai nevoie de inaltarea masinii (majoritatea au SL de 5 si Bl de 3) posibil sa ai nevoie si de flanse distantiere la roti daca nu ai jante cu ET negativ.
              Anvelope recomand momentan MT (neresapat daca te tine buzunarul),Simexuri doar dupa ce schimbi diferentialul fata cu unul de fier ca sa nu ramai in varful muntelui
              Din ce am studiat pentru Grand Vitara mea nu sunt foarte multe optiuni ieftine in ceea ce priveste blocantul/auodeblocant.Eu am pus Powertrax LockRight autodeblocant si chiar merita toti banii-doar niste smucituri la viraje stranse pe suprafata aderenta.Avea in plan ceva diferential blocabil manual colegul Peter Erno, dar daca mergi mai mult in teren este mai util autodeblocantul
              Ordinea la mine a fost urmatoarea si o recomand tuturor:inaltarea ,anvelopele + flanse,diferentialul.Urmeaza troliu sau kit de reductie .Eu folosesc masina pe forestiere si la munte/pescuit in toate anotimpurile,daca mergi cu masina doar in cautarea noroaielor troliul sare cateva pozitii mai in fata .
              Succes si atentie
              ''invingeti-va teama ''

Comentariu

multumesc tuturor pt sfaturi,vitara e cea din poza...e inaltata cu vreo 5-10 cm bodylift cred...sunt niste chestii intre caroserie si sasiu,troliu l-am folosit am ramas uimit,flanse la roti sunt de vreo 3-5 cm...cauciucurile sunt resapate dar fac treaba fata de cele de strada ale unui amic....@adam am incercat sa dau de tine inainte sa pot deschide acest post pt ca nu reuseam.....vinzi sau vinde cineva blocantul de care vorbesti?inca o data multumesc celor ce mi-au dat sfaturi
                Ultima editare de Astral; 18.iul.2014, 11:00. Motiv: RESAPAT.....http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=565237&viewfull=1#post565237

Comentariu

Din cate stiu eu nu este Detroit Locker pentru Vitara,am intrebat si nu era.Arb,Powertrax sau altele mai slabe.Powertrax gasesti la 1200 Ron.
                  ''invingeti-va teama ''

Comentariu

eu am un auodeblocant gata montat in grupul spate de vitara. rapoarte 5.12.
                    daca clientul nu il mai vrea pana pe 15 august il scot la vanzare. .

ca sa fiu on topic, trebuie sa fii foarte hotarat ce vei face cu vitara. pentru mine e clar o jucarie.
                    o folosesc zilnic...
                    am si anvelope si troliu si blocant si reductor scump, pt ca nimic nu e ieftin.
                    nu e o ordine anume sa le montezi. cred ca in functie de nevoi sau din dorinta de avea ceva nou pe jucarie.
                    de cand am blocant folosesc mai putin troliul.
                    de cand am simex troliul il folosesc si mai rar...
                    tu ce alegi?
                    ancuta_laurentiu@yahoo.com
                    tel. 0767585379

Comentariu

Postat în original de ancuta_laurentiu Vezi post
                      eu am un auodeblocant gata montat in grupul spate de vitara. rapoarte 5.12.
                      daca clientul nu il mai vrea pana pe 15 august il scot la vanzare. .

ca sa fiu on topic, trebuie sa fii foarte hotarat ce vei face cu vitara. pentru mine e clar o jucarie.
                      o folosesc zilnic...
                      am si anvelope si troliu si blocant si reductor scump, pt ca nimic nu e ieftin.
                      nu e o ordine anume sa le montezi. cred ca in functie de nevoi sau din dorinta de avea ceva nou pe jucarie.
                      de cand am blocant folosesc mai putin troliul.
                      de cand am simex troliul il folosesc si mai rar...
                      tu ce alegi?
                      Pm cu lista de preturi te rog?

Comentariu

Postat în original de c0m0d Vezi post
                        Pm cu lista de preturi te rog?
                        pot sa iti fac un pret doar la autodeblocant. ai PM
                        nu stiu la ce preturi te referi...
                        Ultima editare de ancuta_laurentiu; 29.iul.2014, 09:13.
                        ancuta_laurentiu@yahoo.com
                        tel. 0767585379

Comentariu

Procesare...
                        X

Sqreen | Runtime Application Protection