Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

suzuki vitara 1.6 8v 1998, probleme fise, buji

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• suzuki vitara 1.6 8v 1998, probleme fise, buji

buna. am achizitionat recent un suzuki vitara 1.6 8v, an fabricatie 1998. am o problema la motor banuiesc cu partea electrica, motor merge practic in 3 pistoane, am remarcat faptul ca bujia nr 2 functioneaza dar in momentul cand scot fisa de pe bujie, nu
    se intampla nimic, am incercat acelasi lucru la restu bujiilor si motorul se subtureaza in momentul in care scot fisa, la toate celelalte bujii. am verificat capacul de la delcou nu e crapat, fisa da scanteie, am pus si bujia cu fisa montata pe bloc motor si da scanteie. daca poate sa ma ajute cineva cu o opinie pentru a rezolva problema. multumesc anticipat
    mentionez faptul ca am incercat si sa schimb fisele intre ele ca sa vad daca nu e din cauza fiselor, dar acceasi fisa care e montata pe bujia 2 merge perfect pe bujia 1.
    Ultima editare de suciubogdan; 26.mar.2015, 22:58.

Re: suzuki vitara 1.6 8v 1998, probleme fise, buji

Pare a fi o supapa ciobita/rupta.Ca sa te edifici, cel mai bine, fa un test de compresie si afli sigur.Daca zici ca "scinteieste", atunci eu zic ca e supapa.

Comentariu

Postat în original de PYZ Vezi post
      Pare a fi o supapa ciobita/rupta.Ca sa te edifici, cel mai bine, fa un test de compresie si afli sigur.Daca zici ca "scinteieste", atunci eu zic ca e supapa.
      dupamasa se apuca mecanicul sa desfaca sa verifice supapele, aceasi opinia are si el ca e o supapa problematica. revin cu detalii despre cum decurge reparatia. multumesc de raspunsul prompt

Comentariu

am o vitara din 93. 1.6 8v motorul merge nergulat,cand o calc isi da in bot si nici nu prea sta la relantiu.am schimbat capac delcou.fise,buji,am curatat tancul de benzina am schimbat filtru benzina,am verificat presiunea de benzina care e ok.ce sa aiba masina?

Comentariu

Vezi sa nu traga aer fals pe undeva , de obicei cam asta e problema la benzinarele care nu stau in ralanti , sau fluctueaza ralantiul .

Comentariu

ok.mersi.am sa verific

Comentariu

Procesare...
            X

Sqreen | Runtime Application Protection