Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Proaspat posesor de Vitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Astral
    a răspuns
    Re: Proaspat posesor de Vitara

Postat īn original de strees Vezi post
    Salutare,

......imi trebuie fermoar nou pentru prelata, ma poate ajuta cineva, chiar nu gasesc fermoarul ala...de schimbat am unde sa il schimb...
    "Cautare avansata" - cuvant cheie "fermoar"
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post790963

Si gasim :
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...hlight=fermoar
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...hlight=fermoar

Lasă un comentariu:

• strees
    a răspuns

Salutare,

Intre timp masina a intrat in service, ptr revuzie, dustributie, bujii, semering cutie, uleiuri diferentiale...revizie completa plus evacuare!
    Acum am alta problema...mi-a fost sparta masina inainte de service si imi trebuie fermoar nou pentru prelata, ma poate ajuta cineva, chiar nu gasesc fermoarul ala...de schimbat am unde sa il schimb...

Lasă un comentariu:

• strees
    a răspuns

Multumesc de raspuns!

Ca prima impresie, directia/servo si sitemul de 4x4 sunt ok!
    Cupleaza bine, nu face zgomote, nu bate nimic...
    O posibila problema pare a fi frana, cand pe franare bate putin pedala, ca si cum as avea discurile ovalizate...
    Mai am impresia ca nu prea are viata in ea masina, adica in accelerare mai puternica...sa fie oare din cauza galeriei de evacuare care este sparta in cel putin 2 locuri?
    De zgomot nu mai zic nimic...
    Alta chestie este ca tremura putin la ralanti...
    Maine o sa se uite un mecanic la ea!

Cat despre anvelope dilema mea nu este marimea, ca doar scrie pe anvelopele vechi...nu stiu daca este recomandat sa pun anvelope r15 sau 15c...aici cgiar nu ma pricep!

Lasă un comentariu:

• pretender
    a răspuns

Comparatia cu autoturisme pt sosea nu isi are rostul. Vitara are cu totul alta destinatie, dar se descurca foarte bine si pe asfalt, daca e in mintile ei si are cauciucuri adecvate.
    In functie de ce planuri ai cu ea, poti trece la fapte, dar in prima faza, avand in vedere ca nu stii prin ce a trecut, iti recomand ca la orice alta masina:
    - verificarea directiei si rezolvarea problemelor daca este cazul,
    - verificarea sistemului de franare
    - remedierea problemelor evidente (partea cu galeria, despre care ai mentionat)
    - schimbul de ulei in motor, cutie/reductor, grupuri
    - verificarea lichidului din instalatia de racire si functionarea sistemului de racire. Trebuia pregatita pentru temperaturile care vor veni, daca nu e.
    - verificarea sistemului 4x4 - daca functioneaza in parametri.

La scut m-as gandi abia dupa ce as fi verificat lista de mai sus si dupa ce am luat cauciucuri. Ce cauciucuri vrei sa cumperi? Vad ca mentionezi de distantiere. Pentru marimea stoc nu stiu daca isi au rostul.
    Daca ai de gand sa o pastrezi, fa modificarile cu pasi marunti si intr-o ordine fireasca.
    E ochioasa masina, combinatia de culori nu e pe placul meu, dar daca reconditionarea a fost facuta cu bun simt nu mai conteaza.
    Iti trimit pe privat un numar de telefon a cuiva care se baga la vitare.
    Succes.
    Ultima editare de pretender; 03.nov.2015, 17:00.

Lasă un comentariu:

• strees
    a creat un topic Proaspat posesor de Vitara

Proaspat posesor de Vitara

Salutare tuturor,

Acum cateva zile am achizitionat o Vitara 1.6 cabrio 1993, despre care sincer nu stiu foarte multe...ma refer la ce fel de motor are etc...
    Prima impresie este ciudata, masina este destul de spartana pentru mine, fiind obisnuit cu masini mai noi...ocupandu-ma cu vanzarea de masini, am in permanenta termeni de comparatie, iar ca o mica paranteza, dupa ce am venit cu Vitara de la Focsani si m-am suit in Leon, era sa ies cu tot cu pedala de ambreiaj prin podea!:))))
    In alta ordine de idei Suzi a fost reconditionata total acum aproape 2 ani, nu are rugina deloc pe nicaieri, are 38600km si a apartinut lui Ane...oricare ar fi ea!:))
    Fiind o masina destul de veche are si ceva probleme si anume la galeia de evacuare care pleaca din motor, care are o mica fisura pe unde sufla si se aude putin urat, amortizoare foarte moi si parbrizul crapat!
    Nu stiu cand a fost facuta ultima revizie, cu toate ca proprietarul spune ca acum 6 luni, si nici daca are distributia schimbata!
    Stiu ca exista functia de search, dar nu am gasit nici un mecanic in bucuresti care sa se uite putin la ea si de aceea as aprecia putin ajutor din partea voastra!

Pe viitor urmeaza scut motor, anvelope de iarna (habar nu am de unde sa iau) si distantiere ptr roti...

Apreciez orice fel de sfat si sugestie!

Multumesc frumos
    Fișiere atașate
Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection