Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Achizitie Suzuki Vitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Sfat Achizitie Suzuki Vitara

[salut. sper sa fi scris unde trebuie.
    am gasit masina asta si tare ma bate gandul sa merg 500 km sa o iau.

http://www.bestauto.ro/suzuki/vitara...untyname=timis, timisoara&price=2500&tabid=1&pictureid=1

am vb cu omul si mi s-a parut cat de cat ok. imi da si cauciucurile de strada in banii astia. troliul nou...chinezesc bineinteles dar e maricel. insa turbo noi...ce ma da un pic inapoi este motorul ala v6 de 2000 cm3 . am citit pe undeva pe forum ca nu e chiar ok si ca consuma mult. voi ce stiti despre el?
    in rest omul mi-a zis ca nu i-a schimbat nimic din oct. 2016 de cand a adus-o , bate un pivot, tebuie schimbate toate uleiurile, filtrele, cedva rugina pe colo, colo dar nu multa etc. uleiurile si filtrele le schimbam oricum. mi-ar prinde bine cateva pareri despre genul asta de masina/motor. ca bani mi se pare cam ieftina.
    multumesc
    Ultima editare de matea bogdan; 23.feb.2017, 16:08.

Comentariu

Re: Achizitie Suzuki Vitara

Nu vreau sa te demoralizez, dar V6-ele de 2000 are probleme importante, pe langa consum.

Problema ce mai mare e distributia pe lant care poate pica.
      Schimbarea ei (inainte de apica) am auzit ca e pe la 3000 de RON piesele. :(

Uite la ce concluze am ajuns eu cand cautam ceva cu motor mai mare, si m-am oprit la 2.0 16 valve, 4 cilindri:
      1.6 8 valve
      Pro
      - Piese usor de gasit (dezmembrari)
      - Fiabil
      - Cuplu mai mare la turatii mici (fata de 16v)
      - Ieftin
      Contra
      - Puterea cea mai mica - 80cp

1.6 16 valve
      Pro
      - Piese usor de gasit (dezmembrari)
      - Un pic mai puternic - 97cp
      Contra
      - Chiuoasa mai slaba

2.0 4 pistoane 16Valve :!:
      Pro
      - Puternica - 130cp
      - Foarte ok din toate punctele de vedere, mai eftina si mai usor de intretinut (decat 2.0 V6)
      - Consuma mai putin decat 1.6 si este super ok
      Contra
      - :Disponibila mai ales in 2 usi :!:

2.0 V6
      Pro
      - Puternica - 136cp
      - Silentioasa
      Contra
      - Consum mare
      - Probleme de distributie
      - Multi senzori la motor care se pot defecta
      - Nu e fiabil
      - Putere similara cu 1.6 16v (???)

2.5
      Motor OK

2.7
      Motor OK

Ar trebui tinut cont si ca de sus in jos cresc si sansele ca masina sa fie de productie mai recenta (si poate cu mai putina rugina), cu mai multe dotari (AC, ABS, Geamuri electrice...).
      Ultima editare de cristianhaulica; 23.feb.2017, 17:12.
      Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998
      0745-009633
      cristianhaulica@yahoo.com

Comentariu

Postat în original de cristianhaulica Vezi post
        Nu vreau sa te demoralizez, dar V6-ele de 2000 are probleme importante, pe langa consum.

Problema ce mai mare e distributia pe lant care poate pica.
        Schimbarea ei (inainte de apica) am auzit ca e pe la 3000 de RON piesele. :(

Uite la ce concluze am ajuns eu cand cautam ceva cu motor mai mare, si m-am oprit la 2.0 16 valve, 4 cilindri:
        merci mult de sfaturi. am mai sapat si eu si tot asa cam inclinam sa fac...sa ma reorientez. am copil mic si voiam o masina mai spatioasa dar pana la urma tot la vitara scurta cu 8 valve o sa ma aleg. mi-am stors creierii in toate felurile de cand cu desfiintarea asta de taxa dar tot vitara asta pare mai aproape de ce vreau eu.
        multumesc inca o data de sfaturi

Comentariu

Salutare,

Acuma va stresez si eu un pic cerand cateva sfaturi.
          Am gasit vitara asta https://www.autovit.ro/anunt/suzuki-...l#contact_form
          E motorul de 8v cu 80 de cai din 93. Am citit pe forum si pe alte forumuri ca motorul asta e mai fiabil dar mult mai slab decat cel de 16v. Daca dotezi masina cu troliu roti de offroad nu pra face fata motorul de 8v oare asa sa fie?
          Si inca o intrebare lagat de consum. Motorul de 8v consuma mai putin de cat cel de 16v sau la fel? Am citi pe forum despre chestia asta dar nu mi-am dat seama pt ca la unii motoruld 8v consuma mai mult de cat cel de 16v sau invers.
          Multumesc

Comentariu

N-as zice 8valve o MULT mai slab. Oricum in offroad serios o sa mergi in Low, si viteza 1-2. Cred ca s-ar descurca si cu troliu.

Cu siguranta 8valve e lenes la drum intins, si troliul nu o sa-l ajute cu greutatea lui in plus :| (eu de asta mi-am luat GV, ca de la mine muntii sunt cam departe si iti trece chefu daca tre sa mergi cu 90-100 la ora)

De 16valve stiu ca are chiuloasa mai slaba.... dar sunt destui printre noi care fac offroad cu el. Plusul de putere s-ar putea sa merite riscul.

Cu 8valve si cauciucuri de strada am scos 8/% consum. Nu stiu cat scoate 16valve.
            Ultima editare de cristianhaulica; 25.feb.2017, 18:02.
            0745-009633

Comentariu

Motorul 2.0 V6 24v nu e pretentios la intretinere. Eu am o Vitara V6 de 3 ani si motorul nu a avut nevoie de nici o interventie. Consum: oras 14-15l/100km; extraurban la cca 100km/h 10-11l/100km; offroad 18-20l/ora cand e noroiul mare si constant. E posibil la o cutie manuala sa mai scada putin consumul. Eu am automata.
              Ultima editare de Jethro; 25.feb.2017, 21:40.
              Vitara rulz!

Comentariu

@Jethro
                Cum se comporta automata la offroad? Eu mai utilizez o vitara cu automata si am avut surpriza sa nu pot pleca de pe loc sau senzatia ca nu trage in offroad.

Nu am vazut in lista de motoare, motorizarea diesel 2.0 TD, cum se prezinta aceasta motorizare?

Comentariu

Teoretic vorbind, o cutie automata te-ar ajuta la plecari line (pe nisip, zapada, asta e crucial). Mai departe... cum se comporta cele de pe Vitara... nu stiu.

Din cate am inteles eu motoarele diesel nu sunt facute de Suzuki, ci de alte firme, iar mecanicii nu sunt prea impresionati de ele (ca fiabilitate). De asta am analizat doar benzinarele.
                  Cine are... poate arunca o parere mai avizata.

PS: De fapt nici nu sunt fan diesel in geneal vorbind :)
                  Ultima editare de cristianhaulica; 27.feb.2017, 13:16.
                  0745-009633

Comentariu

Motorul e 2.0 v6 benzina. In off road cutia automata e excelenta pt. ca are 2 trepte dedicate si practic ii dai ture cat vrei fara sa schimbe viteza.
                    Vitara rulz!

Comentariu

O sa ma risc sa schimb uleiul la cutie, poate isi revine in simtiri.

Pana atunci, in week-end sunt in expeditie de achizitionare vitara (lunga sper).

Comentariu

După câteva ieșiri prin niște nămoale,m'a lăsat ambreiajul,schimbat acum 4-5 luni de zile (3000-4000 km maxim). O fi din cauza nămolului,penti abrupte,condus agresiv sau din cauza montajului prost de către "mecanicul" care mi l'a schimbat.
                        Ce ambreiaj îmi recomandați,in cazul in care masina o folosesc,mai mult in zona Baraganului( Slobozia ) și ies la noroaie când ploua,mai rar :)),dar vad ca după iarna asta m'a lăsat.
                        Va mulțumesc.
                        Suzuki Vitara 1,6 - 16v / 1997 / 97 cp.
                        Opel Insignia 2,0 TDI ECOFLEX / 2014 / 140 cp.

Comentariu

Postat în original de Valipdu Vezi post
                          După câteva ieșiri prin niște nămoale,m'a lăsat ambreiajul,schimbat acum 4-5 luni de zile (3000-4000 km maxim). O fi din cauza nămolului,penti abrupte,condus agresiv sau din cauza montajului prost de către "mecanicul" care mi l'a schimbat.
                          Ce ambreiaj îmi recomandați,in cazul in care masina o folosesc,mai mult in zona Baraganului( Slobozia ) și ies la noroaie când ploua,mai rar :)),dar vad ca după iarna asta m'a lăsat.
                          Va mulțumesc.
                          Salutare, din cate am citi ai tot avut probleme, ba cu ambreiajul, ba cu planetara, ori mai stiu eu cu ce!
                          Din cate imi dau seama, ori ai talpicile cam mari ori nivelul de pregatire pentr iesirile in teren este mic!
                          Eu iti recomand in entuziasm mai mic si iesrile sa le faci cu cineva cu experienta mai mare in ale offroadului!
                          Asa cum spne in proverb "nu ne nastem invatati", iar in altul "in viata inveti pana mori", trebuie sa le cam aplicam! NO OFENCE! Nici eu nu sunt foarte priceput, dar incet incet invat, pe parcurs!

Cat despre problema cu ambreiajul, achizitioneaza unul HD! Nu costa mult! In jur de 300 Euro
                          uite aici de ex:
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ambreiaj HD.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	64,5 KB 
ID:	1004879

La fel si achizitia de planetare HD, daca nu te poti abtine de la "SPAN"!

Sa auzim de bine!
                          Un om deştept poate să înveţe şi de la un prost. Invers e mai greu!

Comentariu

Procesare...
                          X

Sqreen | Runtime Application Protection