Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

consum Vitara lwb 1.6 16v


windwalker

Postări Recomandate

buna ziua,

de curand am achizitionat o vitara lwb 1.6 16 v si ma rupe consumul.

am gume Cooper stt 30 9,5 R15 pe ea si consumul este de 20% sau mai mult. condus normal in oras ( acasa -servici 10 km si retur foarte putin iesire pe pasuni,delurete, in 4x4 la mic. turati intre 2-3000.

intreb este normal asa consum la un motor de 1.6??

ma tot gandesc ca poate am vreo conducta sparta undeva ca acul de la rezervor scade vazand cu ochi...

ce recomandari aveti pt mine??

schimbare cauciucuri ?? nu cred ca ar produce o diferenta mare cel puin asa cred... poate ma insel.

poate s-a mai intalnit cineva cu problema asta si a gasit cine stie ce..

orice sfat este bine venit.

 

multumesc..

Nu ma rog pentru un bagaj mai usor, ci pentru un spate mai puternic. Phillips Brooks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum Vitara lwb 1.6 16v

 

Salut,prima problema a consumului vine dupa parerea mea de la marimea anvelopelor,apoi mai pot fi si alti factori cum ar fi:

-sonda lambda defecta

-filtru aer infundat

-vremea rece(in sezonul rece consumul creste cu cu 0.5-1,1.2 litri)

-o fisura in conductele de alimentare sau la rezervor

-''talpa grea''(stilul de condus agresiv)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum Vitara lwb 1.6 16v

 

Eu am avut LWB 1.6 16v cu roti de 31" neresapate si consuma 12 in oras. Probabil motorul nu merge in mintile lui sau ai vreun v8 sub capota :banana

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum Vitara lwb 1.6 16v

 

Eu am avut LWB 1.6 16v cu roti de 31" neresapate si consuma 12 in oras. Probabil motorul nu merge in mintile lui sau ai vreun v8 sub capota :banana

 

sincer daca arfi v8 cu asa consum nu ma suparam, :ha:

 

acum ma gandesc serios sai fac o revizie mai amanuntita, sa vad ce amaru ei are...

Nu ma rog pentru un bagaj mai usor, ci pentru un spate mai puternic. Phillips Brooks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum Vitara lwb 1.6 16v

 

sigur are ceva. A mea, roti normale, mers 70-90, consuma intre 8 si 9 % pe sosea. In afara ei, depinde de drum, cate roti patineaza, etc. Aici e posibil oricat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum Vitara lwb 1.6 16v

 

eu am ajuns iarna trecuta la 17% - am mers in 4x4 mult, drifturi, cerculete, + curse scurte. anvelope 235 75 15. nu stiu sa iti zic daca este normal sau nu, insa am zis ca sa iti faci o idee.

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum Vitara lwb 1.6 16v

 

multumesc,

acum am facut un calcul mai amanuntit,

daca merg normal acasa -servici-retur si mici iesire de 5-7 km de macadam in 4x4 prin zapada am scos undeva la 15-17 % eu zic ca tot este mult ,

 

multumesc pt raspunsuri...

Nu ma rog pentru un bagaj mai usor, ci pentru un spate mai puternic. Phillips Brooks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum Vitara lwb 1.6 16v

 

cu gume 205 80 15 la 80 la ora 7 l/100km in modul 2x4 pe asfalt

 

si eu vreau sa cumpar deudeva mai ieftin ceva jante pe 16 , sa le pun la rand si sa montez pe ele general MT 205-80 R16.

 

sper sa fie mai bine...

Nu ma rog pentru un bagaj mai usor, ci pentru un spate mai puternic. Phillips Brooks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: consum Vitara lwb 1.6 16v

 

eu am scos 18%, in seara asta l am facut. iarna, frig, cuplat si pe mic si pe mare, drifturi, recuperari, 8 "suspendari" bune in zapada, tras pe altii cu sania, incalzit motor sa nu mor de frig... per total "frecus la greu". si totusi in consumul asta am cativa km facuti la drum lung. cu siguranta consumul facut in modul "frecus la greu" este mai mare de 18%, presupun un 20%. am tinut cont si de anvelope. fura cam 6km la fiecare 100km.

 

e normal sa consume asa mult pe 5-7km in frigul asta, parerea mea.

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare