Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Prezentare Suzy

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Prezentare Suzy

Am achizitionat acum 2 ani o suzuki vitara din 97’ pentru drumetii si oras iarna. Masina este scurta hard top. Are motor 1,6, 8 valve, injectie monopunct, nemodificata, productie Spaniola!
    Masina a fost izolata si vopsita de vechiul proprietar, deci nu are probleme cu rugina pana in prezent. La inceput am crezut ca are ceva defecte pentru ca are un consum de 10-12/100km mixt fara offroad sau remorca, iarna chiar 15! pentru ca unii au postat aici ca au consum si de 7 cu aceasi motorizare! Sincer eu nu cred.

Re: Prezentare Suzy

Relantiu sta la 1400 pana se incalzeste apa la 80 de grade! Am bagat eu surebelnita pe la carburator cu intentia sa-l curat si sa-l reglez dar am scapat fara sa-mi dau seama o saiba in galeria de admisie! Cand am dat cheie sa auzit un tacanit la motor! Am sunat mecanicu si a zis ca nu are timp de mine pana peste o saptamana. Asa ca m-am apucat de desfacut chiulasa eu. Am gasit saiba in doua pistoane fara sa afecteze prea tare pistoanele sau supapele, dar am depistat ca este fisurat blocul motor intre pistoane😟. Toti pe care i-am intrebat au zis ca e gata de motor si sa-l schimb. Eu cum aveam nevoie de masina am cumparat o garnitura de cica calitate si am montat totul inapoi. Am de atunci vro 10000 km fara probleme cu apa sau uleiul si in cateva locuri am si abuzat de saraca. Nu stiu de ce nu pot atasa poze!?

Comentariu

Piese schimbate:Revizie 11/2016

- ulei motor 10w40
      - ulei transmisie
      - antigel
      - lichid de frana
      - termostat
      - cablu frana stanga
      - Refacut toba finala
      - Saboti frana
      - Garnitura chiulasa+ capac culbutori
      - Cruci cardan fata

Revizie 05/2017

- Bucsi brate spate
      - Cablu frana dreapta
      - Garnitura pompa ulei si Baie ulei
      - Cablu ambreaj
      - Capat de bara
      - cauciucuri BFG KO2 in 06.12.2017
      Ultima editare de SerbanStefan; 12.aug.2018, 11:00.

Comentariu

Probleme nerezolvate:
        - Stergatoarele nu merg pe intermitent.
        - Pragurile sant dintr-o tabla doar de ornament, cand am pus cricul sub el sa indoit. Vreau sa-l schimb cu o tiava patrata 40x40x3, cer pareri.
        - Diferentialul spate pierde ulei pe la semering cardan.
        - De cateva ori am agatat cu carligu pentu remorca asa ca am pus distantiere la arcuri de 3cm, acum cand cobor pante abrupte se aude o usoara bataie pe spate! Cred ca e de la telescoape, cer prelungire!
        - Usa de la portbagaj se inchide doar daca dau mai tare cu ea si se misca putin din balamale. M-am gandit sa sudez o tiava prin care sa treaca boltul de la balama.
        - Pierd antigel pe la capacul de plastic de la radiator. L-am desfacut, am pus silicon rosu dar degeaba! Cred ca trebuie radiator nou 600 lei.

Comentariu

Ganduri de viitor:

- Vreau un blindaj fata de otel 3mm si de inox 2mm pe sub toata masina prins de lonjeroane. Cu cine am vorbit a zis ca nu e o idee prea buna pentru ca va sta tot timpul apa intre tabla si lonjeron si il va prinde rugina! Pareri?

- Vreau sa-i montez in un troliu Ramsey rep8000 usor demontabil. Pentru perioada cand umblu cu masina prin oras sa nu il car dupa mine, in bara originala sau ceva custom usor nu gen ARB scumpa si grea.

- As mai vrea si o suspensie mai mare cu vro 5 cm, ma gandeam la arcuri si telescoape de grand vitara sau distantiere arcuri si prelungiri la telescoape + coborat diferentialul fata in ambele cazuri.

- + Blocantul saracului ce sant
          Ultima editare de SerbanStefan; 12.aug.2018, 11:55.

Comentariu

o masina care construit pe sasiu NICI O DATA NU SE RIDICA DE CAROSERIE
            blocant ieftin este cel pe inertie,powertrax
            Ultima editare de Astral; 12.aug.2018, 18:06.
            suzuki vitara 1.6
            yo5PKM
            0763630114

Comentariu

Postat în original de adammoga80 Vezi post
              o masina care construit pe sasiu NICI O DATA NU SE RIDICA DE CAROSERIE
              blocant ieftin este cel pe inertie,powertrax
              Am un hi lift si asi vrea sa-l folosesc si pe prag, acum il pot folosi doar pe bara de la carlig si pe jante. Ma gandesc si la o bara fata custom tot pentru hi lift.
              Blocantul saracului ma refeream la doua manete la frana de mana. Avand in vedere ca iarna e masina de oras, pe zapada si gheata cu powertrax ma gandesc ca voi merge tot in derapaje, daca nu e asa m-ar tenta!
              Din cate am studiat principiul de functiomare, arcurile acelea preseaza tare pe rulmenti! Nu ai avut probleme cu rulmentii de la diferential? Ma gandeam la un torsen, am vazut ca fabrica rusii ceva la 500€.

Comentariu

Postat în original de SerbanStefan Vezi post
                Am un hi lift si asi vrea sa-l folosesc si pe prag, acum il pot folosi doar pe bara de la carlig si pe jante. Ma gandesc si la o bara fata custom tot pentru hi lift.
                Blocantul saracului ma refeream la doua manete la frana de mana. Avand in vedere ca iarna e masina de oras, pe zapada si gheata cu powertrax ma gandesc ca voi merge tot in derapaje, daca nu e asa m-ar tenta!
                Din cate am studiat principiul de functiomare, arcurile acelea preseaza tare pe rulmenti! Nu ai avut probleme cu rulmentii de la diferential? Ma gandeam la un torsen, am vazut ca fabrica rusii ceva la 500€.
                Salut.
                Sa iti aduca satisfactii!
                Poti folosi sliders, pentru a ridica masina, cu hi-lift.

Comentariu

Procesare...
                X

Sqreen | Runtime Application Protection