Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Toyota FJ

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Toyota FJ

Buna ziua!
    Stiti ceva detalii despre aceasta masina?
    https://m.olx.ro/oferta/toyota-fj-cr...Z.html?reason=
    Multumesc
    Daca nu faci rau , poti face tot ce vrei!

Buna Sebi daca e inscris pe autoutilitara s-ar putea sa aiba taxe mici, dar atunci nu e permis sa circule cu 5 persoane la bord. Ar fi interesant de stiut daca are doar 2 scaune pe fata, sau are si bancheta spate. Ori acela e demontata. Din pacate anuntul nu mai e valabil pe OLX. Tu ai cumparat masina? Sau a fost altcineva clientul?

Comentariu

Salut si La multi ani! Nu am cumparat o eu! Tot caut un fj dar am inteles ca au probleme cutiile automate! Am gasit o manuala . Ma mai gandesc , am vazut ca au tot felul de probleme fj
      Daca nu faci rau , poti face tot ce vrei!

Comentariu

Salut
        ce fel de probleme? Eu l-am cumparat pe al meu la 117 000 mile (cam 200 000 km) la bord. Singura problema care a iesit la mine era ceva scurgere minora la furtunul de servodirectie. Dar eu fiind cam perfectionist le-am schimbat cu piesa comandata prin service Toyota (Mures) + manopera efectuata la ei.
        Mai adaug ca dupa achizitie primul lucru care am facut era schimbul de ulei la motor / cutie viteze / diferential, schimb la toate filtrele, am pus placute de frane noi, ca doar trebuie sa opresti cele 2 tone de fier, iar la recomandarea mecanicilor din serviceul Toyota am facut si schimbul de lichid de frana. Au mai trecut cateva luni de la achizitie si din proprie initiativa (fara sa observ orice probleme) am schimbat cureaua de alternator/climatizare, rolele si rola de tensionare. Doar ca sa fiu linistit ca nu voi avea nici o surpriza. In momentul schimbarii mecanicii spuneau ca mai rezistau aceste piese pentru o vreme. Dupa asta am schimbat si kitul de ambreiaj - tot ca sa stau linistit, nu ca ar fi avut ceva probleme. Dar dracusorii iti tot soptesc prin gand la o masina de teren cu 200 000 km la bord - nu ai cum sa stii ce a facut cu ea primul proprietar.

Deci un sfat cand cumperi o masina second este ca in afara de pretul pe care doresti sa platesti pentru ea trebuie sa ai o rezerva de bani ca sa faci aceste lucrari - minimum schibul de uleiuri, filtre, curea, role, placute, lichid frana, eventual daca simti ceva la ambriaj atunci kitul de ambreiaj. Dar asta deja iti indicva ceva despre viata anterioara a masinii daca amabreiajul iti da semne de slabiciune.

Caci o fi Toyota si or avea renume in domeniul fiabilitatii, dar fara intretinere (minima sau recomandat) nimic nu rezista pana cand lumea.

De mentionat ca baietii / fetele pe forumurile americane (FJ / 4Runner / Tacoma - toate echipate cu acelasi motor) relateaza despre fiabilitatea motorului in felul urmator - primele 100-200 mii de mile (150-300 mii km) pot fi considerate ca "rodaj". Deci motorul are o viata de multe sute de mii de km - cu conditia sa nu fi fost tratata necorespunzator.
        Daca reusesti sa cumperi un FJ sa scrii neaparat
        Numai bine si succes la cautare.

Comentariu

Procesare...
        X

Sqreen | Runtime Application Protection