Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Despre FJ CRUISER?


ALPINA

Postări Recomandate

Re: Despre FJ CRUISER?

 

Eu sunt total multumit de ea. E singura masina detinuta de mine pe care, dupa doi ani, nu simt nici cea mai mica nevoie s-o schimb.

 

Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa-ti gasesti o modalitate de a-ti aduce piese din State. La reprezentanta sunt de 4-5 ori mai scumpe.

 

Daca te intereseaza ceva anume iti raspund cu placere, atat cat ma pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre FJ CRUISER?

 

as fi interesat de consum...si de cum pot face deosebirea intre cele fabricate in China si cele fabricate in Japan?

PS cam ce piese ai avut de schimbat in cei doi ani?:h5

NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre FJ CRUISER?

 

13% in afara, la 90-100 km/h. 20-24% in oras, functie de trafic si de lungimea deplasarilor zilnice.

 

N-am auzit sa se faca in China, cel putin pana cand am luat-o eu era clara treaba: toate erau fabricate in Japonia. Daca intr-adevar se fac si-n China cu siguranta difera VIN-ul. Cele japoneze incep cu JT.

 

Eu am schimbat un rulment si o bieleta de directie, ambele la aceeasi roata, probabil din cauza unei lovituri foarte puternice incasata acolo.

Odata cu rulmentul am schimbat si burduful de planetara.

Apoi am schimbat toate amortizoarele. Cele originale, desi masina a venit cu pachetul offroad care includea Bilstein-uri, n-au rezistat.

Ah, si un bec de stop. :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Despre FJ CRUISER?

 

care varianta de transmisie o fi mai buna?cea cu 4x4 permanent sau 4x2 si 4x4?

consumul mi se pare f mare pt o generatie noua de motorizare da..poate porti peste 44@Sensei...:ha:

NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre FJ CRUISER?

 

La ce te referi cand zici "transmisie mai buna"? Fiabilitate, confort?

 

4X4 permanent este cu cutie manuala, cealalta e automata. N-am auzit sa se strice niciuna pana acum, deci ca fiabilitate sunt similare. La confort e clar ca automata n-are adversar.

 

Consumul este normal pentru un motor de 4.000 cmc si 240 cai. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre FJ CRUISER?

 

pai in caz ca decid sa iau una mi ar placea sa fie manuala si performanta in teren(adica sa ma duca unde am nevoie)

deci cam la asta ma refeream...

si cred ca mie imi va consuma mai putin(de ex cea de 4,7v8 imi lua 16 ,Alpina B12 de 6.0 si 430cp consuma 18..probabil pt ca e mai aerisit Pitestiu')

PS sa inteleg ca nu gasesc manuala si cu pachet offroad?(adica 2x4;4x4 si Low gear+blocant spate) ?

NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Despre FJ CRUISER?

 

Am masina de 2ani si sunt f multumit, afara de consumabile si accesorii nu am schibat nimic la ea. Pt. offroadul pe care il practic(trasee, prietenesti, etc) fara trialuri si concursuri, masina se comporta ok. Mi se pare cam grea(nu am cantarit-o) dar are suficienti caluti care combinati cu cutia manuala si blocantul spate trag cu putere:grin:

Editat de Astral
Johnson.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre FJ CRUISER?

 

Ma bag si eu in discutie, precum musca in caimac.

comfirm cele spuse de sensei, apoi mai pot spune ca la transmisie, este cam aceeasi platforma ca la LC120.

 

merita fiecare banut dat pe ea :D

In viata este bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

OMUL DE ONOARE DOAR O VORBA ARE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Despre FJ CRUISER?

 

TRD Special Edition

Toyota Racing Development (TRD) is also producing a limited-production TRD Special Edition FJ Cruiser, which includes such things as a TRD performance exhaust, TRD air filter, upgraded suspension components (TRD/Bilstein off-road tuned shocks, painted red), rock rails, and TRD badges. The TRD Special Edition is available only in an all-black paint scheme, and includes a black roof (instead of the traditional white), as well as 16-inch gun-metal gray finish wheels (instead of the traditional 17-inch bright aluminum), including the spare.

The TRD Special Edition includes mechanical changes to synchronize the locking differential with the active traction control (resulting in the rear differential no longer overriding the active traction), which enables the FJ Cruiser to navigate through difficult off-road terrain.

Production numbers for the TRD Special Edition are limited to 3,200 units for the 2007 model year and 3,500 for the 2008 model year Trail Team Special Edition. Base price for the TRD Special Edition FJ Cruiser is approximately US$23,735 (manual transmission) and US$24,145 (automatic transmission), with the TRD Special Edition package carrying a US$7,265 premium on manual transmission models, and US$7,250 for automatic models, for a total MSRP of approximately US$31,000 for manual transmission models and US$31,395 for automatic transmission models.

Optional TRD parts include a bolt-on supercharger kit.

 

...am dat un copy paste :grin:

Johnson.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: Despre FJ CRUISER?

 

MULTUMESC DIN SUFLET CELOR CE SI-AU DAT SILINTA SA -MI EXPLICE DESPRE FJ! AM CONDUS MULTE MASINI DAR IN ASTA MA SIMT A C A S A:banana

772045053_DIVERSE090.thumb.jpg.88b09e633d8307ac274524560a3118ee.jpg

1386728031_DIVERSE091.thumb.jpg.d6a4be7d4299ed23761914d1cb29f2e0.jpg

1235901237_DIVERSE088.thumb.jpg.2c271993e2d2a9db82d01cc771e9f149.jpg

Editat de ALPINA
NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre FJ CRUISER?

 

24000 am dat !

poate sunt prea entuziasmat insa daca voi face rost de cash si voi gasi una 0km am s-o iau si am s-o conserv pt mine!:tk

NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre FJ CRUISER?

 

acum i-am inteles pe cei ce le au de 2 ani si nu le-ar schimba!

a mea e si TRD:bananadeci nici gand s-o revand!

 

felicitari, e super mistoaca masinuta.

 

la cum te stiu, mai bagi un 10.000 in accesorii si in cateva luni o scoti la vanzare sub 20.000 :uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare