Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

informații Hilux

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• informații Hilux

Salutare. Mă încearcă ideea achiziționării unui hilux din 2004, mai exact mașina din acest link: https://www.olx.ro/oferta/toyota-hil...tml#8b65fe1230
    Am citit un pic topicurile despre hilux dar aș vrea să adun aici cât mai multe păreri despre acest model și, de ce nu, dacă cineva știe, chiar despre această mașină. Proprietarul susține că este achiziționată de nouă din România, el fiind singurul utilizator de la prima înmatriculare, adică din 2004.
    Cum se comportă on road mașina? O viteză maximă de croazieră recomandată? Defecte, slăbiciuni? Aș vrea să o folosesc ca mașina personală, pentru deplasări în concediu, ceva forestiere (deci nu neapărat cu destinația ei de fabricație principală: cărăușie.). Unde îmi pun bicicletele? etc.
    Vă mulțumesc
    Ultima editare de georgenk4; 24.iul.2019, 09:54.

Salut,
    Ca si fost proprietar de hilux iti spun din start ca NU este confortabila ca masina personala, este o masina pe care sa o pui la munca. Persoanele care stau pe bancheta din spate vor avea de suferit la fiecare denivelare, masina sare ca o capra cand este goala, daca pui incarcatura(cateva sute de kile) este ca o barca, adica se simt ok denivelarile. Eu am carat cu ea, am muncito la capacitate maxima, am facut si un pic de offroad cu ea...era mai slabuta pentru ca avea doar lsd, iti trebuie cu diferential blocabil daca vrei mai multa siguranta de a iesi din situatii dificile.
    ​​​Piesele nu sunt ieftine dar daca ai grija de ea te tine pana la sfarsitul lumii
    "Daca vrei sa ajungi repede, mergi singur.
    Daca vrei sa ajungi departe, mergeti impreuna."
    Proverb african

Comentariu

Citesc cu interes..... ma uit si eu la Hlux ca masina de ...tavalit -plimbarit-un fel de mini camper-caraus 4x4 deci pot spune ca-s interesat de subiect.
      Vezi ca in Galati i ai pe colegul Cos....este el inactiv si letargic :)) dar il gasesti pe aici si iti poate face o verificare generala sa nu bati drumul.
      PS: am tot vazut Hilux dar sa arate asa intretinut interiorul mai rar....ori a avut grija si merita banii 100% , ori minte ca un scamator si este samsar, altfel nu are cum sa arate asa...
      Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
      Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Multumesc. Din ce am vazut eu, proprietarul detine o firma de detailing auto si o spalatorie, fapt ce ar putea explica inteiorul maniacal intretinut. Oricum, mi-a precizat la telefon ca masina a fost vopsita integral anul trecut. Ca sa fiu mai exact, eu am avut LJ70! Motivele pentru care am dat-o au fost simple: lipsa AC combinata cu lipsa puterii de accelerare, lipsa spatiului de depozitare si lipsa celor patru usi. Toate astea combinate cu faptul ca sunt din Bucuresti iar pana la munte fac uneori si 5-6 ore faceau deplasarea cu familia destul de dificila! ca sa nu mai zic de iesirile prin tara!
        Deci, avand in vedere motivele de mai sus, poate fi acest Hilux un upgrade considerabil fata de LJ70?
        Ultima editare de georgenk4; 24.iul.2019, 20:49.

Comentariu

Man, nu stiu daca vorbeai cu mine sau doar explicai situatia ta.:))

Eu simt nevoie de ceva dedicat pt balaurit.Avand in curte un Duster handicapat si o Vitara Mall nu prea ai cu ce iesi prin boscheti. Si ma tot gandesc daca si cat merita o masina din categoria Hilux ca si costuri-intretinere- iesiri. ca moft personal cred ca merita.Dar este intradevar spartana la drum lung...
          Cumnatul meu a luat una 2004 de la firma aia celebra din Bucuresti ce vinde Toyote trancanite.... 350000 km, 3500E. o rabla -dupa o infuzie de 2000E, mergea acceptabil,dar nu era autoturism....in sfarsit, dauna totala doua luni ma tarziu... acum are una 2015... alta treaba dar si alti bani....
          Daca te obisnuiesti cu mersul incomod, este ok, nu stiu ce sa spun este moft personal...cred ca este pe acolo, pe langa 70 ....care totusi nu-i culmea comoditatii.
          Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Comentariu

Da, într-adevăr: erau destul de ”lungi” drumurile cu 70-ul. Am reținut ideea cu incomoditatea: trebuie să mă urc în ea să o simt un pic! Nici eu nu mai sunt la 20-30 de ani când entuziasmul acoperea cu mult celelalte aspecte legate de lipsa de confort!

Comentariu

Nu stiu situatia ta familiala dar nu uita (un amic forumist fara familion mare mi-a atras recent atentia ca prea-i bag in toate discutiile pe ai mei, dar nu poti fi parinte responsabil fara sa o faci, din pacate....)
              nu poti sa tii -trancani copii cu masini prea spartane. AC este avanataj dar in 2019 nu totata lumea accepta sa-l bata alizeul cu 18C cand afara sunt 38C fara sa faca muci dupa 5-6 ore de mers-oprit-mers-oprit cu atare temperaturi.....experimentat la Duster Trancanica.Se schimba situatia cu o clima automata chiar si varinata basic.
              Drumuri lungi cu chestii incomode - orice vis de tata cu Toyote Hilux speciale cu foi arc si punte fata rigida,sau variatiuni pe tema , sau Hiluxul din link mai molcom,se schimba cand treb sa cari-dormi din mers- si zdrangani o intrega familie niste ore sau 400-700km > nu mai spun de un tur de tari nordice, ceva mediterana vara +2000km. .... am incercat sa vad cum este si daca reusim fiind tare dornici , dar necesita exercitiu...si unii mai au niste ani (3-4 ani in plus) pana ajung acolo....

zic si eu ca tot am inceput sa discutam. Nu stiu situatia dar pna acum ceva timp nici pe mine nu ma prea interesa si nici nu intelegeam prea bine atare expuneri :)
              Eu m-am uitat si pe la un 95 sau 125 ....alti bani, alta distractie dar incet incet incep sa pierd speranta de Hilux .....oricum unul mai nou este tot acolo ca bani. Singura diferenta o fac taxele.

Spor la cautat si ales idealul tau si nevoia ta. Ia discutia doar ca informare....

Comentariu

Omule ai perfectă dreptate. Și eu am aceleași deziderate. Unele din motivele principale pentru care mi-am îndreptat atenția spre Hilux sunt prețul de achiziție (pentru că aș vrea un lC dar acum nu mi-l permit) și costurile ulteriorare de întreținere, asigurări, impozite (mai mici la hilux datorită, în principal motorizării și a destinației în sine a mașinii). Dar îmi trebuie în același timp și ceva comfort pentru deplasările lungi și aici, este clar: nu o să fac rabat la achiziție!
                Deci.... rămâne să fac o probă și revin cu feedback!

Comentariu

Man ,ca sa nu intelegi ca-s eu Gica contra, daca o faci doar pt expeditie- pregatira de iesire de we-concediu permanent in parcare - atunci se schimba putintel treaba. va avea o greutate constanta si iti spun sigur ca daca are un constant de + - 500 kg pe ea va fi ok. AM mers cu hilixul amintit si doar atunci nu topaia ca dracii...aa ala si era limitat la 110-120 parca :)) ...
                  Este un user in Bucuresti ce are un Hilux dupa 2004-2005 pregatit si este foarte ok omul. iti pot da ceva detalii, este pe un grup dedicat de facebook.

Dar si varianta asta ideala presuspune un buget minimal pe masura : masina + 5-7000E de pregatit .Minim.Si masina ramane doar un fel de camper 4x4 cu care te poti totusi plimba cate putin pana la piata, chiar daca arata ca si cum ai pleca in Africa maine....

Comentariu

Postat în original de RZV Vezi post
                    Nu stiu situatia ta familiala dar nu uita (un amic forumist fara familion mare mi-a atras recent atentia ca prea-i bag in toate discutiile pe ai mei, dar nu poti fi parinte responsabil fara sa o faci, din pacate....)
                    nu poti sa tii -trancani copii cu masini prea spartane.
                    Drumuri lungi cu chestii incomode - orice vis de tata cu Toyote Hilux speciale cu foi arc si punte fata rigida,sau variatiuni pe tema , sau Hiluxul din link mai molcom,se schimba cand treb sa cari-dormi din mers- si zdrangani o intrega familie niste ore sau 400-700km > nu mai spun de un tur de tari nordice, ceva mediterana vara +2000km. .... am incercat sa vad cum este si daca reusim fiind tare dornici , dar necesita exercitiu...si unii mai au niste ani (3-4 ani in plus) pana ajung acolo....

Bine punctat dpdv al unui parinte:) ,totusi! parerea mea ca proprietar de Hilux si proaspat tatic , dupa primele 2 iesiri cu fetita de o luna si un pic, vazand-o topaind in scoica in spate la fiecare denivelare pe niste drumuri forestiere in jurul Ceahlaului am zis ca o sa o chinui tare. Vreau sa spun ca scuturata dormea dusa, cand opream sa culeg un frag o zmeura incepea plansul:) Sunt cat se poate de entuziasmat sa ies cu familia in natura si recomand Hiluxul daca vrei o masina durabila si nu vrei confort de suv. In afara de suspensie spate si senzatia mai greuta in orase eu nu am ce reprosa.

Comentariu

Salut!

Compania Cult Market Research cauta proprietari de pickup-uri urmatoarele modele : Volkswagen Amarok, Ford Ranger, Toyota Hilux, Nissan Navara, Mitsubishi L200 și Renault Alaskan. Daca doreste cineva sa participe la un interviu fata in fata (Bucuresti) sau telefonic pentru cei din restul tarii, va rog sa dati mesaj pe pagina de fb Cult Market Research sau sa sunati la unul din numerele afisate pe site-ul companiei. Interviul va fi remunerat cu 150 lei.

Multumesc!

Comentariu

Procesare...
                      X