Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Becuri cu xenon la Hilux Vigo

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Becuri cu xenon la Hilux Vigo

Vin si eu cu un topic... poate intereseaza pe cine. eu am pus pe hilux vigo... de ceva vreme becuri cu xenon. Pot sa se ascunda cu siguranta orice bec halogen de pe piata. si alta chestie sant foarte bune off-road asta fiindca nu au filament, deci nu se ard de la vibratii, chestie pe care o pateam eu foarte des. singura treaba e ca trebuie modificat putin kitul de xenon pentru ca e un pic pe invers instalatia electrica la masinile japoneze... dar merita tot efortul.
    Don't hate the player, hate the game!
    Toyota Hilux Vigo 3.0 D4D

Re: Becuri cu xenon

Japonezii au un stil mai aparte la faruri ,alimentarea este pe "invers" ca sa zic asa.
    Becul are "+" permanent si se comuta "-" pentru faza scurta/lunga .
    Nu este mare inginerie se pune un releu pentru inversarea comenzilor.
    Pentru cine are ginduri din astea pod desena o schema .
    Cand am montat pe Galoperul lui Vitali am facut schema pe bordul masinii

Comentariu

Da asa este nu e mare inginerie, asa am zis si eu trebuie facuta un pic de modificare. Eu am pus 2 relee, unul pe fiecare faza.

Comentariu

Sunt ok Xenoanele. Si eu mi-am montat si sunt foarte multumit.
        Nu ma prea pricep la ele, dar trebuie sa aveti grija ca sunt unele foarte ieftine care au bruiaje de la balast, iar din ce stiu nu ai cum sa scapi de bruiajele astea decand schimband balastul, eu . (acum nu stiu daca e corect termenul de balast dar asa mi-a zis si mie electricianul meu)
        Eu zic sa nu le luati decat din surse de incredere care sa va poata garanta calitatea intalatiei si sa va asigure garantia, eventual schimbarea piesei defecte.
        La capitolul asta cred ca ne poate lamuri mai bine Gepetto.
        "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

dar pe 24V aduce cineva? as pune si eu ca sa nu imi mai crape sticla de la far, e destul de naspa.
          The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
          4x4MANIA is where we are !!!
          “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Comentariu

Balast de 24 V mai am ,becuri momentan nu :
            daca -ti faci un drum la mine cu 2m de cola ti le livrez
            Becurile sint la fel

Comentariu

is unele care fac bruiaje la radio daca la asta te referi.... solutie este un amplificator de antena la radio,... am prieteni care au facut asa si nu mai au treaba.

Comentariu

Sunt unele care fac bruiaj si la statia CB... si solutia nu s-a gasit... decat xenoane mai performante cu balastru bun

Comentariu

Eu mi-am pus bixenon siemens 35w si nu imi bruiaza... intr-adevar statie nu am.

Comentariu

Postat în original de robidesign
                    Eu mi-am pus bixenon siemens 35w si nu imi bruiaza... intr-adevar statie nu am.
                    Instalatia Siemens nu bruiaza.

Comentariu

Ce e misto la xenoane, e ca pe ceata e ca si cum ai innota in lapte. Nu mai spun ca bruiaza statia CB cu draci. Si am si amplificator... Chiar zilele astea ma gandeam sa le dau jos.
                      P.S.- singurele xenoane care dau randament sunt cele care au sticla de la far cu focalizare cu lupa. In rest vax.
                      Unde esti tu Tepes Doamne...???

Comentariu

Postat în original de air_wolf
                        dar pe 24V aduce cineva? as pune si eu ca sa nu imi mai crape sticla de la far, e destul de naspa.
                        Daca mai astepti putin o sa-ti dau eu,la un pret imbatabil.Vreau intai sa iau pt mine sa le montez si sa vad ce si cum.Daca sunt ok iti dau si tie.

Comentariu

Postat în original de cyborgul2000
                          Postat în original de air_wolf
                          Daca mai astepti putin o sa-ti dau eu,la un pret imbatabil.Vreau intai sa iau pt mine sa le montez si sa vad ce si cum.Daca sunt ok iti dau si tie.

multam, am fost la gepe dar evident ca nu le-am luat, pe principul "ne vedem cind ma intorc" dar o sa trec sa le iau :)
                          cele pe 24 ar trebui sa consume mai putin decit cele pe 12 (la fel ca la troliu si la alte accesorii). corect?
                          The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
                          4x4MANIA is where we are !!!
                          “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Comentariu

Postat în original de nellorunner
                            Ce e misto la xenoane, e ca pe ceata e ca si cum ai innota in lapte. Nu mai spun ca bruiaza statia CB cu draci. Si am si amplificator... Chiar zilele astea ma gandeam sa le dau jos.
                            P.S.- singurele xenoane care dau randament sunt cele care au sticla de la far cu focalizare cu lupa. In rest vax.
                            Du-te la cei care ti le-au montat si incearca sa schimbi balastu pana ai sa gasesti unul care nu bruiaza, alta solutie nu stiu.
                            "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

ce legatura are lupa de la bec cu bruiaju statiei ?

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection