Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Becuri cu xenon la Hilux Vigo


Postări Recomandate

Vin si eu cu un topic... poate intereseaza pe cine. eu am pus pe hilux vigo... de ceva vreme becuri cu xenon. Pot sa se ascunda cu siguranta orice bec halogen de pe piata. si alta chestie sant foarte bune off-road asta fiindca nu au filament, deci nu se ard de la vibratii, chestie pe care o pateam eu foarte des. singura treaba e ca trebuie modificat putin kitul de xenon pentru ca e un pic pe invers instalatia electrica la masinile japoneze... dar merita tot efortul.

Don't hate the player, hate the game!

Toyota Hilux Vigo 3.0 D4D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

Japonezii au un stil mai aparte la faruri ,alimentarea este pe "invers" ca sa zic asa.

Becul are "+" permanent si se comuta "-" pentru faza scurta/lunga .

Nu este mare inginerie se pune un releu pentru inversarea comenzilor.

Pentru cine are ginduri din astea pod desena o schema .

Cand am montat pe Galoperul lui Vitali am facut schema pe bordul masinii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

Da asa este nu e mare inginerie, asa am zis si eu trebuie facuta un pic de modificare. Eu am pus 2 relee, unul pe fiecare faza.

Don't hate the player, hate the game!

Toyota Hilux Vigo 3.0 D4D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

Sunt ok Xenoanele. Si eu mi-am montat si sunt foarte multumit.

Nu ma prea pricep la ele, dar trebuie sa aveti grija ca sunt unele foarte ieftine care au bruiaje de la balast, iar din ce stiu nu ai cum sa scapi de bruiajele astea decand schimband balastul, eu . (acum nu stiu daca e corect termenul de balast dar asa mi-a zis si mie electricianul meu)

Eu zic sa nu le luati decat din surse de incredere care sa va poata garanta calitatea intalatiei si sa va asigure garantia, eventual schimbarea piesei defecte.

La capitolul asta cred ca ne poate lamuri mai bine Gepetto.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

dar pe 24V aduce cineva? as pune si eu ca sa nu imi mai crape sticla de la far, e destul de naspa.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

Balast de 24 V mai am ,becuri momentan nu :

daca -ti faci un drum la mine cu 2m de cola ti le livrez

Becurile sint la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

is unele care fac bruiaje la radio daca la asta te referi.... solutie este un amplificator de antena la radio,... am prieteni care au facut asa si nu mai au treaba.

Don't hate the player, hate the game!

Toyota Hilux Vigo 3.0 D4D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

Ce e misto la xenoane, e ca pe ceata e ca si cum ai innota in lapte. Nu mai spun ca bruiaza statia CB cu draci. Si am si amplificator... Chiar zilele astea ma gandeam sa le dau jos.

P.S.- singurele xenoane care dau randament sunt cele care au sticla de la far cu focalizare cu lupa. In rest vax.

Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Becuri cu xenon

 

dar pe 24V aduce cineva? as pune si eu ca sa nu imi mai crape sticla de la far, e destul de naspa.

Daca mai astepti putin o sa-ti dau eu,la un pret imbatabil.Vreau intai sa iau pt mine sa le montez si sa vad ce si cum.Daca sunt ok iti dau si tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

dar pe 24V aduce cineva? as pune si eu ca sa nu imi mai crape sticla de la far, e destul de naspa.

Daca mai astepti putin o sa-ti dau eu,la un pret imbatabil.Vreau intai sa iau pt mine sa le montez si sa vad ce si cum.Daca sunt ok iti dau si tie.

 

 

multam, am fost la gepe dar evident ca nu le-am luat, pe principul "ne vedem cind ma intorc" :ha: dar o sa trec sa le iau :)

cele pe 24 ar trebui sa consume mai putin decit cele pe 12 (la fel ca la troliu si la alte accesorii). corect? :roll:

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

Ce e misto la xenoane, e ca pe ceata e ca si cum ai innota in lapte. Nu mai spun ca bruiaza statia CB cu draci. Si am si amplificator... Chiar zilele astea ma gandeam sa le dau jos.

P.S.- singurele xenoane care dau randament sunt cele care au sticla de la far cu focalizare cu lupa. In rest vax.

Du-te la cei care ti le-au montat si incearca sa schimbi balastu pana ai sa gasesti unul care nu bruiaza, alta solutie nu stiu.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Calin78

Re: Becuri cu xenon

 

. P.S.- singurele xenoane care dau randament sunt cele care au sticla de la far cu focalizare cu lupa. In rest vax.

 

nu-i chiar asa, o gramada de masini vin echipate cu xenon Oem in faruri fara lupa. Mercedes E Classe, Renault Laguna 2 si mai cateva modele sint echipate cu xenon in faruri fara lupe, difera doar constructia oglinzii (e altfel focalizarea) si se folosesc doar becuri xenon D2R. La cele cu lupa se folosesc becuri D2S.

Eu nu as pune instalatie xenon pe faruri normale, mai bine m-as orienta la niste becuri clasice de calitate, gen Hella, Osram, Tesla sau Philips. Plus ca o instalatie xenon mai are nevoie si de spalatoare faruri si de instalatia de auto-leveling.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Becuri cu xenon

 

Din cite stiam exista o reglementare in UE ca nu ai voie cu xenon decit in faruri construite special pt asta si cu spalator, etc. In orice caz, un bec xenon pus intr-un far normal nu o sa focalizeze niciodata perfect, si ori orbesti pe cei de pe contrasens, ori cum zice Nelu te trezesti ca nu mai vezi nimic prin ceata, etc. E adevarat ca in conditii de vreme buna par excelente, dar sunt cu 2 taisuri. Eu la ciuveiul meu am pus becuri cu filament Osram Silverstar la 50lei perechea, dar sunt serii ceva mai puternice gen Osram NightBreaker sau Philips ExtremePower. Iar cind vrei sa sperii pe baubau noaptea in padure, vreo 4 -6 proiectoare orientate in toate directiile fac treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

. P.S.- singurele xenoane care dau randament sunt cele care au sticla de la far cu focalizare cu lupa. In rest vax.

 

nu-i chiar asa, o gramada de masini vin echipate cu xenon Oem in faruri fara lupa. Mercedes E Classe, Renault Laguna 2 si mai cateva modele sint echipate cu xenon in faruri fara lupe, difera doar constructia oglinzii (e altfel focalizarea) si se folosesc doar becuri xenon D2R. La cele cu lupa se folosesc becuri D2S.

Eu nu as pune instalatie xenon pe faruri normale, mai bine m-as orienta la niste becuri clasice de calitate, gen Hella, Osram, Tesla sau Philips. Plus ca o instalatie xenon mai are nevoie si de spalatoare faruri si de instalatia de auto-leveling.

Auto-leveling nu cred ca e obligatoriu, dar spalatorul da. Oricum e foarte simplu sa pui la orice masina spalator de Vectra A sau Octavia din dezmembrari, sau noi.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Becuri cu xenon

 

Salutare,am pus si eu bixenon pe 120ul meu si nu sunt prea multumit ,bat foarte aiurea ,disipeaza lumina cam tare ,au mers mai bine la inceput dupa care au scazut in intensitate.A si de multe ori ramanea aprins un far de trebuia sa deconectez siguranta instalatiei.

In concluzie cred ca voi pune 2 becuri sanatoase de calitate facute mai pe aici prin comunitate decai instalatiile aastea cu provenienta dubioasa (chinezii iti scriu ce vrei pe cutie bosch,siemens ...lamborghini :sr

 

Si o intrebare :cum ridic farurile mai mult decat o face automat masina ,mai bine zis din ce suruburi de reglaj ca imi bat prea apropape

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

am bixenon de 2 ani pe masina,halogenele parca sunt lumanari in comparatie cu ele si nici nu degaja atata caldura, mai conteaza cine si cum le monteaza ca sunt chinezarii toate

Hyundai Galloper 2500 Intercooler SWB

Soricar 4x4 LWB ''Lache"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

Salutare,am pus si eu bixenon pe 120ul meu si nu sunt prea multumit ,bat foarte aiurea ,disipeaza lumina cam tare ,au mers mai bine la inceput dupa care au scazut in intensitate.A si de multe ori ramanea aprins un far de trebuia sa deconectez siguranta instalatiei.

In concluzie cred ca voi pune 2 becuri sanatoase de calitate facute mai pe aici prin comunitate decai instalatiile aastea cu provenienta dubioasa (chinezii iti scriu ce vrei pe cutie bosch,siemens ...lamborghini :sr

 

Si o intrebare :cum ridic farurile mai mult decat o face automat masina ,mai bine zis din ce suruburi de reglaj ca imi bat prea apropape

 

multumesc

 

In spatele farului trebuie sa fie un surubel alb de plastic cu profil de cruce (surubelnita) in cap si forma de surub de 8 sau 10. Ai

instructiuni pe partea superioara a farului in ce sens se invarte pt sus-jos. Cel mai bine le regelzi intr-o zona un cu un perete mare drept si bezna totala. Vezi sa nu fortezi ceva,cum am facut eu la un Opel de i-am lipit surubu cu poxipol. Succes :D

 

am bixenon de 2 ani pe masina,halogenele parca sunt lumanari in comparatie cu ele si nici nu degaja atata caldura, mai conteaza cine si cum le monteaza ca sunt chinezarii toate

 

Mai tine de unde le-ai cumparat si cine le-a montat? Ce probleme ai avut cu ele pan acum?

 

De mult timp tot ma gandesc sa iau,sa nu iau xenoane. Multe pareri pro si contra, dar nimic concret. Unii mi-au zis ca strica oglinda farului,altii ca la faruri cu lupa (cum am eu) exista riscul sa se disperseze lumina pe tot campul vizual,etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

Salutare,am pus si eu bixenon pe 120ul meu si nu sunt prea multumit ,bat foarte aiurea ,disipeaza lumina cam tare ,au mers mai bine la inceput dupa care au scazut in intensitate.A si de multe ori ramanea aprins un far de trebuia sa deconectez siguranta instalatiei.

In concluzie cred ca voi pune 2 becuri sanatoase de calitate facute mai pe aici prin comunitate decai instalatiile aastea cu provenienta dubioasa (chinezii iti scriu ce vrei pe cutie bosch,siemens ...lamborghini :sr

 

Si o intrebare :cum ridic farurile mai mult decat o face automat masina ,mai bine zis din ce suruburi de reglaj ca imi bat prea apropape

 

multumesc

 

In spatele farului trebuie sa fie un surubel alb de plastic cu profil de cruce (surubelnita) in cap si forma de surub de 8 sau 10. Ai

instructiuni pe partea superioara a farului in ce sens se invarte pt sus-jos. Cel mai bine le regelzi intr-o zona un cu un perete mare drept si bezna totala. Vezi sa nu fortezi ceva,cum am facut eu la un Opel de i-am lipit surubu cu poxipol. Succes :D

 

am bixenon de 2 ani pe masina,halogenele parca sunt lumanari in comparatie cu ele si nici nu degaja atata caldura, mai conteaza cine si cum le monteaza ca sunt chinezarii toate

 

Mai tine de unde le-ai cumparat si cine le-a montat? Ce probleme ai avut cu ele pan acum?

 

De mult timp tot ma gandesc sa iau,sa nu iau xenoane. Multe pareri pro si contra, dar nimic concret. Unii mi-au zis ca strica oglinda farului,altii ca la faruri cu lupa (cum am eu) exista riscul sa se disperseze lumina pe tot campul vizual,etc...

am cumparat xenoanele acum 2 ani de la gepetto (cutie sigilata) si mi le-a montat in fata blocului un prieten electrician auto. merita sa-ti cumperi mai ales ca acum au scazut preturile destul de mult. nu cred ca strica oglinda farului pt ca nu degaja caldura cat halogenele.

Hyundai Galloper 2500 Intercooler SWB

Soricar 4x4 LWB ''Lache"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Becuri cu xenon

 

Eu am montat al 2 lea set recent. Cele care le aveam "s-au terminat". Unul nu mai mergea de loc iar celalalt incepea sa dea lumina verzuie. Am luat un set nou cu tot cu balasturi si instalatie. Se zice ca merg cam 50.000km. Eu am cam depasit cei drept. Pe far nu am observat nimic in neregula, de genu ca ar strica farul. Ca si diferenta se pot ascunde becurile halogen care daca nu ne referim la lumina ci la faptul ca se cam ard la tot hopul din drum is mai rentabile xenoanele. Nu am observat nici o difernta pe ceata. In rest ce sa zic, ma gandesc sa imi pun si pe proiectoare. :grin:

Don't hate the player, hate the game!

Toyota Hilux Vigo 3.0 D4D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri cu xenon

 

Am pus pe Hilux acum aproape 1 an un set bixenon. Ma saturasem sa tot schimb becuri, presupun ca de la vibratii se ardeau mai repede decat la o masina "normala" . Socotind acum, faptul ca au tinut 1 an deja si-au scos banii. Minim o data pe luna schimbam un bec si am incercat de toate, nightvision, bluevision, vision vision vision de mi-au sarit ochii si banii din buzunar. N-am avut nicio problema cu xenonul pana acum, se vad foarte bine ( mai greu pe ceata, dar deh...lumina alba si la o inaltime destul de mare ) . Ah, sa nu uitam si de aspectul "cocalar", masina arata mai bine cu xenoane :) http://www.youtube.com/watch?v=ZH9ipk0A9yg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare