Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi achizitie Hilux lovit


sean70

Postări Recomandate

Vreau sa cumpar un Hilux 2004 lovit frontal (dauna totala la asigurari).

-fata e praf - capota,aripi,radiatoare ambutisate pe motor,cred ca si pompa de apa,motor deplasat din suporti-nu foarte mult,dar destul sa nu intre in viteze.

Problema,din punctul meu de vedere,este sasiul-roata dreapta fata e plecata spre spate deoarece lonjeronul din dreapta(daca ii pot spune asa) a incasat lovitura destul de serios si sasiul este un pic stramb si fisurat dupa bascula.

De airbag-uri nu prea ma intereseaza,la ce intentionez sa folosesc masina nu sunt necesare zic eu (hamaleala si noroaie).

Credeti ca poate iesi ceva din ea la un pret decent?

Nu imi trebuie bari sau alte chestii metalice care se pot face home-made;cu ajutorul vostru (poze,planuri,idei,etc) le fac la mine in atelier,pentru ca ma ocup de confectii metalice.

Multumesc!

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Se poate repara si sasiul, dar nu oriunde si de catre oricine. Il face inapoi cum a fost dar trebuie sa aiba si cotele de fabrica. Nu este ceva usor sa stii, dar nu imposibil. Merita doar daca este la un pret foarte foarte mic si trebuie sa calculezi de unde iei piesele necesare pentru reparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Ultimul pret la care am ajuns e de 3000 euro.

An 2004,fara aer,2 baterii,blocant spate,2500 diesel,102 cai.

Poze nu am.

Roata din drapta fata atinge catre spate si nu mi-am dat seama daca e numai sasiul de vina.Caucioaca nu e sparta.

Cam cat ar costa un indreptat de sasiu profi si cam ce sanse am sa-l pot face eu daca pretul e astronomic?

Am cam orice scula din domeniul confectiilor metalice.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

daca sasiul este strimb pana in bascula nu ar fi o problema ,sar putea sa fie numai bascula stramba .

 

te costa destul de mult sa indrepti sasiul demontat montat indreptat piese ,ai si foarte multe plastice sparte ,pote poti face rost de poze sa-ti spun un pret cu aproximatie ,pana nu vad nu pot sa ma exprim

MITSUBISHI DE FAMILIE

Toyota LJ70 - Gaganodrack de noroaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Din start si experienta iti spun ca nu se merita sa faci reparatia. Ca sa indrepti sasiul, necesita un banc special cu niste masuri etalon care sunt pt fiecare tip de sasiu, iar aceste etaloane se gasesc numai la reprezentantele mame si se inchiriaza catre serviceul care efectueaza reparatia. Parerea mea ca numai indreptatul sasiului, dezechipare, echipare si aici ma refer la ambele roti, suspensii, directie, motor......sasiul ramane efectiv gol, numai manopera cred ca sare lejer de 1500-2000 euro. Dupa care mai pui in calcul si piesele aferente. Cand tragi linie si aduni....iti iasa o masina stock, eventual inmatriculata la vecinii nosti dragi....

P.S. -daca asigurarea a dat dauna totala.....inseamna ca lasa de gandit.

Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

daca sasiul este strimb pana in bascula nu ar fi o problema ,sar putea sa fie numai bascula stramba .

 

te costa destul de mult sa indrepti sasiul demontat montat indreptat piese ,ai si foarte multe plastice sparte ,pote poti face rost de poze sa-ti spun un pret cu aproximatie ,pana nu vad nu pot sa ma exprim

Corect....si eu am avut odata un incident cu un copac, iar initial credeam ca e stramb sasiul. Roata statea ca dracu si atingea in partea din spate a aripii. Am fost la un asa zis mecanic si mi-a zis ca e stramb sasiul, dupa care tot eu privind mai cu atentie am observat ca era stramba doar o piesa de pe langa bascula. Parerea mea e ca inspectia optica trebuie facuta numai de catre un meserias bun, eventual se pot face si niste masuratori mai precise.

Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

M-am cam lamurit cum e cu sasiul.

Cand am vazut prima data masina mi-am dat seama ca nu merita reparata intr-un service si am hotarat sa incerc sa fac din kkt bici eu personal,adica sa-mi fac de lucru cu ea in sezonul rece.Am tot ce-mi trebuie (spatiu,scule,vointa) mai putin cunostiinte in materie de Toyota.

Sasiul este simetric? Daca e simetric,dupa partea stanga o aduc si pe dreapta,doar e fier da-l drak,ne cunoastem,lucram de mult impreuna.

Si daca nu-mi pocneste biciul,fac un mare buggy hilux si am de lucru si la vara.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Nu sunt mare mecanic dar se vede ca sasiul e stramb pe partea dreapta imediat dupa prinderile basculei la aprox 40-50 mm si are si o fisura trasversala spre exterior langa cuta formata de indoitura.

Nu mi-am dat seama daca roata e plecata si din bascula,indoitura sasiului pare mica.

Masina a intrat in spatele unui camion si lonjeronul (capatul sasiului) din dreapta a preluat grosul fortei la impactul cu bara camionului,botul Hilux-ului intrand sub bena remorcii.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Daca vrei sa il faci singur si e asa strimb, ai putea sa te gindesti sa ii faci "downgrade" la punte rigida pe fatza, de la hilux vechi, cu susp. pe foi ca aia e uspr de aliniat acasa :grin: Plasticele le arunci, bagi bare gen Arb, mai vezi cum faci cu aripile si capota, ca-costa o mica avere sa le iei noi. Dar ca principiu nu prea merita... mai degraba iei o toyota rasturnata decit una cu botul asa distrus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Mi-a trecut,s-ar parea ca nu merita financiar achizitia si munca,mai ales ca rezultatul final e posibil sa nu fie ce trebuie.

Multumesc!

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Reprezentantele se bat din rasputeri si folosesc toate mijloacele sa nu scoata daune totale, mai ales in perioade ca asta.

In felu asta au de lucru si pe banii siguri, de la asigurari. Renunta!

Vrabia... malai viseaza.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Toyota din discutie s-a cumparat si cu o schimbare de sasiu s-a rezolvat problema,adica cu vreo 2500 euro masina este functionala si cu ac ,nu este 2004 este 2005 ,motorul prnea la prima cheie daca puneai bornele la baterie, masina a urcat pe platforma cu forte proprii,

Imi pare rau ca te-au descurajat ,dar pe viitor cere parerea unui om care modifica toiote, bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

......si daca tot ai redeschis un topic de acum 1 an jumate spunene si cine e acel om care modifica toyote :grin:

Toyota Hilux Vigo 2.5

Can Am 800 LTD

Nu incerca sa alergi mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Mai important e daca s-a reparat pentru a fi vanduta sau uz personal. Cu 2500 euro sa repari o masina care a fost avariat si la sasiu si cu "botu'" praf cam putin probabil. M-am inhamat si eu acu' vreo 3 ani la o masina avariata frontal si cu sasiul indoit putin pe o parte (o Navara) si am iesit cu reparatia la 7000 euro....

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Hilux lovit

 

Toyota din discutie s-a cumparat si cu o schimbare de sasiu s-a rezolvat problema,adica cu vreo 2500 euro masina este functionala si cu ac ,nu este 2004 este 2005 ,motorul prnea la prima cheie daca puneai bornele la baterie, masina a urcat pe platforma cu forte proprii,

Imi pare rau ca te-au descurajat ,dar pe viitor cere parerea unui om care modifica toiote, bafta

Cred ca vorbesti despre alta masina - aia pe care vroiam sa o cumpar ajunsese dupa negocieri la 2500 euro si prin forte proprii putea doar sa stea pe loc cu motorul oprit si cu radiatorul mulat pe el.:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare