Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ambreiaj HD toyota hilux


nicu p

Postări Recomandate

Buna ziua,

Sunt de cateva zile posesorul unui toyota hilux 2006 cu motor de 2500 si vreau sa stiu de la cei care au hilux de mai mult timp daca se gaseste pentru ea un ambreiaj mai puternic. Mai am un jeep wrangler pe care am un ambreiaj centerforce dual friction (cu contragreutati pe placa) care este extrordinar dar m-am uitat pe site la centerforce si nu au si pentru hilux.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ambreiaj HD toyota hilux

 

Salut,

 

Cred ca piesele originale pentru Hilux sunt cele mai bune;am avut una din 91 cu motorizare 3L dar intretinerea si reparatiile le-am facut numai cu piese Toyota.Pe parcursul a 200 000 km nu m-a lasat niciodata si nu s-a simtit nevoia unor componente supradimensionate.Este adevarat ca era un model pentru Africa, heavy duty ,dar Hilux este Hilux .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: ambreiaj HD toyota hilux

 

Ca proaspat posesor de Hilux Vigo din 2007 cu 85.000 km va intreb daca e normal ca pedala la masina sa fie un pic tare (nu mai tare ca la alta masina mea) dar oricum peste medie sa zicem. Fostul proprietar spune ca era destul de tare de noua dar ca s-a mai intarit putin si dupa.

Vreau sa stiu daca sa ma pregatesc sa-l schimb mai ales ca am de gand sa iau dupa mine o rulota de 1300 kg, masina nu a facut off greu deloc, ci doar asa ocazional mers la un peste, o iesire pe dealuri; deci a fost menajata.

Este o regula sa schimbi ambreajul pe la 100.000? eu stiu ca depinde de stilul de condus al fiecaruia. Ca idee cam cat ar fi derajun financiar pt un ambreaj de Hilux?

Multam fain de raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ambreiaj HD toyota hilux

 

nu e o regula sa schimbi la 100.000km ambreiajul dar....cum ai spus depinde de stilul de condus daca fostul proprietar mergea cu piciorul pe pedala........

pedala destul de tare.....de exemplu la mine tine ambriajul sus acum depinde si cum a fost reglat,nu toate sunt la fel. Pentru pret de ambreiaj recomand ca si celui de mai sus sa intrebi la GTC (baner stanga sus cand deschizi forumul).

 

 

 

p.s. s-o stapanesti sanatos

Toyota Hilux Vigo 2.5

Can Am 800 LTD

Nu incerca sa alergi mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare