Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Un membru nou cu un utilaj destul de vechi (dar bun sper...)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Un membru nou cu un utilaj destul de vechi (dar bun sper...)

Va salut cu aceasta ocazie pe voi toti membrii acestui forum.Citesc de ceva timp destul de multe post-uri si in urma indelungilor lecturi am facut un pas important acizitionandu-mi una bucata TOYOTA HILUX SURF fabricatie 91-92. Inainte de TOYO am avut 2 veverite (Vitara) de care am fost destul de multumit chiar daca nu le-am tinut mult timp. Oricum, cu Toyota a fost altceva, mi-a placut din prima.
    Iar acum, din pacate sa trecem la probleme(sper ca cineva sa ma poata indruma cat de cat...): Toyota este 2,4 TD (motor 2L-TE) facuta pentru piata din Japonia si importata in UK in anul 2000. Totul este ok cu masina, nici un punct de rugina pe sasiu sau caroserie(spre deosebire de veverite....), am schimbat filtre su ulei la motor (inca nu mi-am facut curaj sa umblu la cutia de viteze automata, grupuri, etc...). Am o singura MARE nelemurire : chiar asa greu trage acest motor? Inteleg ca are 86-90 CP(inca nu m-am lamurit cu exactitate) dar totusi... merge cam ca un tractor, greu chiar foarte greu ajunge la 100-120 km/h. Si inca o intrebare este normal un consum in oras fara 4x4 de cca 20%?
    Masina am luat-o cu cauciucuri 10R15 (nu scrie altceva de genul 30 sau 31) si intentionez sa cumpar niste INSA TURBO (probabil profil simex) daca rezolv cat de cat cu motorul...In rest nu PARE sa aiba celebra problema cu supraincalzirea (sau nu mi-am dat eu seama), totusi am observat ca motorul se incalzeste foarte repede pentru un diesel (in cca 5-7 minute temperatura apei este la jumatate si nu mi-a urcat nici cand am fortat-o putin in noroi). Deocamdata nu ma pot aventura prea mult cu ea pt ca , cauciucurile fata nu sunt de tractiune (Bridgestone Desert Dueler) si imi este frica sa nu ma fac de rusine din prima iesire :))
    Multumesc anticipat pt indrumari/suport tehnic.

PS
    Poate cineva sa ma ajute cu un manual pt acest model? Sa ma documentez exact in folosirea celor 3-4 butoane (O/D Off, ECT Power, etc...)
    Fișiere atașate
Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection