Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Portbagaj fibra . Intrebare


dennis

Postări Recomandate

Salut

 

Stiti cumva daca la un hilux ,care are hardtop , in teren accidentat se misca separat bena fata de restul caroseriei ? pun aceasta intrebare deoarece vreau sa instalez un portbagaj de fibra care datorita marimi ( 215cm ) trebuie prins pe plafonul masini cu p prindere si alta pe hardtop si nu as vrea sa-l rup. Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj fibra . Intrebare

 

Ceva din discutia asta imi scapa, desi am avut si eu pick-up dubla cabina, cu diverse acoperiri pt bena(initial un capac greu de Al si bare de inox, apoi hardtop), inclusiv un fel de roof-rack sau mai apoi cu cort pus pe cabina.........nu s-a miscat niciodata nimic !!!

 

Eu stiu asa :

-cabina si bena sunt separate , dar ambele sunt fixate pe acelasi sasiu ! Eu n-am observat vreo miscare a uneia fata de cealalta de nici un fel !

-hardtopul este, la randul lui, bine fixat de bena (daca a fost BINE fixat.....), deci nu inteleg de ce s-ar misca hardtopul fata de bena.....

-masina se comporta ca un tot unitar, nici intr-un caz nu am sezizat sa apara miscari independente ale unei parti fata de cealalta !

 

Daca va referiti la faptul ca bena poate fi demontata si data jos, independent fata de cabina, asta este altceva.......

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj fibra . Intrebare

 

Pai eu as zice sa stai in spatele unui alt coleg si sa mergeti pe drum mai denivelat si ai sa vezi cu ochi tai ca DA se misca.

Sau pui niste martori si mergi singur.

Martori gen bile de pinpong sau alte chesti deformabile. sau pui o lopata cum am avut un amic hahahahah si nu inytelegea de la ce sunt dungiile pe caroserie.....

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj fibra . Intrebare

 

... nu inteleg de ce s-ar misca hardtopul fata de bena.....

-masina se comporta ca un tot unitar, nici intr-un caz nu am sezizat sa apara miscari independente ale unei parti fata de cealalta !

 

Ai inteles gresit Astrale. Nu se misca hardtopul fata de bena ci fata de cabina.

Bena, implcit si hartopul prins de ea, desi este fixata de acelasi sasiu ca si cabina, se misca fata de ea pentru ca ambele stau pe niste bucsi de cauciuc care evident ca sunt flexibile.

Nici sasiul nu este perfect rigid, astfel incat, exista situatii in teren cand se torsioneaza.

De aceea hardtopurile, inclusiv ARB-ul pe care l-ai avut tu pe Mazda, nu se fixa decat de bena. Intre hardtop si cabina era doar o garnitura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj fibra . Intrebare

 

Deci sa inteleg ca daca portbagajul il prind pe cabina si pe hardtop in anumite situati risc , datorita torsionari , sa-l rup .

 

Max.

 

Imi poti spune daca flexibilitatea acestor bucsi este mare ( in mm ) , deoarece am vazut un sistem similar de prindere pe un L200 ( cabina si hardtop) , ma gandesc ca torsionari mari apar in cazul unui tere f. accidentat. Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj fibra . Intrebare

 

Ba am inteles f bine, pt ca dennis se refera la niste miscari de asemenea amplitudine incat sa se rupa unele de altele......stiu si eu ca exista niste miscari acolo dar de amplitudine mica si amortizate de bucse de cauciuc.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj fibra . Intrebare

 

Cel putin nu este indicat sa pui un portbagaj sau cum vrei tu sa ii zici prins de hardtop si de cabina. ele se misca pot sa iti confirm si eu independent una fata de cealalta. uita-te atent in oglinda cand mergi offroad si o sa vezi.

Don't hate the player, hate the game!

Toyota Hilux Vigo 3.0 D4D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj fibra . Intrebare

 

pai asta era chestia logica. eu personal la hilux-ul meu am vazut ca se misca. acuma depinde de masina poate sau poate de terenul pe care rulezi dar crede-ma ele se misca independent. daca poti sa mergi cu l200 model inainte de ultimul o sa vezi ca la ala este foarte vizibil.

Don't hate the player, hate the game!

Toyota Hilux Vigo 3.0 D4D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj fibra . Intrebare

 

Multumesc pt. raspunsuri am rezolvat-o cu prinderi numai pe cabina , nu am vrut sa risc , imi era tama ca nu o sa arate bine dar dupa ce l-am pus chiar imi place o sa incerc sa fac niste poze , ca sursa de inspiratie pt. doritori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare