Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Gresare pivoti Hilux


albinaru

Postări Recomandate

Am vazut pe unele site-uri cu specific Hilux ca recomanda gresarea pivotilor superiori/ inferiori.Eu am modelul 1998 si nu am gasit nici un gresor in aceea zona (ball joint), acest se monteaza dupa dorinta sau exista stok?
Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gresare pivoti Hilux

 

Ma scuzi ca sunt off dar nu vrei sa deschizi un thread in care sa prezinti masina ta si acolo sa intrebi tot felul de lucruri despre ea, portbagajul ei, gresare si altele, astfel poate fi mai usor de urmarit un topic despre un hilux din 1998.

Este doar o parere si ma scuzi ca am intervenit.

 

S-auzim de bine

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gresare pivoti Hilux

 

Totusi, cred ca are dreptate, sunt cativa colegi care au sau au avut Hilux model inainte de 2000 si daca ai prezent-o s-ar putea sa constati cu placere cate sfaturi vei primi. Oricum cand te-ai inscris pe un forum ca acesta trebuie sa te si prezinti (masina) nu? altfel despre ce vorbim?

Toate cele bune

Toyota Hilux Vigo 2.5

Can Am 800 LTD

Nu incerca sa alergi mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gresare pivoti Hilux

 

:igCand m-am inscris pe forum eram croit sa achizitionez o Niva. Dupa lungi deliberari si, nenumarate rectificari de buget, am achizitionat un Hilux '98, motor parfum la 180 000, cutia nu e pe gustul meu (obisnuit cu cuplul de la MB) dar cupleaza bine toate rapoartele - poate este cam stransa.Nu are jocuri in cardane si grupuri, nu are rugina, nici AC. ESTE SPARTANA. No lux.

Intra si iese usor din 4x4, nu caraie, Mrl-urile se rotesc surprinzator de usor (am mai avut un aro 10).Nu bate, nu scartaie nimic, doar butonul de la usa la turatii mici.Bulbar,praguri inox,jenti Dotz 16, BFG AT.

Eu zic ca este o masina in toate mintile pe care vreau sa o intretin corespunzator in ideea ca ma va ajuta sa-mi transport curul meu gras si familia la o cabana din creierii muntilor pe un drum forestier.Am vrut sa pun poze dar sunt prea mari.

 

Sper ca va ajuta cumva prezentarea mea

Editat de albinaru
Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gresare pivoti Hilux

 

Cand m-am inscris pe forum eram croit sa achizitionez o Niva. Dupa lungi deliberari si, nenumarate rectificari de buget, am achizitionat un Hilux '98, motor parfum la 180 000, cutia nu e pe gustul meu (obisnuit cu cuplul de la MB) dar cupleaza bine toate rapoartele - poate este cam stransa.Nu are jocuri in cardane si grupuri, nu are rugina, nici AC. ESTE SPARTANA. No lux.

Intra si iese usor din 4x4, nu caraie, Mrl-urile se rotesc surprinzator de usor (am mai avut un aro 10).Nu bate, nu scartaie nimic, doar butonul de la usa la turatii mici.Bulbar,praguri inox,jenti Dotz 16, BFG AT.

Eu zic ca este o masina in toate mintile pe care vreau sa o intretin corespunzator in ideea ca ma va ajuta sa-mi transport curul meu gras si familia la o cabana din creierii muntilor pe un drum forestier.Am vrut sa pun poze dar sunt prea mari.

 

Sper ca va ajuta cumva prezentarea mea

 

 

Albinarule,

ceea ce a vrut @cristeaandm sa-ti spuna este ca ar fi fost mult mai bine pentru TINE sa deschizi un topic pentru masina ta si in felul asta, pe langa faptul ca toata lumea iti va vedea/admira masina, vei avea posibilitatea sa pui intr-un singur loc intrebari si sa primesti tot acolo si raspunsurile !

 

Pentru poze citeste tutorialul de mai jos :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56551-Metoda-noua-si-functionala-pentru-postarea-de-atasamente-si-imagini

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gresare pivoti Hilux

 

Din scurta mea experienta pe forum si din mai lunga salasluire in patria noastra am observat ca oamenii sunt interesati strict sa rezolve o problema si discutiile se poarta in jurul acelei probleme (este drept ca uni mai si deviaza). Punctul dvs. de vedere, ca moderator, il inteleg perfect.

 

Nu cred ca daca mi-as etala achizitia ar curge cu e-mail-uri de genul "prietene vezi ca la modelul asta sunt urmatoarele chichite". Noi romani putem fi orice ( am vazut roman mai german decat germani), dar in pielea samariteanului intram foarte greu. Cine stie, poate gresesc...

Editat de albinaru
Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gresare pivoti Hilux

 

Sint de acord cu tine , 95% . Cred ca am fost intr-o situatie asemanatoare , si inca ma scald in ea , nici macar acum nu mi-am prezentat masina , desi are o istorie care unora poate parea interesanta ( altora inutila ) .

Bunii samariteni au fost depozitati la loc sigur , cu capacul la borcan bine strins , deci in acest sens nici o speranta , trebuie sa te ajuti singur . Mult mai putini sint cei care pot da sfaturi pertinenete , altele decit folclor urban de autobaza .

Si sint sigur ca te vei ocupa de problemele masinii , cu si fara ajutor . Sint convins ca nu vei avea mari complimente si incurajari pentru proaspata achizitie , dar nici nu-ti folosesc , ca nu tin de cald . Insa poti ajuta pe cei care vor trece prin aceasi situatie ca si tine , oferind cunostinte , cea mai pretioasa marfa ever .Chiar daca mintea vine mai pe urma ...

 

 

Ce ai scapat din vedere e numai restul de 5% , care e reprezentat de pasionati , cunoscatori sau nu ai problemelor tale . Ca unul care nu stie nimic , incep prin a spune ca zgranganitul butonului poate fi amortizat cu o rondela sau un cilindru din burete , gaurit si infipt pe tija , intr-o pozitie corecta unde poate amortiza prin contact cu un element apropiat .Cu putin adeziv -superglue , etc il fixezi , dupa ce ai gasit pozitia corecta .

Sau mai simplu , cu un tub termocontractibil pus pe buton si strins cu pistolul de aer cald ( dar nu cred ca e la fel de eficient si e la vedere , estetic vorbind ).

Si la mine zdrangane , dar pe cuvintul meu ca nu ma deranjeaza mai mult de o secunda , si apoi gindurile imi zboara ( iarasi ) spre suspensia reglabila pneumohidraulic ca sa nu mai ramin pe burta , pe un traseu ca la Impotmoliada , la rezervorul auxiliar , la bara spate cu troliu manual derivat dintr-un multiplicator de forta cu raport1/58 ... la ...si la ...spalatorul de vase si maini pe baza unui rezervor de spalator de Pajero ...si la faptul ca inca n-am studiat de ce dupa conversie masina e cu un cm mai jos de dreapta....

 

 

 

 

 

Ai idee cum am ajuns la aceasi parere cu tine ? Dupa mai multe intrebari ramase cu raspunsuri zero ...sau fara sens .

Si totusi , ramine 'prostul obicei' de a intra zilnic pe forum , cu care-mi condimentez prinzul si cina . Citeodata te surprinde , scandalizeaza , frustreaza , da' e de bine ...daca te ajuta 1%.... Sint absolut sigur ca gasesti in ghiveciul asta zilnic si ceva util , daca nu , trebuie sa scotocesti prin oale sa alegi ce-ti place . N-ai gasit , mai vine si maine , ghiveci proaspat ....

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gresare pivoti Hilux

 

Multumesc! In sfarsit gasesc pe cineva cu acelasi feeling.

 

On topic : stie cineva de se scofalceste burduful de la planetara? Pur si simplu se rasuceste in jurul axului.L-am repus pe pozitie si l-am cercetat cu multa atentie nu s-a spart.

Am mers cateva zile in regim 4x4 pe un drum cu zapada batatorita.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gresare pivoti Hilux

 

Cos, tu ai dreptate in mare parte in ceea ce spui, numai ca ai omis sa-i recomanzi lui Albinaru ca ar fi foarte bine pentru EL daca ar mai si citi din ce s-a tot scris pe acest forum si in felul asta ar gasi cam 80-90% din raspunsurile la intrebarile lui........sau macar sa citeasca raspunsurile pe care le primeste.....

 

Tu n-ai avut nevoie sa-ti deschizi un topic pentru masina ta , dar eu mi-aduc foarte bine aminte la inceputurile pe forum, din raspunsurile pe care le dadeai tu, ca se vedea ca deja citisei cam tot ce se scrisese si indicai cu precizie postarile respective !

 

Albinaru, in schimb, pune aceleasi intrebari pe mai multe topicuri, deschide si alte topicuri cu alte teme si nu mai stie unde si ce a intrebat ca sa poata urmari si eventualele raspunsuri.........

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare