Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Burduf planetara Hilux `98

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Burduf planetara Hilux `98

Sie cineva care este cauza pentru care mi se scofalceste burduful exterior la planetara dreapta Hilux 4wd? Pur si simplu se rasuceste, se torsioneaza. L-am indreptat, l-am verificat, nu este spart.Care o fi cauza? Nici macar nu am mers cu puntea fata cuplata mai mult de 5 km, pe zapada batatorita.
    Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!

Re: Burduf planetara

Rabdarea tuturor are o limita........ti se pare normal sa pui aceeasi intrebare in mai multe locuri ?
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post763661

Stii ca asta nu este Regulamentar ? Vezi paragraf 2.h !!!

Comentariu

Re: Burduf planetara Hilux `98

ca motiv de rasucire a burdufului nu vad decat planetara rupta.
      Cînd te-ai nascut, tu ai plîns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Comentariu

Puntea fata cuplata trage si, m-a scos din situatii delicate. Nu cloncane, nu face nici un zgomot suspect. Am mers de la Oasa la partia de schi Sureanu doar cu tractiune spate, cand spatele nu facea fata cuplam puntea anterioara pana ajungeam intr-o portiune cusher.Ce mi se pare mai ciudat este ca respectiva planetara pare mai libera in fuzeta decat omoloaga ei, repet mi se pare.

Comentariu

Ai fost la un service Toyota ?

Oamenii de acolo de la reprezentanta Toyota ar trebui sa se priceapa .

Poti sa intrebi si la GTC ei sunt Experti in Toyota .
          http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj
          Trolii Kingone
          Trolii BestWinch

Comentariu

Poate cauciucul din compozitia burdufului este imbatranit. E interesant de vazut live. E greu sa ne dam seama asa.

Comentariu

E normal ca burduful sa se rasuceasca , daca planetara are joc si colierele sint slabe .. Se rasuceste mereu in acelasi sens . Mai stringe colierele burdufului ( dupa un timp scurt se va rupe burduful ) .
              Bineinteles ca toate astea nu se aplica daca ceva freaca sau a frecat de planetara .
              Am avut la Dacie aceasi problema , m-am patinat in clisa de m-am saturat , cu acelasi efect .
              Ultima editare de cos; 09.ian.2012, 23:46.
              ... sa fim corecti pana la capat !
              Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

cand este zapada ,frig,ger afara burduful (care este foarte aproape de bascula inf.) ingheata , se face corp comun cu bascula. planetara se invarte dar burduful nu(se rasuceste in coliere)

Comentariu

Povestea este asa: am batut vreo 30 km in trei zile cu fata cuplata pe un drum de zapada batatorita, in curtea cabanei era zapada de vreo 30 cm si, n-am ezitat sa ma avant prin ea, am facut cateva rotocoale.Frig constant -15 gr C.
                  Cand am coborat pe astfalt am observat fenomenul si am adus burduful in pozitia normala.
                  Am mai tras o tura de vreo 50 km pe drumuri cu zapada batatorita insa am evitat sa intru in zapada neatinsa.Burduful este in pozitia normala.

Intreb si eu nestiutorul e mai poate strange planetara sa nu mai fie asa libera, adica sa dau Mrl-ul jos si din piulita din fuzeta se mai poate lua din joc?

Comentariu

Procesare...
                  X

Sqreen | Runtime Application Protection