Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vw Taro = Hilux 100% ?


timberland0910

Postări Recomandate

Salutare , m-am decis ca viitoarea masina sa fie Toyota Hilux cu punte rigida fata motor 2.4 diesel simplu . Cautand pe afara pe site-urile de masini am vazut strecurate printre toyote si cate un Vw Taro (care sunt mai ieftine decat Hilux). Aici pe forum nu am gasit nici o informatie despre aceasta masina si as fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu cateva informatii :

 

1. piesele de pe taro sunt 100% de toyota sau si-a bagat si Vw cate ceva?

2. Vw Taro s-a facut doar cu punte rigida fata sau si cu s. independenta?

3. Este mai fiabil motorul de 2.4 simplu fata de cel cu turbo?

4. pe puntile astea se pot monta autoblocanti lockright , spartan locker etc?

5. piese se mai gasesc la modelele acestea , ca de ex la Ironman4x4 suspensie pt hilux cu punte rigida fata nu am gasit , doar pt hilux din '97 in sus

 

6. cum sta aceasta masina la capitolul rugina?

 

Masina o voi folosi 50% asfalt 50% forestiere spre munte

posibile achizitii momentan sunt astea 2 :

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/vw/model/taro/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:vw,mdl:taro/pg:vipcar/204355377.html

 

si

 

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/toyota/model/hilux/vhc:car,pgn:3,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:toyota,mdl:hilux,frx:1999-12/pg:vipcar/202007554.html

Editat de timberland0910
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw Taro = Hilux 100% ?

 

1. Mare parte din mecanica este Toyota

2. Doar cu punte rigida

3. Este mai fiabil dar mai lenes si se simte .

4. Se pot monta .

5. Se gaseste orice piesa , mai sunt si alti producatori de suspensii :wink:

6. Nu sunt foarte problematice la rugina , dar totusi au 20 de ani , nu te poti astepta la miracole .

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw Taro = Hilux 100% ?

 

1. Mare parte din mecanica este Toyota

2. Doar cu punte rigida

3. Este mai fiabil dar mai lenes si se simte .

4. Se pot monta .

5. Se gaseste orice piesa , mai sunt si alti producatori de suspensii :wink:

6. Nu sunt foarte problematice la rugina , dar totusi au 20 de ani , nu te poti astepta la miracole .

 

multumesc frumos pt raspuns , sunt constient ca au 20+ ani :) dar am intrebat pt ca am avut jimny "copt" pana sub geamuri si nu s-am mai putut face nimic la el :( ....+ ca vreau neaparat punti rigide si dupa cum mi-ai mai spus hilux s-a facut cu punti rigide doar pana in 95...

 

la a ta cum stai cu electronica? ai becuri in bord sau doar cel de apa si ulei?

 

am avut masina generatie veche 1.9 D non turbo si in 6 ani n-am avut treaba cu altceva deca tu schimb ulei si atat...a si un termostat :) am vazut ca hilux 1994 e cam la pret cu hilux 2002 oare de ce? e chiar asa de bulletproof pe cum o laudau cei de la TopGear in filmuletul renumit "Killing A TOYOTA"?

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw Taro = Hilux 100% ?

 

100% e mai rezistent din toate punctele de vedere

 

Vorbesti strict de cele 90-95 sau e valabil si la cele 96-2001 ? eu as dori taro sau hilux cu punte rigida fata , dar am vazut si cateva oferte tentante de prin 97 -'99 cu suspensie independenta ...oare cele din 96-99 au ceva electronica in plus pe la motor sau tot simple sunt?

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw Taro = Hilux 100% ?

 

Parerea mea e ca cele cu punti rigide si arcuri pe foi au facut renumele modelului , masini facute pentru munca si pt o viata lunga plina de abuzuri -masini pt muncitori

In clipa cand oamenii au cerut camionete cu confort de automobil s-a dus dracului simplitatea si implicit fiabilitatea . Ca orice lucru in viata asta calitatea se reflecta in pret de ce sunt si vor fi mai scumpe cele -94? De ce se vand rapid pe cand cele mai tinere sunt mai ieftine si stau mai mult pe net ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw Taro = Hilux 100% ?

 

Parerea mea e ca cele cu punti rigide si arcuri pe foi au facut renumele modelului , masini facute pentru munca si pt o viata lunga plina de abuzuri -masini pt muncitori

In clipa cand oamenii au cerut camionete cu confort de automobil s-a dus dracului simplitatea si implicit fiabilitatea . Ca orice lucru in viata asta calitatea se reflecta in pret de ce sunt si vor fi mai scumpe cele -94? De ce se vand rapid pe cand cele mai tinere sunt mai ieftine si stau mai mult pe net ?

 

asta am observat si eu ....acum am aflat ca TARO s-a facut pana in -97 cu punti rigide

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw Taro = Hilux 100% ?

 

atentie: ca si la hilux, nu toate sint cu punte rigida si nu toate sint 4x4... sint masini abuzate, obosite, ai grija la ele.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw Taro = Hilux 100% ?

 

atentie: ca si la hilux, nu toate sint cu punte rigida si nu toate sint 4x4... sint masini abuzate, obosite, ai grija la ele.

 

multumesc frumos pentru sfat , voi fi atent si voi lua cu mine un cunoscator al modelului in momentul achizitiei...cam 2000 euro va fi bugetul initial de investit in eventualele reparatii mecanice (ambreiaje revizii punti , cutie de viteza etc.)dat find faptul ca e o masina de 20+ ani , cat despre modificari , doar in momentul in care vad eu ca este perfecta dpdvd tehnic si as vrea cam asa ( roti , blocanti in punti, bara fata ARB si troliu)

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Vw Taro = Hilux 100% ?

 

1. Mare parte din mecanica este Toyota

2. Doar cu punte rigida

3. Este mai fiabil dar mai lenes si se simte .

4. Se pot monta .

5. Se gaseste orice piesa , mai sunt si alti producatori de suspensii :wink:

6. Nu sunt foarte problematice la rugina , dar totusi au 20 de ani , nu te poti astepta la miracole .

 

 

 

 

pana la urma am luat PATROL :)

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare