Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Înălțare hilux 2008


Postări Recomandate

Buna ziua colegi.

Am văzut un video pe internet în care se prezenta un hilux din 2011 , tipul din video a spus că mașina se poate înălța foarte ușor doar din reglajele mașinii .

Știe cineva la ce s-a referit acea persoană și cum se poate înălța un hilux din 2008 fara sa ii schimbi suspensia ?

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Înălțare hilux 2008

 

La elicoidale nu prea ai ce regla, doar daca ala nu avea telescoape sport reglabile pe inaltime (mira-m-as). Se pot inalta usor, de fata, pick-upurile cu suspensia pe bara de torsiune, dar nu este cazul la a ta.

Inaltare fara cheltuieli mari poti face cu body-lift si/sau distantiere telescoape fata cu cercei mai lungi pe spate.

Editat de Astral
don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Înălțare hilux 2008

 

Exista kit dedicat ptr masina sau bodylift (distantiere sasiu-caroserie). Sa ridici masina din suspensia ei e ...imposibil tehnic.

 

Modificari: se schimba arcurile si amortizoarele. Daca are barE de torsiune se mai regleaza fata si de aici (de obicei se recomanda si schimbarea barilor de torsiune)

 

Daca se depaste "limita de decenta", 4-5cm cat permit kiturile uzuale atunci da, mai trebuie facute si alte modificari : racorduri de frana, panharduri reglabile samd.

 

Un alt fel de "ridicare" este schimbatul rotilor cu unele mai mari. Atat cat iti permit aripile masinii. In urma adaugarii unor roti mai mari e posibil sa avortezi niste aparatori de noroi.

 

Din suspensie/bodylift ridici doar caroseria pe sasiu. Din roti se mareste garda la sol.

 

Cand spun 4-5cm e vorba de lift fata de suspensia stock noua. Daca suspensia masinii este lasata este posibil sa ai un lift mai mare 6-8cm.

Editat de Astral
o bara - doua BARE....

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Înălțare hilux 2008

 

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Daca as ridica 4-5 cm mi-ar fi de ajuns pentru că iar da alt aspect. La roți prea mari nu m-aș baga deoarece crește și consumul, se strica mai repede bucseraiele și oricum nu merg in off-road cu el am patrolul pentru asta.

Din păcate nu are barE de torsiune .

Editat de Astral
o bara - doua BARE....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Înălțare hilux 2008

 

Pe spate e relativ simplu de ridicat , pe fata tot ce depaseste 3 cm o da in probleme . Cu cat mai mare inaltarea , cu atat mai greu de reglat . N+am incercat mai mult de 3 cm dar inclin sa cred ca la 5 cm jumatate din suspensia fata devine inutilizabila , fiind nevoie si de alte componente pentru conversie ( coborarea diferentialului imi pare cea mai trasa de par , inalti dar de fapt ramane tot acolo ) . De fapt , nu mai poti regla unghiurile in mod acceptabil ( doar acceptabil asa o potriveala , dar nu in plaja de tolerante admise ) indiferent ce improvizatii faci cu piesele stock ale suspensiei .

 

Si , mai mlt decata atat , kitul complet de inaltare de 3 inch pe mine m-a cam nedumerit ( putin spus ) in sensul ca adauga o potentiala fragilizare la pivotaraie cand de fapt inalti masina sa te dai cu ea in teren si ar trebui mai solid nu mai slab .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare