Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Toyota Land Cruiser KDJ120L by Watcher

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Toyota Land Cruiser KDJ120L by Watcher

Am vazut aici http://www.turatii.ro/2011/09/12/toy...-150-30l-d-4d/ acest filmulet legat de LC 150 si am fost foarte impresionat de ceea ce poate face aceasta masina, finisaje, forta, tehnologie si tot ceea ce poate oferii o masina. Te rog frumos imi poti spune diferentele dintre LC 150 si LC 120? Care crezi ca ar fi mai fiabila tinand cont ca masina va fi utilizata in Bucuresti cam 300 de km pe saptamana si afara cam 200 + 100 drum forestier adica pamant batatorit, drumurile de la tara, pe care tren carutele, tractoare si ocazional cate o batrana de Dacie sau un logan mai prapadit, deci masina nu va fi folosita in offroad decat drumuri de tara si eventual pe la munte o iesite la 2 luni sau nici atat dar nu off road adica namoale sau mai stiu eu ce, probabil si iarna o iesire pe partie, deci ma intereseaza o masina care sa se comporte ok pe sosea dar nici sa nu schimb telescoape si planetare si asa mai departe la fiecare 3 luni mergand cu ea la tara.

Care este consumul unui LC 120 in Bucuresti si care este consumul masinii afara? Am mai cautat ceva lamuriri pe aici http://forum.club4x4.ro/showthread.p...87-Versus-auto! spre sfarsit s-a ajuns la o discutie despre LC 150 dar nu m-au putut ajuta prea multu utiliaztori. Ma poti lamurii te rog frumos?

Comentariu

Wacher daca se poate imi spui si cat a costat kitul de amortizoare si arcuri , astea pe care le-ai pus si cat ar fi costat unele OME ! te intreb ca as vrea sa montez si eu tot la un 120 , a si snorkel-ul este original safari ? pret ?
      merci mult pt raspuns !
      Samurai 1998 fara mari modificari ..pt joaca
      Land Cruiser 2005 pt. strada
      ATV SUZUKI KING QUAD 750cm esp 2010

Comentariu

Deal ul la amortizoarele TJM a fost foarte bun. Au costat ceva gen 600-650 euro.
        OME erau in zona 1200 EURO pana pe la 1800 la Luigi (!).

Snorkelul este Safari intr-adevar si stiu ca ar costa pe la 450 Euro. Am avut si in cazul lui noroc si l-am luat cu 350.

Totusi, daca imi permiti un sfat, nu da banii pe snorkel. Nu am ajuns niciodata intr-o apa atat de mare cat sa fi contat snorkelul, si chiar am bagat masina asta in teren.

Comentariu

Postat în original de watcher Vezi post
          Totusi, daca imi permiti un sfat, nu da banii pe snorkel. Nu am ajuns niciodata intr-o apa atat de mare cat sa fi contat snorkelul, si chiar am bagat masina asta in teren.
          @watcher: cu scuzele de rigoare ca intervin. Nu este neaparat nevoie sa fie mare apa pentru ca snorkelu' sa-si dovedeasca utilitatea. Asta vara am intrat un pic mai voiniceste intr-o balta de cel mult 40cm adancime si lunga de vreo 4-5m. nu s-a intamplat nimic, am mers mai departe, dar, dupa vreo luna cand am desfacut filtrul de aer sa-l schimb, am avut surpriza sa gasesc noroi uscat pana si sub filtru (asa am descoperit si ca nu se inchide foarte bine carcasa filtrului). Ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca balta ar fi fost nitelus mai lunga...
          It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Am ajuns la 49 000 km.
            Am fost la revizie. Am schimbat ce trebuia schimbat, am rotit rotile in X (sau macar am comandat asta :D ), am schimbat burduful de planetara omorat la salvarea DVLului. Am constatat insa ca odata cu burduful de planetara, lemnul luat printre elementele suspensiei independente a omorat si bieleta de directie, deci inca 10 milioane :)

Anvelopele , la 50 000 km, au ajuns in acea perioada a vietii cand inca mai au ce sa arate dar in mod evident difera puternic de cum arata rezerva :)
            Nu stiu ce sa zic: e ok 50 000 km?

Partea mai nasoala a fost ca am constatat (GTC) urmatoarele doua probleme care au fost dificil de remediat (fiecare din alt motiv):

1) rulmentii de roata pe fata - amandoi (plus semeringuri, oringuri si toate cele necesare inlocuirii) = ~ 3000 ron - zice GTC ca e o problema cunoscuta la 120 / Hilux . : Oops : : Oops : Buyer beware ;)

2) bucsile inferioare de la amortizoarele TJM . Recunosc ca ma deranjeaza ca bucsile de la amortizoarele HD de offroad au rezistat 50 000 km pe asfalt si offroad usor : Evil :
            Dar nu atat de mult cat ma deranjeaza faptul ca (GTC zice ca) cei de la Pickup nu mai aduc TJM si ca bucsile respective au dimensiunea facuta special sa nu poti pune OME sau OEM.

Multumesc lui Nashu Mare care a confectionat bucsi custom intr-o singura zi si am putut recupera masina in 2 zile de la service cu toate problemele rezolvate...

Pe de alta parte de cate ori merg cu masina mi se pare incantatoare. Pur si simplu nu ai nicio grija, plutesti cu ea in directia in care iti doresti, peste obstacole, etc.

Comentariu

Ptr rulmenti incearca si la Alpadrino ... eu am avt noroc si am gasit 1 bucata oem la pret de ras fata de Toy ... si cand zic oem, oem era, stoc pe undeva pe afara, 7-8 zile comanda!
              FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa

Comentariu

Am schimbat dupa cupa T44 un rulmet fata si parca a fost 10 - 11 milioane - la Toyo.

Apropo nu mai e in garantie?
                TLC KDJ120

Comentariu

Asa este:
                  - rulment fata 830+tva (vreo 1000 ron) x 2 (stanga -dreapta)
                  - Simeringuri rulmenti = 515 + tva
                  - diverse alte : bucsi bara stabi, geometrie, manopera, piulite planetara, etc pana la inca 30 milioane

Comentariu

Habar n-am daca mai e in garantie dar cred ca daca ma duceam cu ea asa la garantie nu ma baga nimeni in seama :)

Comentariu

Eu zic sa te uiti daca mai este (3 ani de la data cumpararii) si cel putin sa incerci.
                      TLC KDJ120

Comentariu

Procesare...
                      X