Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Zgomote motor la rece LC120

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Zgomote motor la rece LC120

Postat în original de vladimir_lc120 Vezi post
    Este de la injectoare, vezi ca la reprezentanta se gaseste un aditiv de motorina 90 ron bidonul si faci plinul.... O sa-ti dispara zgomotul si atentie de unde pui motorina , parca la OMV se aude mai putin...
    O seara buna :)
    Da, de la injectoare a fost zgomotul, si "aditivul" ce mi l-au dat cei de la reprezentanta consta in 4 injectoare noi . La problema ce am avut-o, sa spui ca zgomotul dispare cu aditiv pt motorina e ca si cum ai spune ca o masina rasturnata o repari cu polish.
    Ultima editare de allex.ghise; 13.apr.2010, 09:24.
    Club 4x4 Cugir

Comentariu

salut
      cred ca aceasi problema o am si eu la tractorul meu dar a venit vara acum si....este liniste pina la iarna cred
      la reprezentanta din Pipera la testare injectoarele erau beton la ureche nu
      dar mai incerc la urmatoarea revizie o abordare pe tema injectoarelor

cu respect

lucian

Comentariu

Buna ziua Aceeasi problema a aparut si la masina mea acum cind tocmai ce am iesit din garantie, am citit mai sus si am vazut ca problema a fost rezolvata cu rescriere soft .Masina mea are 70.000km si nu a fost folosita off road cei mai multi km fiind facuti afara din oras,la drum lung, motorina OMV,revizii la timp.Deci domnul @Miron Sorin daca nu va suparati va rog sa-mi spuneti daca zgomotele au mai reaparut la motorul dumneavoastra in iarna asta?(daca binenteles mai aveti masina).In speranta ca nu am deranjat cu intrebarea mea, va multumesc anticipat

Comentariu

Salut,

am achzitionat si eu o Toyota LC 150, 190 CP. Am aceeasi problema. La rece, aproape pana motorul ajunge la temperatura nrmala de functionare, se aud zgomote de injector pronuntate. E adevarat, numai la turatii in sarcina de peste 2500.

Am facut si eu o programare la Toyota Cluj. Astept sa vad ce se intampla. Daca ati mai avut astfel de experiente va rog sa-mi comunicati.

Multumesc,
          Horia

Comentariu

Am o Toyota LC120, cumparat recent sh, motor D4D de 166 CP, din 2004 cu ~ 250.000 km parcursi.
            La rece troncane un pic, dupa care cand se incalzeste nu mai face niciun zgomot.
            La motoarele diesel common rail se pare ca asa se intampla, au un troncanit metalic pana se incalzesc.
            Am avut pana recent un Peugeot 406 2.0 HDI, tot asa facea, troncanea metalic la rece, vreo 10 min pana se incalzea, dupa care mergea perfect silentios.
            Eu unul nu mi-as face atatea griji, cat timp vorbim de diesel, un motor mai zgomotos constructiv.

Comentariu

Pe forumurile internationale, zgomotul la rece al motoarelor D4d de la Toyota este universal recunoscut (si in mare parte asumat :) ). A mea face la fel: zgomot cand e rece pentru cateva minute, apoi revine la normal. Se pare ca motorina de slaba calitate (cum e cea de la noi, indiferent de producator), accentueaza zgomotul.
              Alin Radu

Comentariu

Procesare...
              X