Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Toyota 120 ax butuc contact rupt

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Toyota 120 ax butuc contact rupt

In Februarie 2011 cand am vrut sa plec de la firma am sucit mai brusc cheia in contactul Toyotei mele 120 si ceva s-a rupt ....

Apoi am aflat ca mai exista si alti oameni care au patit ceva similar .

Experienta este urata deoarece masina ramane acolo unde s-a rupt axul si daca ai volanul blocat si rotile nu sunt inainte pozitionate este presupun un chin sa o sui pe o platforma.

Am intrebat si tot blocatorul volan costa cam 1500 ron in conditiile in care exul care este rupt .... nu cred ca ar valora mai mult de 100 ron .

Norocul este ca poti sa nu schimbi tot blocatorul (care are suruburi tesite ce se dau jos cu flexul / dalta ) ci se poate scoate numai axul care se rupe .... dar care are o anumita pozitie ca sa iasa ... pe care bineinteles ca nu am nimerit-o ....

Dupa 2 luni am reusit sa scot axul ...

Postul meu are 2 scopuri :

1. Daca cuiva i se rupe contactul poate sa ma sune sa-i povestesc cum se desface .

2. Daca cineva ma poate ajuta sa cumpar aceasta piesa de undeva noua sau veche la un pret mai prietenesc m-ar ajuta foarte mult .

Cu stima,
    Calin
    0722 209 699

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Contact TOY 120 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	63,4 KB 
ID:	1016092

Nume:	Contact TOY 120 1.jpg 
Mărime:	53,5 KB 
ID:	1016093
    http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj
    Trolii Kingone
    Trolii BestWinch

Re: Toyota 120 ax butuc contact rupt

Scriu aceste randuri pentru toti aceia, carora dintr-un motiv sau altul, li s-a rupt axul din butucul contactului, ( fie pentru modelul J12, fie pentru hilux - mi s-a dat de inteles ca-i acelasi contact ).

Procedeul de inlocuire a axului rupt, incepe prin demontarea plasticelor ce acopera partea de jos a bordului ( la picioarele soferului ), pana cand se poate avea acces la butucul contactului.
    Se introduce cheia in contact si concomitent cu o apasare pe o piedica, din prima treime a butucului contactului, se extraga din butuc ansamblul unde intra cheia impreuna cu cititorul de cod al acesteia.
    Acum, in gaura ramasa, se poate vedea capatul axului ( problama ), ce poate fi extras cu un patent cu varf ascutit, dar mai ramane o bucatica infipta in partea electrica a contactului aflata la celalalt capat al butucului. Daca reusiti sa scoateti si acea bucata prin partea superioara a butucului, va felicit, daca insa nu va iese intr-un timp rezonabil, puteti face ce-am facut eu, si anume sa demontati coloana de directie, ( va sfatuiesc sa faceti toata operatiunea intr-un service ).
    Pentru demontarea coloanei se procedeaza astfel:
    - se demonteaza plasticele de jur imprejurul coloanei de directie;
    - se demonteaza airbagul;
    - se marcheaza pozitia volanului dupa care se scoate;
    - se inlatura acel element ce permite comenzi electrice pe volan, ( spira ), si se fixeaza cu banda adeziva pentru a nu i se modifica pozitia, si a da dracu cand se rupe la urmatoarea rasucire de volan;
    - se demonteaza coloana .
    Acum avand coloana demontata, se demonteaza partea electrica a contactului si se poate extrage si a doua bucatica din ax.

Nume:	23122011735.jpg 
Mărime:	80,2 KB 
ID:	884298

Comentariu

Si acum partea pecuniara:

- se cumpara butucul complet de la Toyota 1300-1500 lei si de foloseste doar axul ;
      - autorul postului a rezolvat problema la Paneuro langa Circul De Stat, eu laga circ stiu de Alpadrino, da' poate e si un Paneuro - pret ~500-700 lei
      - cu ceva noroc poate gasiti la SH ~200-300 euro
      - eu am rezolvat la Romulus 0722699663 langa P. Alba Iulia - 350 leiClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	23122011733.jpg 
Mărime:	125,8 KB 
ID:	884299Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	23122011730.jpg 
Mărime:	141,8 KB 
ID:	884300

Atentie, axul poate fi montat si intr-o pozitie gresita, ( cand cheia e pe pozitia contac volanul e blocat si cand e scoasa, volanul se invarte ), va recomand sa faceti proba inainte de montarea plasticelor.

Multa bafta,

GXG

Comentariu

Postat în original de calinvas Vezi post
        ..
        2. Daca cineva ma poate ajuta sa cumpar aceasta piesa de undeva noua sau veche la un pret mai prietenesc m-ar ajuta foarte mult .
        Caline, vezi pe bannerul cu piese 4x4 second hand din stanga forumului. Stiu ca avea si 120-uri la dezmembrat.

Comentariu

Postat în original de Max Vezi post
          Caline, vezi pe bannerul cu piese 4x4 second hand din stanga forumului. Stiu ca avea si 120-uri la dezmembrat.
          Max, din 2 Mai cred ca gasit piesele
          www.singapura-cat.ro

T44

Comentariu

Am rezolvat de ceva timp , multumesc pentru sugestie Max .

Nu as recomanda chestia cu lipitul , piesa este oricum turnata din ceva aliaj foarte prost , cica special sa,nu se fure masina.....

Sa speram ca o sa reziste lipitura la tine

De cand am pus postul am primit 4 sau 5 telefoane de la posesori de Toy cu aceasta problema stupida .

Toate bune,
            Calin
            Trolii Kingone
            Trolii BestWinch

Comentariu

daca te intereseaza tija, sau contactul cu tot, cauta-ma.
              Este o problema generala. Dar eu le am.... sunt fan J120, si pot procura orice pentru acest model.

Nume:	IMG_0540.jpg 
Mărime:	97,8 KB 
ID:	903199Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0537.jpg 
Mărime:	171,6 KB 
ID:	903198

Am rezolvat de ceva timp , multumesc pentru sugestie Max .

Nu as recomanda chestia cu lipitul , piesa este oricum turnata din ceva aliaj foarte prost , cica special sa,nu se fure masina.....

Sa speram ca o sa reziste lipitura la tine

De cand am pus postul am primit 4 sau 5 telefoane de la posesori de Toy cu aceasta problema stupida .

Toate bune,
              Calin
              Da, este din antimoniu. Se rupe foarte usor, daca esti "neatent"....
              Ultima editare de Astral; 01.oct.2012, 22:44.

Comentariu

Cam o data la 3 luni ma suna un om disperat ca are axul rupt de la contact la Toyota Land Cruiser 120 .

Daca cineva are si alte rezolvari sau piese pe stoc sa lase un NR de telefon sa ii directionez pe oameni catre el .

Toate bune ,
                Calin
                Ultima editare de calinvas; 13.feb.2013, 14:02.
                Trolii Kingone
                Trolii BestWinch

Comentariu

Cam o data la 3 luni ma suna un om disperat ca are axul rupt de la contact la Toyota Land Cruiser 120 .

Daca cineva are si alte rezolvari sau piese pe stoc sa lase un NR de telefon sa ii directionez pe oameni catre el .

Toate bune ,
                  Calin
                  pe original.

http://www.dez4x4.ro/contact-cheie-toyota-land-cruiser

Comentariu

La Al Padrino parca era 1200 Roni cu Tva inclus , produs NOU ...

Cel din poza pare scurt .
                    Ultima editare de calinvas; 13.feb.2013, 16:02.
                    Trolii Kingone
                    Trolii BestWinch

Comentariu

La Al Padrino parca era 1200 Roni cu Tva inclus , produs NOU ...

Cel din poza pare scurt .
                      1. la alpadrino, ERA. cand avea.... suna de curiozitate, vezi ce pret au.
                      2. este pentru J12, respectiv: 45280-60560

Nume:	IMG_0824.jpg 
Mărime:	145,7 KB 
ID:	913560Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0825.jpg 
Mărime:	165,8 KB 
ID:	913561Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0826.jpg 
Mărime:	156,9 KB 
ID:	913562

editat: TOT PRODUSE NOi!
                      Ultima editare de urban; 13.feb.2013, 16:29.

Comentariu

Toate bune ,
                        Calin
                        Am gasit eu o rezolvare iftina: dupa ce scotet tija rupta mergeti la strungar si faceti o piea interediara din bronz care sa intre fest pe buctile ruptesi cu doua splintur de bloicare in fiecare parte - montati totul la loc dar fara sistemul de blocaj la volan si va merge pe viata!
                        mcbun2
                        jeep cherokee xj 1994 de tarla
                        nissan pathfinder 2007 de orash

Comentariu

Postat în original de davidescu_radu Vezi post
                          Am gasit eu o rezolvare iftina: dupa ce scotet tija rupta mergeti la strungar si faceti o piea interediara din bronz care sa intre fest pe buctile ruptesi cu doua splintur de bloicare in fiecare parte - montati totul la loc dar fara sistemul de blocaj la volan si va merge pe viata!
                          Scuzati greslile- nu merge tastatura - intre timp am vandut Navara si am un 125/2003

La cre s-au infundat valvele de la pmpa de inj
                          mcbun2
                          jeep cherokee xj 1994 de tarla
                          nissan pathfinder 2007 de orash

Comentariu

Procesare...
                          X