Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

probleme motor LC120 ???

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• probleme motor LC120 ???

nasul meu a luat de 6 luni un LC 120
    azi, la o discutie mica, mi-a spus ca a auzit, cum ca la 100k trebuie desfacute injectoarele sa se schimbe saibele de sub ele, pentru ca altfel ajunge calamina in ulei, se blocheaza sorbul si pa pa motor
    ce stiti despre aceasta problema?
    forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Re: probleme motor LC120 ???

La lc.120 pina in 2005 au fost probleme cu motorul. Se recomanda la schimbul de ulei sa fie verificat sorbul de ulei.

Comentariu

Al meu 120 din 2004 motor 163 CP are 285'000 km , cand l-am cumparat (195'000 Km) mi-au spus la service ca o sa trebuiasca "curand" injectoare , inca nu a fost cazul .

Am avut probleme cu :

Etrieri fata (greseala de proiectare remediata dupa 2005 cu doua coliere de sarma la burdufele de cauciuc de la pistonase ....)

Ax contact - voit se pare proiectat sa se rupa - anti hoti ....

Planetara fata stanga partea dinspre cutia de viteze -burduf planetara cu probleme , a intrat apa , nu mai avea vaselina avea inauntru ceva gen noroi ,s-a distrus tripoda planetarei - nu se simtea nimic dar la inspectie service planetara avea joc .

La pompa inalta de motorina ceva electrovalve care se mai strica se pare, sunt 2 , cica de,la motorina "uscata".

Inafara de astea totul merge "ceas"
      http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj
      Trolii Kingone
      Trolii BestWinch

Comentariu

Injectoarele au probleme la cele dupa 2005, dar nu cred ca trec prin schimbarea saibelor.
        Problema cea mai frecventa este zgomotol la rece.
        Daca stie cineva, pe testate, ca zgomotul trece prin schimbarea saibei il rog sa detalieze.

Cu sorbul e alta buba. El trebuie verificat la orice schimb ulei. Se vede prin busonul de golire. Daca nu cureti sorbul la timp poti sa dai de bube mari.
        TLC KDJ120

Comentariu

I-mi permit sa precizez ce inseamna "bube mari " - CALAREA MOTORULUI , mai precis sita pompei de ulei se acopera cu "ceva' ALB - se vede cu lanterna puternica prin busonul de la ulei .

Atunci cand sita se obtureaza total => rezulta NU ulei in Motor => motor Bye Bye

Se pare ca acesta 'calamina" este relationata (produsa) cu / de injectoarele defecte .. si as spune eu de condusul agresiv cu peste 3500 ture si acceleratii violente .

La mine totul pare OK nu se vede nimic pe sita cu toate ca masina are KM suficienti .
          http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj
          Trolii Kingone
          Trolii BestWinch

Comentariu

sa rezolvat
            a sunat la reprezentanta Toyota din oradea, care au cerut o serie de sasiu.
            urmarea a fost ca cei de la bucuresti au acceptat si masina a fost programata pentru saptamana viitoare pentru a se schimba saibele la reprezentanta din oradea
            piesele si manopera este suportata integral de toyota, persoana trebuie sa se ingrijeasca de a duce masina la reprezentanta...
            atat
            felicitari toyota
            forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

daca am luat masina sh din afara tari beneficiez oare de aceasta schimbare a saibelor?

Comentariu

Postat în original de bpd84 Vezi post
                daca am luat masina sh din afara tari beneficiez oare de aceasta schimbare a saibelor?
                Exista o lista cu seriile de identificare ale masinilor care beneficiaaza de rechemare de la Toyota.

Trebuie sa verifici daca esti pe acea lista la un dealer Toyota sau suna la reprezentanta.
                GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road
                GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro
                razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Comentariu

Procesare...
                X