Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Probleme discuri de frana LC 120

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Probleme discuri de frana LC 120

Salutare la toata lumea.
    Asa cum scrie si in titlu acestui topic am o problema la care nu prea ii gasesc rezolvare.
    In aceasta primavara cand am dat jos cauciucurile de iarna si le-am montat pe cele da vara, la masina mea a inceput sa vibreze volanul f. tare la franare. Am schimbat discurile de frana cu unele noi marca Zimmermann (parca asa se scrie) + placute frana noi noutze. Dupa nici 2.000 Km masina a inceput sa faca la fel. Am mai mers cca 4.000 Km asa cu ea, dupa care le-am schimbat pe garantie cu unele ATE si din nou placute de frana tot ATE.
    Dupa ce le-am schimbat, tot se mai simteau vibratii usoare in volan. Am schimbat cauciucurile si nu a mai facut, a mers bine cam 5.000 Km dupa care acum face din nou.
    Daca are cineva vreo idee de la ce ar putea face toate astea, v-as fi recunoscator pentru vreun sfat.

Multumesc.

Sebi.

Re: Probleme discuri de frana LC 120

Pe fata ai 4 pistonase pe fiecare etrier .

Se Blocheaza frecvent acesti etrieri .

Discul se incinge ... se adauga apa = disc deformat .

Am eu un post cu problema etrierilor , poti sa il studiezi .

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...eri&highlight=
    http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj
    Trolii Kingone
    Trolii BestWinch

Comentariu

Aceeasi problema am patit-o cu un X5, am schimbat 2 seturi de discuri frana, aftermarket, marci diferite si degeaba, dupa 5-7000 km apareau batai in volan la franare, mi s-a recomandat sa pun discuri originale BMW si gata cu problema, am facut aprox. 50.000 km fara probleme dupa care am vandut masina ...
      O fi fost de la etrieri ? or fi fost de la discuri ? nu stiu, cert este ca cu discuri originale nu a mai facut, fara se se umble pe la etrieri, pistonase etc
      Ultima editare de dorin4x4; 22.dec.2012, 17:24.

Comentariu

Problema rezolvata. 4 pistonase blocate, cate 2 pe fiecare etrier, cele de pe interior. Schimbat 4 pistonase + un set de garnituri la etrieri, 2 discuri de frana ATE noi si masina merge (franeaza) ca unsa.
        Multumesc de ajutor.

Comentariu

Pana in 2005 la burdufele de pistonase nu aveau pus nimic de asigurare .

Dupa 2005 au pus un colier de sarma sa tina burdufele la locul lor , verifica sa ai puse colierele .
          http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj
          Trolii Kingone
          Trolii BestWinch

Comentariu

Postat în original de calinvas Vezi post
            Pana in 2005 la burdufele de pistonase nu aveau pus nimic de asigurare .

Dupa 2005 au pus un colier de sarma sa tina burdufele la locul lor , verifica sa ai puse colierele .
            Degeaba pui setul de garnituri pentru modelul dupa 2005 daca ai tot etrierii vechi, care nu au sant prevazut unde sa intre siguranta pentru burduful de praf...practic, nu vei putea folosi acesta siguranta.
            GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road
            GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro
            razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Comentariu

Procesare...
            X