Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cheia nu deschide + martor bord

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• cheia nu deschide + martor bord

Salut, am si eu o mica problema cu urmatoarele date:

Asta-i masina un LC 120,
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20130118_203143.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	122,6 KB 
ID:	1021547

iar asa arata cheia,

Nume:	IMG_20130118_203338.jpg 
Mărime:	124,1 KB 
ID:	1021548

si cam asa arata becul care se aprinde intermitent in bord, doar cand cheile sunt scoase din contact( sau, ma rog... seamana), o masinuta cu cheie pe ea.

Nume:	cheie.jpeg 
Mărime:	15,5 KB 
ID:	1021549

Intrebarea-i urmatoarea, cam ce-i de facutfiindca nu mai inchide si nu mai deschide din cheie, care-i problema, mentionez ca dupa ce a inceput sa faca asa i-am schimbat si bateria de la telecomanda si tot degeaba.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile primite si spec ca am postat unde trebuia, este prima oara cand postez la Toyota.
    Ultima editare de alex_pajero; 18.ian.2013, 21:11.

Re: cheia nu deschide + martor bord

Postat în original de alex_pajero Vezi post
    Salut, am si eu o mica problema cu urmatoarele date:

Asta-i masina un LC 120,
    [ATTACH=CONFIG]164817[/ATTACH]

iar asa arata cheia,
    [ATTACH=CONFIG]164818[/ATTACH]

si cam asa arata butonul care se aprinde intermitent in bord( sau, ma rog... seamana), o masinuta cu cheie pe ea.
    [ATTACH=CONFIG]164819[/ATTACH]

Intrebarea-i urmatoarea, cam ce-i de facut, care-i problema, mentionez ca dupa ce a inceput sa faca asa i-am schimbat si bateria de la telecomanda si tot degeaba.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile primite si spec ca am postat unde trebuia, este prima oara cand postez la Toyota.

deci cand ai sa bagi cheia in contact acel martor se va stinge ..chiar si daca nu este pus contactul ..
    acel martor este martorul de imo ..cand cheia este bagata in contact ..martorul se stinge ...este perfect normal sa clipeasca daca cheia este scoasa din contact ...
    foarte multi prop de lc
    nu vad acest martor in bord ..iar cand il observa se nelinistesc .. uni pot jura ca pana la 200 000 km nu s-a aprins niciodata
    te rog incearca sa bagi cheia in contac si ai sa vezi ca se stinge..
    alta prob ?
    asculta....intreaba... intelege... apoi raspunde ...

Comentariu

Postat în original de dan_tme12hb Vezi post
      foarte multi prop de lc
      nu vad acest martor in bord ..iar cand il observa se nelinistesc .. uni pot jura ca pana la 200 000 km nu s-a aprins niciodata
      da asa este.

Am reeditat mai sus alta problema (asa am obsevat si becu acesta) este ca din cheie(din butoane) nu mai functioneaza inchiderea centralizata. ce sa fie? tocmai am schimbat si bateria, si tot nu functioneaza

Comentariu

Postat în original de alex_pajero Vezi post
        da asa este.

Am reeditat mai sus alta problema (asa am obsevat si becu acesta) este ca din cheie(din butoane) nu mai functioneaza inchiderea centralizata. ce sa fie? tocmai am schimbat si bateria, si tot nu functioneaza
        daca nu s-a bulit partea de inchidere centralizata (comanda ) de pe cheie (vezi daca se mai aprinde ledul rosu cand apesi pe butoane) inseamna ca trebuie reinregistrata partea de inchis deschis ..din cheie este procedura de reinvatare ti-o poate face la service in 10 minute maxim . asta se aplica in cazul in care nu merge nici inchis nici deschis din telecomanda de pe cheie ca daca una din functi merge alta este problema ..
        asculta....intreaba... intelege... apoi raspunde ...

Comentariu

Postat în original de dan_tme12hb Vezi post
          daca nu s-a bulit partea de inchidere centralizata (comanda ) de pe cheie (vezi daca se mai aprinde ledul rosu cand apesi pe butoane) inseamna ca trebuie reinregistrata partea de inchis deschis ..din cheie este procedura de reinvatare ti-o poate face la service in 10 minute maxim . asta se aplica in cazul in care nu merge nici inchis nici deschis din telecomanda de pe cheie ca daca una din functi merge alta este problema ..
          Da asa este cum spui tu 100%, ledul se aprinde dar nu merge nici pe deschis nici pe inchis, voi merge la service, multumesc inca o data. Alex.

Comentariu

Ori trebuie reprogramata telecomanda ori a crapat circuitul din interiorul ei. In trecutul apropiat cheia a stat pe un frigider sau aproape de un magnet (boxa sau difuzor)?

In mod normal ... daca e doar "sarita" se va putea reprograma. Daca e distrus circuitul atunci ... se face alta ...intai mecanic si dupa aia se programeaza electronic.
            Ultima editare de Yonutz; 18.ian.2013, 22:42.
            consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

@ yonut
              Aproape de un magnet stiam, dar cu frigideru' nu vad nicio legatura.
              Are vreo treaba?
              De obicei eu numai pe frigider tin cheile si telefonul.

Comentariu

Daca nu ai rezolvat incearca sa ti apasat pe butonul de inchis in timp ce cheia este in contact si rasucesti spre pozitia ll,daca nu la service.

Comentariu

@mac01
                  frigider = vibratie!
                  consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Pricepui! Multumesc.
                    Vibratii in timp= slabirea sudurilor componentelor din cheie.
                    La asta nu m-am gandit niciodata. Atunci schimbam locul unde aruncam cheia si telefonu cand ajungem acasa.
                    Ultima editare de mac01; 19.ian.2013, 00:39.

Comentariu

Procesare...
                    X