Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ovalizare discuri frana - fata (schimbat 2 seturi in 5'000Km)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Ovalizare discuri frana - fata (schimbat 2 seturi in 5'000Km)

Postat în original de CSGauto.ro Vezi post
    Nasol , acolo se copiaza uzuri ...
    Depinde,de la caz la caz, nu as generaliza,pt ca altfel nu l-ar mai fi inventat....

Comentariu

Nu generalizez dar tinand cont de faptul ca am avut la rectificat cateva bucati bune dupa procedura de care discutam la care au avut probleme ...
      Masina functioneaza excelent atunci cand dorim sa debavuram marginile atunci cand punem un set de pacute noi nicidecum la discuri "ovalizate" deci cam 50%buna ....
      ReparatiiCardane.ro
      ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812
      Orange: 0754823618
      Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Comentariu

Salutare la toata lumea,
        Am lipsit ceva timp de pe forum, dar masina a ramas aceeasi, doar ca km sunt mult mai multi.
        In cazul de fata si eu ma confrunt cu aceeasi problema, am mai scris despre asta intr-o alta discutie, am schimbat pana acum 5 seturi de discuri, un set de pistonase si garnituri, acum cateva luni am pus etrieri noi, discuri noi, placute noi si...in 2 zile masina mea facea la fel. Eu mai am o problema, care ma gandesc eu ca ar putea fi una din cauzele deformarii discurilor, am un joc in bucsa de pe axul volanului, se aude bataia chiar in cochilia de la volan si ma gandesc ca din cauza acelui joc sa se deformeze si discurile, nu stiu cat de relevant este dar....
        O sa incerc sa schimb axul cu totul si apoi alte discuri sa vedem daca se intampla ceva sau nu...

Comentariu

Postat în original de sebu Vezi post
          Salutare la toata lumea,
          Am lipsit ceva timp de pe forum, dar masina a ramas aceeasi, doar ca km sunt mult mai multi.
          In cazul de fata si eu ma confrunt cu aceeasi problema, am mai scris despre asta intr-o alta discutie, am schimbat pana acum 5 seturi de discuri, un set de pistonase si garnituri, acum cateva luni am pus etrieri noi, discuri noi, placute noi si...in 2 zile masina mea facea la fel. Eu mai am o problema, care ma gandesc eu ca ar putea fi una din cauzele deformarii discurilor, am un joc in bucsa de pe axul volanului, se aude bataia chiar in cochilia de la volan si ma gandesc ca din cauza acelui joc sa se deformeze si discurile, nu stiu cat de relevant este dar....
          O sa incerc sa schimb axul cu totul si apoi alte discuri sa vedem daca se intampla ceva sau nu...
          Fix la fel e si in cazul meu, am un joc in axul volanului pe care il aud si simpt doar in volan la trecerea peste denivelari scurte (drum pietruit / bolavanos...) . Jocul pare sa fie din zona de reglaj in adancime a volanului. Mi-au confirmat si cei de la service acest lucru. Din spusele mecanicului nu se poate schimba doar bucsa respectiva ci tot mecanismul de reglare ... putin ciudat si costisitor dar asta a fost explicatia lui.

Nu pot sa imi dau seama cum acest joc ar putea avea de'a face cu ovalizarea discurilor ... poate invers .. trepidatiile de la franare care se propaga in caseta si implicit in volan sa cauzeze joc in bucsa respectiva..

... sau poate nu vorbim de aceasi buca / joc ? :)

Intre timp am rectificat iarasi discurile si acum franeaza aproape lin, dar e o chestiune doar de timp pana vor bate iarasi ... urmatoarele ma gandesc sa le incerc de la ATE poate is mai cu noroc ..

Tine-am te rog la curent cu rezolvi, poate dam de cap intr-un fel acestui mister :) ..

Comentariu

Cred ca este vorba despre celasi joc si ma gandeam sa cumpar axul cu totul, am gasit la dezmembrari pe cca 500 ron sau daca ma invart de bani poate pun unul nou, care este aproape dublu la pret din ce am aflat eu.
            Sper sa fie una din cauze si daca o remediez sa se rezolve si problema cu discurile...

Comentariu

am schimbat la mercedes frinele, in germania. surpriza! nu mai scirtiie si frineaza mamaia de zici ca-i la curse. sa-mi zica mie cineva ca nu e diferenta de calitate. dupa 2500km nu s-a schimbat nimic. si nici lichidul nu mai e negru.
              The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
              4x4MANIA is where we are !!!
              “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Comentariu

Procesare...
              X