Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare mecanic Land Cruiser Bucuresti - bec check engine aprins aleator

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Recomandare mecanic Land Cruiser Bucuresti

Multumesc Astral, o sa iau lagatura cu el si va tin la curent cum ii dam sau nu de cap problemei :).
    Rzv ule iti multumesc si tie ca mi ai l ai recomandat pe Astral :), care a putut sa imi dea un numar de contact.

Seara frumoasa tuturor!

Comentariu

Revin cu detalii, dupa 1300 km facuti fara nicio problema a reaparut eroarea. Cu masina stand in P s-a reaprins minunatul bec...Inclin sa cred ca este posibil sa fie o problema pe instalatia electrica...cert este ca cu cine am vorbit pana acum toata lumea a dat din umeri..Daca altcineva mai are sugestii....sunt bine venite

Comentariu

Cum ai rezolvat problema? Si in ce conditii a aparut iar?
        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

1. faptul ca ai schimbat valva regulatoare de pe pompa de injectie nu este o garantie ca presiunea din rampa este cea corecta. In mod "ortodox" la asemenea probleme se demonteaza pompa de injectie de pe masina, se demonteaza si se curata de pilitura si mizerie , se instaleaza valva si se probeaza pe bancul de proba daca , in mod dinamic, pompa functioneaza corect. Altfel , de unde putem sa stim ca stie sa dea presiunea corecta???
          2. eroarea de presiune in rampa trebuie lamurita , presiunea e prea mare sau prea mica ?
          - daca presiunea e prea mare .....pompa de injectie debila , baga ca nebuna , posibil regulatorul colmata de shpan etc
          - daca presiunea e prea mica ......pe langa pompa de injectie as mai putea suspecta posibilitatea de a trage aer fals in mod discontinuu si aleator , pe undeva
          Ca sa te lamuresti, trebuie sa citesti cu testerul valorile pe care le scoate rampa de injectie si ce reprezinta acestea , valoare presiuni , fluctuatii de presiune la turatie mare, mica etc.

Evident ca testerul nu iti va repara masina , in spatele lui trebuie sa fie o minte iscoditoare care sa interpreteze rezultatele ce acesta le scoate si sa identifice posibile cauze . Cu rabdare si fara nervi , o vei rezolva.
          ing. Luigi PIRSU
          www.nissan4x4.ro
          service si tunning NISSAN
          Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Postat în original de R.G Vezi post
            Revin cu detalii, dupa 1300 km facuti fara nicio problema a reaparut eroarea. Cu masina stand in P s-a reaprins minunatul bec...Inclin sa cred ca este posibil sa fie o problema pe instalatia electrica...cert este ca cu cine am vorbit pana acum toata lumea a dat din umeri..Daca altcineva mai are sugestii....sunt bine venite
            Suna-ma 0722744332
            Eu banuiesc ceva si iti voi spune ce sa verifici. Daca e ceea ce am banuit eu, vom posta aici. E un defect oarecum specific la 120 si l-am intalnit de mai multe ori.
            Nu ma hazardez sa specific aici pana nu vedem daca e asa.

Comentariu

Re: Recomandare mecanic Land Cruiser Bucuresti - bec check engine aprins aleator

Senzorul de turatie, ala conectat la cutia de viteze, l-ai verificat...?

Comentariu

Procesare...
              X