Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

inlocuire pivoti/bascule


manolacheandrei

Postări Recomandate

Am un land cruiser din 2003 si la o constatare recenta am descoperit ca am joc in pivotii de sus si putin unul de jos.

Acum intrebarea este se schimba cu tot cu bascula sau se gasesc si pivotii separat?

A facut cineva operatiunea asta? Care sunt costurile pieselor?

Toyota j12 TRACTARI AUTO

0724084669

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inlocuire pivoti/bascule

 

Am cautat pe net si am gasit bascula de sus pe nipan parts sau ceva cu 250 si cea de jos cu 400ron.

Ramane sa mai caut/gandesc

Cele de sus trebuiesc schimbate ca au joc maricel jos doar cel de stanga dar f putin.

 

Ce ulei folosti la motor?

Toyota j12 TRACTARI AUTO

0724084669

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inlocuire pivoti/bascule

 

Se pot schimba si numai bucsele , dar iti recomand varianta bucselor din poliuretan, ca originale nu se gasesc separat , ci numai cu bascule intregi. Manopera de inlocuire e destul de consistenta si nu merita sa folosesti variante ieftine, pt ca ...nu tin. Ce ai gasit matali nipparts si japanparts sunt trebi indoielnice pt asa masina, nu or sa tina prea mult.

Ti-as mai recomanda inainte de a te apuca de treaba, sa cumperi suruburile de la bascula originale, e foarte posibil sa fii nevoit sa mai tai din ele.

Eu te pot ajuta prin a-ti livra in regim de precomanda , setul de bucse poliuretan Super Pro, pe stoc am numai pt seriile J70, J80 si presupun ( pt ca nu ai precizat) ca posezi un J120

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: inlocuire pivoti/bascule

 

Se pot schimba si numai bucsele , dar iti recomand varianta bucselor din poliuretan, ca originale nu se gasesc separat , ci numai cu bascule intregi. Manopera de inlocuire e destul de consistenta si nu merita sa folosesti variante ieftine, pt ca ...nu tin. Ce ai gasit matali nipparts si japanparts sunt trebi indoielnice pt asa masina, nu or sa tina prea mult.

Ti-as mai recomanda inainte de a te apuca de treaba, sa cumperi suruburile de la bascula originale, e foarte posibil sa fii nevoit sa mai tai din ele.

Eu te pot ajuta prin a-ti livra in regim de precomanda , setul de bucse poliuretan Super Pro, pe stoc am numai pt seriile J70, J80 si presupun ( pt ca nu ai precizat) ca posezi un J120

 

Buna ziua,

Am vazut postarea dvs.

Ce ma sfatuiti cu un LC 120 din 2006,D4D, Euro 4 ?

1) pivotul superior stg fata sa-l iau pe original cu tot cu bascula sau numai pivotul ? Ce producator sa caut/aleg?

2) amortizoarele fata sa merg pe original sau after market? Ce producator le face pt Toyota ?

3) ce ma sfatuiti cu schimbarea bucsilor de bara stabilizatoare si de bascula ?Ce sa aleg ?

Mentionez ca masina are 230.000km si nu s-a umblat deloc la suspensie.

Multumesc anticipat pt raspuns si ajutor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inlocuire pivoti/bascule

 

Salut. Chestia cu ahtermarket nu functioneaza bine atunci cand e vorba de bucse , pivoti si masini grele. Intradevar, sunt destui producatori , dar si ce mai cunoscuti nu asigura o calitate constanta a produselor si oricum chiar cand fac ceva bine sunt departe de calitatea si durabilitatea produselor originale. Deci, daca iti permiti, cumpara ce-i mai bun , mai ales ca este vb de directie.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare