Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Masina mea LC 150

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Masina mea LC 150

Postat în original de Irod Vezi post
    Tare prost este amplasat vasul cu lichid de spalat parbrizul, asta in comparatie cu Patrolu sau cu Terrano ma refer. Cat ai umbla cu masina nu se dezgheata pentru ca e pus prost , in spoilerul din fata si tot curentul rece de aer vine fix in el.
    Apoi eu am avut T2 cel facut prin 2001, inainte de Renault, cu ventilator la clima, cel care avea un rezervoras cit un borcan de compot pe aripa dreapta pus
    la vedere, restul pina la vreo 6,7,8l ca nici o data n`am stiut cit in fapt are era in aripa, la fel de bine pus ca la astea noi, daca ingheta...garajul te salva!
    Cele de dupa 2003 au un rezervor in compartimentul motor, cred ca din gama lui Renault, la alea daca mergeai dezgheta motorul vasul si pompa.
    Au venit ceva zapezi pe la noi si a trebuit sa manevrez Patrolasul prin zapada, un pic inghetata da` nu mare, cam 40Cm, ca a venit baiatul cu LC150, culmea, GR s`a miscat mai bine decit LC150, mama ce nervi i`am facut la ala mare!
    Oricum si Patrolul e tot al lui da` ma rog, LC mai actual, elegant, rafinat...da` tot Patrolu`i mai bun!
    :D
    Ultima editare de Ion_Bumbu; 19.dec.2018, 17:55.

Comentariu

Postat în original de Ion_Bumbu Vezi post
      Apoi eu am avut T2 cel facut prin 2001, inainte de Renault, cu ventilator la clima, cel care avea un rezervoras cit un borcan de compot pe aripa dreapta pus
      la vedere, restul pina la vreo 6,7,8l ca nici o data n`am stiut cit in fapt are era in aripa, la fel de bine pus ca la astea noi, daca ingheta...garajul te salva!
      Cele de dupa 2003 au un rezervor in compartimentul motor, cred ca din gama lui Renault, la alea daca mergeai dezgheta motorul vasul si pompa.
      Au venit ceva zapezi pe la noi si a trebuit sa manevrez Patrolasul prin zapada, un pic inghetata da` nu mare, cam 40Cm, ca a venit baiatul cu LC150, culmea, GR s`a miscat mai bine decit LC150, mama ce nervi i`am facut la ala mare!
      Oricum si Patrolul e tot al lui da` ma rog, LC mai actual, elegant, rafinat...da` tot Patrolu`i mai bun!
      :D
      Chiar te-ai fi asteptat sa mearga mai bine LC-ul decat Patrolu ? La zapada e una din acele situatii in care , DA greutatea conteaza.
      Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
      Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
      Natura si aventura

Comentariu

Diferenta de greutate este nesemnificativa, nu stiu daca nu cumva LC150 e mai greu, Patrolasul e din ala scurt, 3usi.
        Na, eu am mers pe zapada din aia citiva ani, el nu cit mine si mai ales nu pe unde am haladuit eu.

Comentariu

ei uite ca am reusit sa ajung si eu intr-un final pe la laptop sa pun cele poze de mult promise ...
          Fișiere atașate
          Natura si aventura

Comentariu

Frumoasa culoarea, da bine pe LC150. Inca odata sa o stapanesti/stapaniti sanatosi si un milion de km fara probleme.
            Ce ai facut cu uleiul la cutie. l-ai schimbat ?

Nu am uitat ce am promis dar nu am avut timp cat am fost cateva zile pe acasa sa caut. In camara s-a uitat sotia si nu este, probabil ca a ajuns in pod. In Martie sau Aprilie o sa ma uit si sigur il gasesc si ti-l trimit (solutie pentru protectie piele).
            Ultima editare de emanoeladrian; 27.ian.2019, 09:50.
            RAV 4 Model Luxury 2018.

Comentariu

Postat în original de emanoeladrian Vezi post
              Frumoasa culoarea, da bine pe LC150. Inca odata sa o stapanesti/stapaniti sanatosi si un milion de km fara probleme.
              Ce ai facut cu uleiul la cutie. l-ai schimbat ?

Nu am uitat ce am promis dar nu am avut timp cat am fost cateva zile pe acasa sa caut. In camara s-a uitat sotia si nu este, probabil ca a ajuns in pod. In Martie sau Aprilie o sa ma uit si sigur il gasesc si ti-l trimit (solutie pentru protectie piele).
              Pana la urma am primit un raspuns de la reprezentanta Toyota de la care am cumparat masina . Se schimba la 160.000 km. Asa mi-a spus si Razvan de la GTC. Eu am cumparat masina la 105.000 km , urmatoarea revizie este la 120.000 km. Am decis ca la 120.000 km voi schimba odata cu uleiul de motor si uleiul din cutie. Voi fi prezent la schimb si eu , sa vad ce culoare va avea uleiul din cutie si in functie de asta voi schimba de acum incolo cum zice producatorul sau mai des.
              Natura si aventura

Comentariu

O intrebare pentru cunoscatori, am observat ca pe drept masina are tendinta cand e goala sa stea inclinata spre dreapta , este normal ?
                Natura si aventura

Comentariu

La diferentialul central deschis , e problema daca e diferenta de uzura intre anvelopele de pe puntea fata si cele de pe puntea spate ?
                  Natura si aventura

Comentariu

Nu, pentru ca de aia e diferential, sa preia diferentele de rotatie intre punti ca sa zic asa. Referitor la cealalta intrebare, masina trebuie sa stea dreapta daca nu are o incarcatura dezechilibrata. Daca sta intr-o parte e vorba de o uzura a sistemului de suspensie cel mai probabil.
                    Ignis 4x4

Comentariu

Daca masina este echipata cu sistem de suspensie KDSS este normal. Este o procedura de resetare a ei la reprezentanta.
                      Mircea,

Comentariu

Postat în original de b80xox Vezi post
                        Daca masina este echipata cu sistem de suspensie KDSS este normal. Este o procedura de resetare a ei la reprezentanta.
                        Deci asa trebuie sa stea intr-o parte ? La ce te referi cand zici procedura de resetare ? Ce se obtine prin resetare ?
                        Natura si aventura

Comentariu

Stie cineva ce ulei trebuie bagat in reductor la masinuta aceasta ?
                          Natura si aventura

Comentariu

Salut,în link ul trimis de Emanoiladrian erau toate tipurile de fluide si cantitatea necesară! Am si eu o intrebare si profit de tipicul deschis : EGR off a facut /face cineva la Land Cruiser cu DPF? Oricum ca recomandare cred ca ar trebui să l cureti/ verifici in ce stadiu este si sa montezi oil catch can

Comentariu

Procesare...
                            X