Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Povestea merge mai departe.(Mi-am mai implinit un vis by Max)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Povestea merge mai departe.(Mi-am mai implinit un vis by Max)

Aprecieri pentru munca si pasiunea pe care o depui, rezultatul va fi unul pe masura. Spor.
    La tratarea ruginei cu Fertan cum se procedeaza?
    Se pune pe rugina si apoi se vopseste peste sau....
    Respect.
    TODAY IS A GIFT

Comentariu

Va multumesc pentru aprecieri si ma bucur ca imi puneti intrebari tehnice.Pentru suduri estetice folosesc Mig-Mag cu corgon si uneori WIG,pentru cele de profunzime folosesc CO2.Am folosit doar tabla de 1,5 tabla neagra si tabla de inox 1,5 pe zonele de imbinare sau dubluri.Am folosit fertanul doar pentru a starpi inceputuri de rugina.Este foarte bun,aplici un strat,il lasi 2 zile sa lucreze si-l dai jos cu peria de sarma.Daca stratul de rugina este mai gros,repeti operatia pana ramane curat.Legat de aparatul de sudura mi-e greu sa dau valori exacte.Cu cat maresti amperajul cresti viteza de avans a sarmei,am reglat gazul din regulator aproape de 1 bar.Pana la urma iti faci toate reglajele dupa ureche si ochi,sudura trebuie sa sclipeasca,chiar sa ai impresia ca e uda,sa nu aiba pori sau forme tuguiate.Trebuie sa o vezi intinsa,in acelasi timp sa fie vizibila si din partea opusa.
      Ii sfatuiesc pe cei care invata sa sudeze in puncte,sa foloseasca curent mai mare in intervale de timp mai scurte decat invers.Operatia este mai delicata si cu riscuri de gaurire a suprafetei insa mult mai rezistenta.
      Oricarui incepator ii recomand sa aiba in garaj un MIG-MAG pana la 160-180 Amperi si o butelie de CO2.Nimic mai mult.Noroc.

Comentariu

Bai Emile da avansezi nu gluma....!!!!!!! cand ma uit aici imi dau seama ca "frec duda" dupa sarbatori ma apuc de cautat "cazan" ca prea stau linistit !!!!!
        Altfel ce sa zic SUPER TARE !!!!!!!!!!!!!!
        Salutari si Sarbatori Fericite !!!!!!!!
        P.S.- 1 Sa ne mai pui poze !!!!
        - 2 Ai taiat aripile spate pentru overfendere (s-au nu-i pui )???
        FJ40, 4.2, `77
        HZJ75, PICK-UP, 4.2D, `96
        KZJ78, 3.0TD, `93

Comentariu

Postat în original de matake70 Vezi post
          Bai Emile da avansezi nu gluma....!!!!!!! cand ma uit aici imi dau seama ca "frec duda" dupa sarbatori ma apuc de cautat "cazan" ca prea stau linistit !!!!!
          Altfel ce sa zic SUPER TARE !!!!!!!!!!!!!!
          Salutari si Sarbatori Fericite !!!!!!!!
          P.S.- 1 Sa ne mai pui poze !!!!
          - 2 Ai taiat aripile spate pentru overfendere (s-au nu-i pui )???
          Marius draga,nu am taiat aripile,doar am prelungit putin curbura aripilor de spate cam 2-3 degete in asa fel incat sa nu sara in ochi modificarea si sa nu atinga 35-ul pe comprimare.In rest ca modificari,am inversat doar cerceii pe fata si am pus lame de la Trailmaster iar pe spate am compensat cu inca 2 elicoidale.Overfendere trebuie obligatoriu dar nu vreau fibra sau plastic.Ma gandesc la ceva metallic rezistent,inca nu m-am hotarat.Pozele astea sunt destul de vechi.Lucrarea e mult mai avansata.Masina este acum la vopsitor si tinand cont ca e momentul propice,am sa-I schimb si culoarea.Nu-mi place rosu decat daca e pe ferari.Pe masinile astea le prind mai bine culorile discrete nicidecum cele aprinse.Nu va spun culoarea,va fi surpriza.
          Cat despre tine,ma mir ca inca nu te-ai apucat de o noua bataie de cap.

Comentariu

Fain acaretul, pe pe spate raman amortizoarele OEM?
            @Landcruiser

Comentariu

Galeria de evacuare custom mi se pare foarte interesanta, mai aveti si alte poze din alte unghiuri?, cum ati calculat ce dimensiune trebuie sa fie teava si coturile? din ce material este? la pistoanele 2 si 3 e profil patrat? si mai mic decat 1 si 4? de ce?

Comentariu

Postat în original de robertz Vezi post
                Fain acaretul, pe pe spate raman amortizoarele OEM?
                Cu amortizoarele OE nu ai ce face daca ridici putin masina.Au cursa prea scurta.Voi monta altele.

Comentariu

Postat în original de cornelkick Vezi post
                  Galeria de evacuare custom mi se pare foarte interesanta, mai aveti si alte poze din alte unghiuri?, cum ati calculat ce dimensiune trebuie sa fie teava si coturile? din ce material este? la pistoanele 2 si 3 e profil patrat? si mai mic decat 1 si 4? de ce?
                  Galeria de evacuare a fost construita initial apoi am facut alta cu prindere de turbo.Evacuarile din mijloc sunt profil patrat pentru ca asa este si iesirea din chiulasa.Nu le puteam face mai mari pentru ca depaseam gaurile filetate de prindere.Am facut alta galerie fiind si fortat de imprejurari,cand am luat masina de la Max,am lut-o cu o chiulasa noua care din pacate era generatie 2001-2003 si avea alte prinderi pe galerie si alte prinderi si forma a capacului de sus.In consecinta a trebuit sa-mi aduc din Japonia alt capac de tacheti si sa-mi construiesc alta galerie.Galeria este construita dintr-o placa de 10 proiectata pe autocad si debitata la laser iar restul este teava si coturi sudate.

Comentariu

Multumesc pt raspuns dar revin cu alte intrebari pt ca sunt interesat sa imi reconstruiesc si eu galeria de evacuare de la chiulasa in jos, asa ca :
                    -ce material?
                    -ciclurile de dilatare-contractie nu forteza in prezoanele de la cilindrii 1 si 4 in special( pt ca e placa)?
                    Ultima editare de Cornel4x4; 21.dec.2013, 18:06.

Comentariu

Postat în original de cornelkick Vezi post
                      Multumesc pt raspuns dar revin cu alte intrebari pt ca sunt interesat sa imi reconstruiesc si eu galeria de evacuare de la chiulasa in jos, asa ca :
                      -ce material?
                      -ciclurile de dilatare-contractie nu forteza in prezoanele de la cilindrii 1 si 4 in special( pt ca e placa)?
                      Am sa verific.

Comentariu

bun pret, si si seamana cu una.... :)

http://www.ebay.de/itm/Toyota-Land-C...item2333bb26ed
                        Caut oameni cu interese comune, morale.

Comentariu

La placa se lasa gaurile mai mari si garnitura tre's fie mai 'desteapta'...
                          ... sa fim corecti pana la capat !
                          Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de cos Vezi post
                            La placa se lasa gaurile mai mari si garnitura tre's fie mai 'desteapta'...
                            Mersi mult de sugestie.Am sa largesc gaurile.Garnitura e cea originala.In ce sens tre sa fie mai desteapta?Poate dezvolti putin.

Comentariu

Dat balamalele la zincat,bolturi si bucsi teflon noi.
                              Fișiere atașate

Comentariu

Intre timp am primit caroseria de la vopsitor.Restul elementelor vor fi vopsite individual.Culoarea se vede mai bine la lumina zilei.La baza este un verde cu cu tenta de petrol.
                                Fișiere atașate

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection