Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Proiect BJ73, 3.4B

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Proiect BJ73, 3.4B

Dupa cativa ani de munca si concedii petrecute pe sub Bartanica 2 aproape am finalizat acest proiect.
    Am analizat aspecte tehnice si testat acest model in ultimii 10 ani si consider ca este una dintre cele mai bune modele Land Cruiser. Amintesc doar cateva astecte tehnice care fac diferenta: punti cu diferentiale de 9,5" fata spate regasite doar pe modelele cu foi de arc fata spate comparativ cu HDJ 80 care are 8" fata 9.5"spate, cele mai bune rapoarte in cutia de viteze 1 la 4,ceva in prima treapta, sasiu si caroserie cu grosimi mai mari, motor si cutie fiabile.
    Acest proiect vrea sa fie o masina de tura capabila si fiabila iar pentru asta e echipata dupa cum urmeaza,de jos in sus:
    - 315/75/16 Cooper Stt Pro, jante et -30 de tabla,
    - Planetare RCV fata pentru a face fata 35.urilor
    - Rapoarte 4,88 Nitro Gear
    - Blocante ARB fata/spate
    - Suspensie+ 5cm, cercei +3cm, bucsi Super Pro HD
    Motor+ Cutie
    - duze injectoare noi pe original, filtru K&N, tubulatura admisie si evacuare marite
    - Ambreiaj sinterizat ceramica cu placa intarita
    Accesorii Exerior
    Troliu Warn Industrial 13000lbs, sufa de 12mm, bari fata spate, praguri si suport roata de rezerva
    Accesorii Interior
    Optima Yellow top x2
    tableta de 10" cu suport pt navigatie, CB Midland Alan 42, masuta pe usa mare spate, frigider Snomaster 56
    Revizie generala, vopsita si multe altele tipice unui proiect de restaurare.
    Din pacate dupa ce din 3 ceasuri de bord am reusit sa fac unul cei care mi.au facut evacuarea marita au sudat fara a lua bornele defectand regulatorul alternatorului cea ce a dus la prajirea ceasurilor..sa innebunesc nu alta asa ca fac un apel aici pt cei care au reconditionat sau au ceasuri pt acest model
    Masina se foloseste din plin pentru ce e construita.

12h offroad challenge

Comentariu

Frumos

Comentariu

Cu toate ca am pus rapoarte 4,88 tot prea rapida e pe zonele tehnice,ma paste upgrade al reductorului si un turbo probabil pentru ca pe urcari lungi nu duce cu 2 Low. Un compromis erau rapoartele de 5,29 dar adio 100km/h.

Comentariu

Viata-i mai interesanta cand toti merg intr-o directie,iar tu in contasens...

Comentariu

Dupa lungi asteptari a venit kitul de reductii pt reductor din Japan via USA+ alte piese si suspensia OME care v.a suferii modificari majore pt fata.

Comentariu

Procesare...
            X

Sqreen | Runtime Application Protection