Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

Am cautat pe forum un raspuns la intrebarea mea dar nu am gasit decat ce kituri (sisteme) de inaltare a suspensiei s-au montat pe masini.

Intrebarea care o ridic eu cat de mult pot inalta masina pentru a obtine rezultate optime raportate la suspensie/comportament masina/directie.

In ultimele zile am cautat si citit pe diverse forumuri si am tras concluzia ca urmatoarele sisteme sunt the best of: OME, IronMan, Dobinsons.

In functie de sistem se poate obtine +40mm, +50mm sau +60mm.

Intentionez sa pun 33" pe masina.

Cel mai frumos imi suna kitul de +60mm. Dar...daca pun asa ceva cum afecteaza barile panhard, tendoanele sau sistemul de directie?

Sunt posesor nou de Toyota si nu cunosc inca in totalitate aceasta masina. De aceea va intreb pe voi cei experimentati.
    Toyota LandCruiser KZJ73 3.0TD '95
    OFFROAD CLUB SIBIU

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pentru LandCruiser KZJ73???

Salut,

Eu unul am pe masina suspensie de HDJ 80 care a dat o inaltare destul de mare (mai mare de 60). Din aceasta cauza au disparut si barile stabilizatoare de pe masina. Concluziile sunt cam asa:

- masina este mai instabila si tinde sa se incline destul de repede
    - iti ia un pic sa te obisnuiesti cu situatia si nu esti niciodata sigur ca rotile sunt pe pamant
    - este enervant de sus :D, dar cel mai de jos punct al masinii este grupul fata (sau spate) deci nu trebuie sa uiti asta
    - trebuie sa ajuti unghiurile de degajare fata / spate (eventual cu alte bari)
    - inaltarea optima a masinii este cea la care tu te simti bine...

eu unul m-am obisnuit cu a mea si imi place cum merge, dar de exemplu Astral nu a cochetat cu ideea...
    GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !

Comentariu

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pentru LandCruiser KZJ73???

Postat în original de boca77 Vezi post
      Intentionez sa pun 33" pe masina.
      Daca incap 33"-urile fara s-o inalti, e ideal. Daca nu, inalt-o cit mai putin posibil (mai bine tai din aripi, daca te lasa inima). N-o sa arate "bombastic" in fata discotecii, dar in teren... .
      Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...
      http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ
      http://www.youtube.com/watch?v=Tfcjb_sTa30

Comentariu

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

Stiu ca ideal pentru masina ar fi sa nu o inalti deloc, caz in care masina functioneaza optim avand in vedere ca asa a fost construita de producator.

Inaltarea, pe langa rezolvarea problemei cauciucurilor mai mari, mai influenteaza si unghiurile de atac si degajare care sunt destul de importante in offroad.

Parerea mea.
        OFFROAD CLUB SIBIU

Comentariu

Inca un lucru de care sa tii cont: Cu cat o inalti,cu atat trebuie sa o latesti. Flanse,roti intoarse,etc.

Comentariu

Postat în original de Sefulik Vezi post
            Inca un lucru de care sa tii cont: Cu cat o inalti,cu atat trebuie sa o latesti. Flanse,roti intoarse,etc.
            Din puctul asta de vedere problema e partial rezolvata deoarece jantele pe care le am sunt cu offset negativ -30mm. Asta ar insemna o latire a puntii cu 60mm.

Daca raportul dintre inaltare/latime ar trebui sa fie 1 atunci pot inalta masina cu 60mm. Problema e ca nu stiu cat ar trebui sa fie acest raport.
            OFFROAD CLUB SIBIU

Comentariu

eu am 33 BFG MT si nu-mi ating deloc cu suspensia stock . intentionez sa adaptez o bara stabilizatoare mai groasa impotriva ruliului , poate da careva o idee

Comentariu

33-uri intra fara probleme, chiar si 35-uri intra daca decuezi un pic aripile.

Cauta pe forum topicul cu toyota mea sa iti faci o idee despre inaltare si cauta topicul cu toyota lui Astral (Ratusca cea urata) ca sa vezi masina pe suspensia originala dar cu aripile decupate.

La mine o sa ai impresia ca am roti ff mici din cauza kitului de inaltare, dar totusi am 31"

p.s. daca vrei flexari de punti trebuie sa dispara barile stabilizatoare...

Comentariu

Din puctul asta de vedere problema e partial rezolvata deoarece jantele pe care le am sunt cu offset negativ -30mm. Asta ar insemna o latire a puntii cu 60mm.

Daca raportul dintre inaltare/latime ar trebui sa fie 1 atunci pot inalta masina cu 60mm. Problema e ca nu stiu cat ar trebui sa fie acest raport.
                  Cu cat e mai lata cu atat mai bine va sta pe inclinari.
                  Garda la sol va fi data de marimea rotilor. Degeaba e inalta si instabila din suspensie daca merge "pe burta".

Comentariu

nu-mi trebue flexari de punti pt ca merg mult pe camp . ma apropii mai mult de rallyraid
                    si foarte rar cate o iesire prieteneasca .

Comentariu

daca vorbim de ecartament atunci raporteaza-te intotdeauna la raza si nu la diametru. spre exemplu, cand esti pe laterala, nu vin decat 1/2 din cei 60 mm in plus sa te ajute...pe cand inaltarea cu bodylift se duce toata intr-o singura directie, adica in sus.

trecand peste filozofia chobritului, stiu ca o masina inalta este mai impunatoare dar in cazul tau eu nu as inalta-o deloc, 33'uri incap fara probleme fara sa decupezi.
                      eu am avut niste 33x12.5 x15 . de fapt erau cam 33 spre 34 ( 84 cm), ff late si cu et negativ - 55 plus flanse de 30, deci et negativ - 85,
                      deci worst case scenario pentru caroserie si totusi nu imi atingea decat un pic pe fata, s-a rezolvat in 5 min cu 2 ciocane.

pune-ti rotile si mai vorbim dupa dar eu iti spun ca nu o sa atinga deci nu face prostia sa o inalti.

bafta.

Comentariu

Eu pe LJ70 am pus OME,am 33x12.5x15 pe jenti de 10 J +flanse de 3cm,fara bara stabilizatoare si sunt multumit cum se comporta.Pana acuma,pe toate masinile pe care le-am avut(vorbim numai de patroale)am folosit OME)BAFTA!!!
                        Viva 4x4!

Comentariu

OME este pomul laudat, or fi bune dar la cat costa nu prea isi fac banii... (parerea mea). Exista variante mai ieftine dar nu atat de "comode"

Comentariu

Postat în original de iwa Vezi post
                            OME este pomul laudat, or fi bune dar la cat costa nu prea isi fac banii... (parerea mea). Exista variante mai ieftine dar nu atat de "comode"
                            E putin off topic, Iwa, dar nu inteleg care parte de la OME "nu-si face banii"?

Si ca sa fiu si on topic, la 33` nu trebuie inaltata! patrolator are perfecta dreptate, nu arata bombastic, dar in teren isi face treaba!
                            Cit mai aproape de imposibil !

Comentariu

Postat în original de dac Vezi post
                              E putin off topic, Iwa, dar nu inteleg care parte de la OME "nu-si face banii"?

Si ca sa fiu si on topic, la 33` nu trebuie inaltata! patrolator are perfecta dreptate, nu arata bombastic, dar in teren isi face treaba!

off-topic - Este o parere pur personala, decat sa dai atatia bani pe OME mai bine incropesti altceva.

On-topic - Astral are 33-uri fara sa fie masina inaltata... daca se decupeaza frumos si se pun niste over-fendere poate arata chiar bine...

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection