Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Toyota LJ73 a lui l_stoian79 - Toyotu'

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Toyota LJ73 a lui l_stoian79 - Toyotu'

Mari minuni nu se intamplara de cand am scris ultima oara.... tot repar pe masina diverse maruntisuri... nu comentez, din ce cauza repar...

Pus la loc un furtunas de la turbo... rezolvat mici probleme de masa/contact electrice...... inlocuit bucsele (original cauciuc) de la barele Parnhard...

Am schimbat distributia, pompa de apa, curelele de accesorii, vascocuplajul.... golit instalatia de antigel, momentan merg cu apa demineralizata.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160511_172125.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	227,9 KB 
ID:	993547 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160511_160738.jpg 
Mărime:	190,9 KB 
ID:	993548 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160511_174216.jpg 
Mărime:	231,3 KB 
ID:	993546
    Urmeaza sa golesc apa si sa pun apa distilata si antigel curat.

Pus plasma la troliu.... doar ptr usurarea masinii (-8kg), si ptr usurinta in utilizare (desi e cam rara utilizarea). la iarna cred ca iau un Superwinch LP8500 , tot pe motiv de usurare masina (-15kg fata de ce am acu)

Am luat bucse ptr tendoane (Toyota), urmeaza sa le schimb pe alea zilele astea, numa sa se intoarca mecanicul din concediu.

Nume:	20160707_181717.jpg 
Mărime:	144,3 KB 
ID:	993549

Am luat 4 proiectoare Wessem, de fapt sunt faruri de tractor cu H4 si pozitie. Zilele astea le leg la butoanele de pe consola centrala.

Urmeaza sa schimb cauciucrile (Cooper ST Maxx 31/10.5/15 sau Cooper AT3 265/75/15) ... m-am hotarat sa nu pun roti mai mari, asa ca vor fi tot aceeasi dimensiune ca acu, si profil ceva mai cuminte (si mai silentios)...e suficient.

Dupa concediu bag o schimbare completa la uleiuri si filtre. In septembrie urmeaza o mica "expeditie" spre tabara de astronomie (Plaiul Lisei)... traseul inca nu l-am fixat dar am niste idei in cap, sper sa nu ma intorc acasa divortat
    Ultima editare de l_stoian79; 18.iul.2016, 15:53.
    "Explore.Dream.Discover."-Mark Twain
    cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian
    "my precioussssss" : http://picasaweb.google.com/stoian.l.m

Comentariu

Merge, merge?
      Dacia Duster 4x4
      Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Ha ! E bine de stiut ca nu sunt singurul cu sindromul "Do It Yourself" :)
        NADS Fitted
        Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
        Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

@caphonne: mere .... incet dar sigur

@marele.urs: acum nu tot ce vezi acolo am facut/fac singur. Dar si ce am facut "la service" am stat cu pleoapa pe ei si cu foile din manualul de service tiparit. Service-ul e un garaj de cartier unde fac reparatii simple si revizii, dar au elevator/presa si mai niste jucarii necesare, si pe langa asta ma suporta si omuletii aia sa stau pe capul lor.
          Spor la mesterit ! Vezi ce planuri ai in jurul lui 23-25sept, incerc sa fac o iesire prin tara si poate gasim un punct pe harta sa "givanim"
          Ultima editare de l_stoian79; 18.iul.2016, 19:22.
          cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian

Comentariu

Daca ne intelegem la destinatie si astrele e cu noi care este...cu placere. Cu conditia sa vii cu familionu :)
            NADS Fitted
            Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
            Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Da bravo .... clar ca cu fetele

Comentariu

Vin si eu dar sa imi schimb masina :))
                Dacia Duster 4x4
                Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

in cele din urma, ieri, am executat bucsele de la tendoane

Nume:	20160824_180251.jpg 
Mărime:	125,4 KB 
ID:	994461 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160824_184619.jpg 
Mărime:	174,9 KB 
ID:	994460

ma rog pozele nu-s foarte relevante.
                  Am avut o "peripetie", am uitat ca eu am kit OME +5, si am pe tendoanele fata bucse cu excentric ptr reglat unghiul de caster. Deci bucsele originale (fara excentric) nu sunt bune.
                  La o analiza mai detaliata, si dupa o discutie cu @Max () , am hotarat ca raman bucsele cu excentric vechi pe tendoane... nu de alta dar oricum nu am bucse cu excentric noi, asa ca nu puteam sa le schimb oricum.
                  In final am schimbat toate bucsele care tin tendoanele pe sasiu, si toate bucsele care tin tendoanele de puntea spate.

Deci 4 bucse tendoane spre punte fata am de vanzare, originale, noi noute ... pun anunt la vanzari....

In timp ce se chinuiau baietii de la atelier cu tendoanele, eu mi-am belit dejtele putin prin bara fata si am reusit sa montez proiectoarele:

Nume:	20160824_194611.jpg 
Mărime:	141,0 KB 
ID:	994459
                  In weekend le si leg la relee/butoane , maschez cablurile

Trebuie sa gasesc o metoda de a prinde numarul de inmatriculare afara, as vrea ceva cu prindere/desprindere rapida. Inca nu sunt hotarat cum sa fac, astept idei...

Apoi am schimbat uleiul in cutie si in reductor (aproape 6L in total, am pus Mobilube 1 SHC 75W90 ) .. Soc si groaza, dupa ce am schimbat uleiul "se aude" linistea in masina , bine pe langa faptul ca nu mai troncane bucsele. Ulei a fost in cutie (nu mergea pe uscat), dar era cam subtire si negru.

Candva zilele urmatoare pun apa si antigel in motor, momentan sunt doar cu apa. Si mai am de schimbat filtrul de motorina/aer si eventual si uleiul de motor & filtrul....
                  Ultima editare de l_stoian79; 25.aug.2016, 10:45.

Comentariu

Postat în original de l_stoian79 Vezi post

Trebuie sa gasesc o metoda de a prinde numarul de inmatriculare afara, as vrea ceva cu prindere/desprindere rapida. Inca nu sunt hotarat cum sa fac, astept idei...

Ramă în formă de "u" întors, care să încadreze fanta troliului, echipată cu magneți tip bandă cu adeziv sau altă formă, încastrați în ramă.
                    "Frumos, elegant, cât de cât" ca să zic așa....... cu un levier, eventual, pentru desprindere rapidă.....

L.E. - nu nevoie de ramă metalică feroasă.
                    Ultima editare de pmstancu; 30.aug.2016, 19:56.
                    AJUNGE!
                    Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Comentariu

@pmstancu: interesanta propunere... ai ceva link / poze la ceva asemanator? Sa fiu sigur ca imi imaginez acelasi lucru ce ai tu in cap. ... multumesc!

Comentariu

ai cerut idei şi nu poze...... dacă mai aştepți vreo lună poate revin şi cu exemplu concret...dacă şi numai dacă ajung şi eu în situația ta....
                        Idee alternativă, dacă suprafața numărului este mai mare decât cea a fantei troliului, cadru permanent, cu canale, pe care să intre prin culisare numărul şi închidere pe o latură.
                        Dar neodimium ăia nu prea-i mişti uşor.
                        La câtă muncă şi imaginație am văzut în postările tale, cred că îți imaginezi tot pe acolo. La numere mă refer.....
                        AJUNGE!

Comentariu

clocind mai adanc ideea lui @pmstancu ( ) am gasit link-ul asta:
                          http://www.euromagnet.ro/magnet-neod...gnet-permanent

banda magnetica nu se specifica ce forta de adeziune are...aia ar fi cea mai simpla (o banda magnetica adeziva pe spatele numarului direct si sa-l prind pe bara)... asa ca ma uit la niste magneti neodimium tip oala care sa-i insurubez pe spatele numarului (cu suport cu tot) ... acuma nu-s hotarat, daca pun 4 magneti, de cat sa fie forta fiecare? 5kg bucata e prea mult? ...adica e clar ca numarul si suportul nu trec de 400grame impreuna, da in ideea de zdranganeli si vibratii sa nu cada in mers (pe un drum pavat cu piatra cubica, sua un forestier pietruit,...) sau sa tina suficient ca "cineva" care pune mana pe numar sa nu isi dea seama ca sta in magneti, ci sa creada ca e insurubat in bara... si totusi cand vreau sa-l desfac d epe bara sa nu imi trebuiasca sa folosesc un levier.... hmmm...

Comentariu

Te-a mâncat să ceri idei.....ăia tip oală, cu filet interior, sunt belea, părerea mea. De vrei sa nu mai stai cu frică în ceea ce privește posibila mișcare de la vibrații, sprijinit, etc, poți sa frezezi în bară 4 găuri de diametrul magneților, la o adâncime de max 1-2mm (ai unde, cred) și atunci o sa fii sigur că nu alunecă s/j/s/d.
                            4x3kgf ar fi mai mult decât suficient ca să-și facă treaba și să nu rupi suportul când scoți numărul. Maxim, întărit suportul pe dedesubt cu o platbandă, în așa fel încât, atunci când tragi de număr, să nu stai să calculezi forța-n brand....
                            AJUNGE!

Comentariu

Nu ma pot abtine sa nu va stric fanteziile . Adica , v-ati intrebat de ce toti magnetii neodium sunt nichelati cu un strat sanatos , cand ar fi putut ramane foarte bine la fel ca cei feritici , alnico sau altii asemenea ? Pentru ca nu rezista la deloc la coroziune , o ciupitura in stratul de protectie facuta vara si lasati afara pe bara si cam gata , nu-i mai gasesti vara urmatoare decat surubul din mijloc ...

Din acuza asta nu-i gasesti in senzorii cu plutitori cu inel magnetic , la orice aplicatie cu un oarece grad de agresiune chimica se folosesc cei feritici desi sunt inferiori ca performante .

Oricum , asa face orice alt sistem care sa implice o asigurare mecanica si nu o decuplare pur magnetica , chiar si indoit un numar e tot la mine nu ramas intr-o movila de zapada sau plecat cu o mana ( curioasa , criminala , sau , ambele ) sa trebuiasca sa ma las frecat de organele statului sa scot alt numar identic cu raposatul .
                              ... sa fim corecti pana la capat !
                              Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

@l_stoian79 (mi-aș în ea de apelare, dar ăsta-i formalismul, mă conformez), băietului ăstuia pragmatic nu trebuie să-i dai credit și crezare mai mult decât are deja. Nu cred că mai are loc de primit.
                                Și eu, de-aș putea să-i dau dreptate, aș face-o cu ambele mâini, însă (cu excepția insulei pustii de unde a vrut musai să plecăm imediat cu pluta imaginară) n-am fost niciodată la o lungime de brațe distanță de el ca s-o fac.
                                Pe de altă parte însă, de-ar fi fost să fim numai pragmatici, și acum eram numai vânători-culegători......
                                Iar aia cu stricatul fanteziilor, să șadă binișor, de când am postat ideea n-am avut alte visuri decât cu LJ73 cu neodinium pe bara față! Așa că no f.cking way să-mi fi stricat vreuna.
                                AJUNGE!

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection