Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE


Cosminmares2000

Postări Recomandate

Dragi prieteni! Astazi la data de 24.03.2014 am inceput un proiect nou ptr colegul nostru Piede!

Voi reconditionat masina doar partea de jos fara caroserie! Masina se afla in stare foarte buna, rugina doar superficiala si cateva suduri care trebuie refacute miine inaite de sablare!

 

VIZIONARE PLACUTA!! Prima zi de lucru!

640304630_IMG_5113(Medium).thumb.JPG.be50ef7ccc9cd2924f1a3a652eff8786.JPG825559928_IMG_5114(Medium).thumb.JPG.7a4446a353b1bf94010cff89d7dd6d4f.JPG1239028508_IMG_5119(Medium).thumb.JPG.ed71fdcfea87af4599b7ea791a1d085f.JPG2132443377_IMG_5120(Medium).thumb.JPG.535cd77599df3de42d0b43722fa167c5.JPG314804970_IMG_5121(Medium).thumb.JPG.0067411905907fc5b948e4b1b39b5339.JPG1662047005_IMG_5122(Medium).thumb.JPG.692b94d19db4989438a8162e55e81afd.JPG1134840703_IMG_5123(Medium).thumb.JPG.575cf6c564ee3aab149397ceb4a81573.JPG1484654153_IMG_5126(Medium).thumb.JPG.3040c21caf5f749f301c6a1526b4fe38.JPG871435298_IMG_5127(Medium).thumb.JPG.ad1df78cee32b64030332159a5a18a1b.JPG1965731628_IMG_5128(Medium).thumb.JPG.432fdb493b2726ecd11b3461a0efac28.JPG820043932_IMG_5129(Medium).thumb.JPG.799e1ecd188e8bdef8e544c0bf9af991.JPG952051168_IMG_5130(Medium).thumb.JPG.fe601f7ce49f6677d8e547d3acfdb795.JPG620818329_IMG_5131(Medium).thumb.JPG.dee8a587a14898528c0aea7064b35e76.JPG1561412096_IMG_5132(Medium).thumb.JPG.327fa2892100f95b9a1e65e917ab16d6.JPG1523422832_IMG_5133(Medium).thumb.JPG.272e13c5fb8eedf717ce1089a7c5476c.JPG389010628_IMG_5134(Medium).thumb.JPG.5510bf06eedaa64d8505b36fa6cd3a11.JPG180523934_IMG_5135(Medium).thumb.JPG.1be0111f4b62b67dfb02f9c86fcfaa4f.JPG1643063504_IMG_5136(Medium).thumb.JPG.7b92e1ce7c7c5b0cfd4d8a0b431be71d.JPG855903202_IMG_5137(Medium).thumb.JPG.b0a96883e65c2f4b2649768ce41c61a1.JPG125227540_IMG_5138(Medium).thumb.JPG.7d4000442152e441f74cb4e88457abd4.JPG

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: RECONDITIOARE Toyota Land Cruiser LJ73 Proiect PIEDE!!!

 

Bine ca nu sUnt acolo ca ma apuca plansul....!

Editat de Astral
SUNT ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=856522&viewfull=1#post856522
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIOARE Toyota Land Cruiser LJ73 Proiect PIEDE!!!

 

norocosul !

 

se anunta un proiect deosebit !!

 

sa intelegem ca intr o zi ati reusit s-o dezmembrati conform pozelor ...de unul singur ?!

 

se pot sabla si puntea spate si fata ?!? nu vad de ce nu ...dar asteptam raspunsul unui competent ! pun uramtoarea intrebare ptr ca sasiul stiu de acum ca o sa iasa ''BRICI '' cu B mare ... dar vopseua aceea mata nu poate avea calitatile uneia data la 200-220 grade celsius .

 

probleme intampinate : suportii motorului , conducte spate ...

 

conductele pot fi imbracate intr un tub contractil , care dupa ce sa introdus pe deasupra ( ptr ca prin interior este mai greu :ha:) se da cu un feon cca 600-700 grade si se muleaza complet , ajutand la eventualele lovituri , ciocniri , etc ?

 

Va Rugam Frumos ! Sa ne mentionati cateva aspecte ptr a ne putea pregati si noi pentru acel viitor cand vom devenii clientii dvs .

 

maximum de stima , Iancu

0722 249 770 / 0785 33 63 43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIOARE Toyota Land Cruiser LJ73 Proiect PIEDE!!!

 

Iancule, pe mine baiatul asta m-a convins inca de pe 9 martie.

Asa ca vineri i-am dus acaretul si dupa o mica 'emotie' ( stie Cosmin ) duminica azi a desfacut toata masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIOARE Toyota Land Cruiser LJ73 Proiect PIEDE!!!

 

Iancu!

Lucram in doi ( eu si un ajutor) asta este munca pe azi de la ora 11- pina la 8,30

Puntile le voi sabla complet si le dau cu un grund special ptr piese sablate,grund epoxidic bicomponent, dupa care cu negru mat! Conductele le inlocuiesc cu unele noi, prefer sa las conductele asa la vedere fara invelis!!

Piese care trebuie inlocuite sunt:

Suport motor stg,

4 bucse la tendoane spate,

bara de directie ( este strimba),

telescoapele sunt foarte slabe si le inlocuim cu unele noi,

2 furtune de frana fata!

Editat de Cosminmares2000
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIOARE Toyota Land Cruiser LJ73 Proiect PIEDE!!!

 

Nu pot decat sa va felicit !

 

eu am luat deciza sa duc hiluxul la dansul inainte de a posta sau a vedea eu vre -o masina ! Am vazut doar cum i au iesit un sasiu cu 2/3 maini de electrostatica si am ramas masca ... l am contactat si mia zis ceva rezonabil , din pacate am alte prioritati financiare acum , ca eu ajungeam inaintea dvs .

O sa mi vina randul si mie !

 

Faptul ca intr -o zi ( chiar si o zi si jumatate ) a dezechipat o complet , nu ne spune decat un sigur lucru ...''stie bine ce are de facut si face bine ce face "!

 

Voi urmarii tot ce misca in legatura cu dl Cosmin ! Ii urez spor la treaba si dvs sa suportati cat mai usor si la propriu si la figurat ''episodul " !

Cand o aduceti . daca se poate , as dorii s-o vad pe viu si nu va deranjez !

 

Toate cele bune ! Iancu

0722 249 770 / 0785 33 63 43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIOARE Toyota Land Cruiser LJ73 Proiect PIEDE!!!

 

Nu pot decat sa va felicit !

 

eu am luat deciza sa duc hiluxul la dansul inainte de a posta sau a vedea eu vre -o masina ! Am vazut doar cum i au iesit un sasiu cu 2/3 maini de electrostatica si am ramas masca ... l am contactat si mia zis ceva rezonabil , din pacate am alte prioritati financiare acum , ca eu ajungeam inaintea dvs .

O sa mi vina randul si mie !

 

Faptul ca intr -o zi ( chiar si o zi si jumatate ) a dezechipat o complet , nu ne spune decat un sigur lucru ...''stie bine ce are de facut si face bine ce face "!

 

Voi urmarii tot ce misca in legatura cu dl Cosmin ! Ii urez spor la treaba si dvs sa suportati cat mai usor si la propriu si la figurat ''episodul " !

Cand o aduceti . daca se poate , as dorii s-o vad pe viu si nu va deranjez !

 

Toate cele bune ! Iancu

 

OK.! cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

frumos , frumos si iar frumos ...mai bine zis curat si ingrijit !

 

DE ASTA IMI PLACE CULB4X4 !!!

 

Lucrurile incep deja sa mearga intr-o singura directie ... viata lunga si linistita , atat masinii cat si proprietarului ! Iar dl Cosmin , va avea bucuria de a-si trece inca o ''surescitare '' in palmares.

 

Acest tip de ''Gerovitalizare auto '' ,SUNT SIGUR , ca si-l doreste orice posesor de 4x4 , la calitatea si profesionalismul exprimat in foto !!!

 

Spor la treaba !

 

cu admiratie , Iancu

0722 249 770 / 0785 33 63 43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

pe cuvint, e cea mai rapida actiune vazuta vreodata de mine. in 2 zile s-au intimplat o gramada de lucruri care deobicei dureza ceva luni... pe mine m-ai convins.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

Eu am citeva intrebari daca nu-s cu suparare.

 

1.Cu ce vopsea sunt vopsite arcurile, tendoanele si puntile tot ce apare in foto? Si cit de rezistenta este? ma intereseaza ca vreau sa-mi fac o imprimavarare la rabla.

 

2.De ce Doamne iarta-ma folositi rosu pentru anumite chestii si nu mergeti pe originalul negru?

 

Operatiunea din fata calculatorului pare foarte ok facuta si rapiditatea executiei incontestabila.

Dar finalizarea din punctul meu de vedere o sa arate dubios ( sa nu spun altfel ) din cauza de rosu ala pe dedesubt....prea tipator...nu am nicimc cu rosu,chiar imi place ,dar reactia era la fel daca foloseati galben,sau orice altceva tipator sau saritor in ochi.....

Negru, clasic,pe principiul multi vad putini cunosc......

 

 

In afara de culori, va urez spor maxim,o sa arate intr-un mare fel,stiu masina de la prima iesire a Domnului Niculescu cind arata impecabil....acum o sa arate si mai bine....

Daca nu-i prea tarziu, ranuntati la rosu.....o sa arate si mai bine...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

RZV! O facem cu rosu ptr ca asa vrea piede! Eu folosesc rosul acele ptr a se vedea ca masina este lucrata si sa iasa in evidenta! Am facut si pe negru dar nu iese in evidenta! Culori diferite fata de cele originale se folosesc si la suspensii ptr a pune in vedere ca masina este dotata cu altceva fata de fabrica si ca sunt niste bani investiti suplimentar! Dar iti spun ca in poze arata mult mai rau fata de cu arata la fata locului! Vopseaua este in camp electrostatic nu la pistol! Doar puntile sunt vopsite cu grung epoxidic si dupa cu negru mat! Sasiul va fi tot negru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

:grin: tocmai asta-i problema....diferenta intre show-off si show-bizz silicoane cu decolteu adinc si jumatate goale sau silicoane umflate sub bluza ....intotdeauna am preferat varianta ascunsa....am imaginatie bogata.

Eu nu as face asa masina sa fie subiect de admiratie pentru altii.As face-o pentru mine....dar gusturile nu se discuta.

Trecem mai departe.Spor la treaba, arata bine evolutia.

Spune te rog,numai Toyota intra la tine in atelier?

 

Am vazut intrarea in cuptor, acum cand m-am uitat la poze mai atent,scuze.

Bun,daca tot esti dragut, spune-mi cu ce vopsesti masina pe burta....protectie anti rugina.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

RZV! La Toyota asta nu voi lucra la caroserie deloc! Eu ma ocup de partea sasiului! Pina duminica vreau sa fie montata la loc! Din pacate nu gasesc un tinichigiu la ora actuala care sa lucre la pretentile mele! Am facut puna acuma Samurai, Pajero, Patrol y60-61, si mai multe Toyote! Prefer sa lucru pe Toyota datorita faptului ca am multe piese din dezmembrari si binenteles daca te ti tot de un model in timp devine lucrarea tot mai buna si devine si o rutina! Am uitat sa iti spun despre vopsirea in camp electrostatic! Este mai rezistenta la julituri fata de vopsirea normala! Odata patruns stratul de vopsea ruginesc toate la fel dar faptul ca este mai rezistenta la julituri cred ca este mai indicata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

Am uitat sa iti spun despre vopsirea in camp electrostatic! Este mai rezistenta la julituri fata de vopsirea normala! Odata patruns stratul de vopsea ruginesc toate la fel dar faptul ca este mai rezistenta la julituri cred ca este mai indicata!

 

Stiu,cunosc am avut in timp ocazia sa folosesc diverse trecute prin cuptor electrostatic....am fost multumit, mai putin de jantele de aliaj coapte la cuptorul respectiv care au devenit moi si malebile dupa....

Dar totusi :grin: ce vopsea de protectie pe burtica? ca electrostatica nu se pune problema....anti coroziv sa anti rugina de suprafata....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

Dupa ce caroseria este sablata in zonele afectate voi da doua straturi de chit lichid, doua straturi de vopsea cu intaritor fara lac, doua straturi de izolatie carsystem dupa care voi da inca doua straturi de vopsea si peste doua straturi de lack mat ptr a inchide toti porii! Asta este solutia mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

nici fabrica nu da atatea mani ... ar iesii la pepeni ...

 

RZV - de ce crezi Razvane , ca mai toate frimele mari dau culori tari chiat tipatoare la aceesoriile lor ; arcuri , amortizoare , bucsi , etc - totocmai ptr a arata ca piesele respective au fost schimbate cu unele mai de calitate ( zic eu )

 

Din experienta , iti spun ca orice culoare mai deschisa iti semnaleaza din timp prezenta ruginei sau a aleti probleme , eu asa face toata masina pe''burta '' galben, portocaliu , verde deschis spre galben , dpdv al meu ARATA BRICI , dar cum ai spus , e chestie de gust !!!

Mie personal negru imi indica o ''saracie '' la care apeleaza multi ptr a nu se vedea rugina , la 2 ani dupa ce am luat hiluxul 36000e , la 0 km , a ainceput sa apara rugina pe dedesubt ...in fiec are an o curatam , decapam , iara curatam si-i dadeam cate 2-3 mani de vopsea si una de lac , care tinea fix pana n primavara uramtoare ... acum am tot sasiul alb - IMEDIAT AFLU UNDE AM MIZERIE , NORORI SAU RUGINA si fara sa ma bag sub masina .

 

chiar i-as recomanda lui Cosmin , sa si largeasca aria cromatica si c - un galben frumos ( pepene galben ) si un portocaliu - arata bestial ( vezi IRONMAN, ARB, etc)

 

de ce negru ? suntem la SRI , sa ascundem ceva ?!? NU SE MAI POARTA ( zic eu si e doar parerea mea si mor cu ea de gat :ha:)

 

sa fiu sincer , nu mi place deloc negrul mat de pe punti , dar nu pot sa mi permit sa comentez ceva ptr ca este o alegere a PARTILOR ( proprietar / meserias ) ...pai daca ai muncit o groaza , le ai sablat , le ai curatat , le ai decapat , grunduit cu supercalitate - TOT NEGRE SA LE FAC ?!? eu zic ca le as face portocalii sau rosii - luati toate topicurile/ subiectele unde colegii au facut puntile rosii - arata bine rau ...parerea mea , binenateles ca un singur lucru conteaza , calitatea vopselei , pana la uram , restul este de gust !

 

cu stima , Iancu

0722 249 770 / 0785 33 63 43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

Iancu! La intrebarea lui RZV ai explicat tu mai vine la ce am vrut eu sa explic! Mersi mult! Din pacate ma chinui un pic cu explicatul deoarece eu nu am facut scoala in Romania ci in Austria! La urmatoarea mea masina voi folosi alb cu galben sau alb cu verde ptr a scoate in evidenta lucrarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

Sincer,...mie imi pare rau ca am vopsit caroseria in visiniu- (culoarea originala), desi asa cum o colantase Nea Emil in rosu dadea mai bine.

Pe viitor daca Cosmin o sa imi gaseasca o caroserie de 73 inchisa o sa o schimb si o sa o vopsesc in rosu..... sa dea bine cu ce-i pe dedesupt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RECONDITIONARE Toyota LC KZJ73 - Proiect PIEDE

 

Visiniul este o culoare foarte frumoasa la o masina , numai ca ar conta ce nuanta de visiniu !

 

Mai degraba vopsesti masina ( caroseria ) dupa ce ti -o face cineva brici ( SUDURA , CHIRUIELI DACA E CAZUL , SCHIMBAT BUCATI TABLA RUGINITE etc ) , decat sa o schimbi cu alta caroserie ,

- ele sunt venchi ca si ani iar sansa sa gasesti una intacta , este mica ... zic eu ! Iar deranjul este mult prea mare , sincer daca as avea banii de vopsitorie , AR FI SUPER INDICAT S-O VOPSITI ACUM , orice nuanta de visiniu ! EU AS FACE-O PORTOCALIE ( zic ca ar arata intr un mare fel - ca sa cittez pe unul din colegii de pe forum , clasic in viata :ha::ha:)

 

Pai cand este mai potrivit s-o vopsesti decat acum cand are totul dat jos ?!? iar va trebuii s-o dezechipezi , iar probleme , timpi morti, alte piese ....alt balamuc ! Mai bine mai intarzii un timp si cautati o nuanta care va convine , zic eu ....si ati face un lucru CAP-COADA , intreg si ...gata cu balamucul ! AR FI GROZAV !

 

stima !

0722 249 770 / 0785 33 63 43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare