Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Self-Service

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Self-Service

Salut!
    Sunt Dan Pantilin, am 41 de ani si, de cand ma stiu, mi-a placut sa lucrez la masina, fie ca era a tatalui meu, mai veche sau mai noua, masina de la.serviciu sau masina personala.
    Fie ca era o Dacia sau alta marca, am.descoperit ca poti face multe reparatii la masina de unul singur, avand nevoie doar de scule potrivite si, daca era posibil, de conditii decente de lucru. Sigur, pe vremea aceea..de multe ori era vorba de bordura trotuarului sau parcarea din spatele blocului.

Ideea de self-service, un loc dotat cu sculele necesare pentru a iti face singur reparatiile simple sau operatiunile de intretinere uzuala a masinii ( schimb ulei, filtre,etc) mi-a venit cu ceva timp in urma, intr-o zi rece si ploioasa, in care a trebuit sa rezolv o mica urgenta ,( mai mult zgomotoasa decat grava- o bieleta de la bara antiruliu) stand afara, in frig, partial intrat sub masina....suficient cat sa imi promit ca asta nu trebuie sa se mai intample.
    Acea idee a incoltit si acum da roade, pe care va astept sa le "culegem" impreuna incepand cu 14.09.2020.
    Pentru orice detalii, locatie, pret, programare, etc. va rog sa ma Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	119044134_109754327535147_4610772984808462250_n.jpg 
Afișări:	131 
Mărime:	158,8 KB 
ID:	1309720contactati.
    Fișiere atașate

Am vazut pe alte meleaguri,

ma inscriu ""la rand"" dar oferi si consultanta stintifica ?
    pretul e pe zi presupun.

nu uita totusi sa lasi nr de tel.

​​​​​​
    Am in curte un englez si un american

Comentariu

Salut!

Telefonul meu este 0771.545.983

Pretul este de 40 de lei / ora, cu acces la toate utilajele din atelier: elevator,aer comprimat, pistoale pneumatice, chei de toate felurile, presa rulmenti,recuperator ulei, scule tip biax pt taieturi mai fine, etc
      pentru cei care se pricep- sudura cu C02.

Desi nu pot fi numite neaprat scule, - un aspirator pt interior, aparat de spalat cu presiune, un mic endoscop cu vizualiare pe ecranul telefonului si, apropos de consultanta - acces internet

Mai serios legat de consultanta, ideea de self-service este sa faca fiecare ce se picepe, si, unde nu stim, avem si cateva service-uri clasice in curte unde putem cauta raspunsuri.

Comentariu

buna idee. Felicitari!
        Voi fi si eu client desi sunt convins ca va fi mare aglomeratie.
        In ce zona se afla?

Comentariu

Salut,
          Zona este Vergului- Spital Malaxa

Nu iti face griji pentru aglomeratie, o putem rezolva cu o programare la o ora ce iti convine , teoretic pana la 9 seara, dar azi, cu primul client, am stat de vorba/ lucrat impreuna pana la 23 :)
          Mai e zi ziua de sambata si multa intelegere din partea mea pentru o urgenta.

Sper sa ne vedem cu cat mai multi de pe acest forum.

Comentariu

Felicitari pentru initiativa. Si eu ma gandesc de ceva timp la amenajarea pentru inchiriere a unor spatii pentru reparatii Self Service , inca analizez daca acest serviciu s-ar putea realiza conform legislatiei in vigoare fara diverse interpretari. Ar fi bine sa apara cat mai multe astfel de locatii in tara, o alternativa la service-urile clasice pentru cei care doresc sa isi intretina/repare singuri masinile personale.

Comentariu

Postat în original de dan ionut Vezi post
              Desi nu pot fi numite neaprat scule, - un aspirator pt interior, aparat de spalat cu presiune, un mic endoscop cu vizualiare pe ecranul telefonului si, apropos de consultanta - acces internet
              Se poate folosi aparatul de spalat cu presiune in timp ce masina e pe elevator? De cate tone e elevatorul?

Comentariu

Salut,
                Nu as recomada sa spalam cu presiune in interior, decat daca vrei sa si cureti dupa aceea, tot la 40 lei/ ora :)
                Pentru asta am niste mini-rampe, cu care poti ridica fiecare punte cate 20 cm, afara, si sa curatam acolo daca e mizerie mare.
                Sau, si mai simplu, este spalatorie auto in curte.

Elevatorul este de 3500 kg, ceea ce presupun ca acopera cea mai mare parte a masinilor, poate mai putin Hummer H1

Comentariu

Primul client...e un 4x4..oaecum:)
                  Fișiere atașate

Comentariu

O prima sugestie de la posibili/viitori clienti, pe care am urmat-o: pistol pentru antifonare. Urmeaza si decalimitru, pentru gresarea cavitatilor.
                    Fișiere atașate

Comentariu

Astazi am beneficiat si eu de sericiile oferite de colegul nostru.
                      Experienta a fost interesanta iar prima impresie placuta.
                      Mult succes!

In alta ordine de idei as avea o intrebare adresata celor care cunosc sau au mai intalnit aceasta situatie.
                      La rotirea cu mana a cardanelor se simte un joc de aproximativ 10% dintr-o rotatie completa atat pe fata cat si pe spate. Am vrut sa verific acest lucru intrucat, uneori, la plecarea de pe loc sau la schimbarea vitezelor se simte un asa-zis sut. Este notmal sa existe acest joc in grupuri si cutia de transfer?
                      Ultima editare de Florian3; 17.sep.2020, 21:31.

Comentariu

Salut,
                        pt moment cateva poze, apoi incerc sa incarc si filmuletele ( sunt mp4 si nu imi da voie)
                        Fișiere atașate

Comentariu

Poate merge asa...
                          cardanul spre spate
                          https://www.youtube.com/watch?v=AKP0rI-5Xcg

cardanul spre puntea fata
                          https://www.youtube.com/watch?v=X3P_jfi4mzg

Ultima editare de dan ionut; 17.sep.2020, 21:09.

Comentariu

Procesare...
                          X

Sqreen | Runtime Application Protection