Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului


Yonutz

Postări Recomandate

In urma cu aproape o luna colegul nostru Marius si-a pierdut viata in muntii Baiului in timp ce era la offroad, familia lui sotia si copiii, asistand neputinciosi la aceasta teribila intamplare.

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?89614-Accident-tragic-in-M-tii-Baiului/page3

 

Zona este extrem de periculoasa, foarte inselatoare si in orice moment oricare dintre cei care trec pe acolo pot pati ceea ce a patit Marius. Ca sa putem atentiona oamenii care trec prin zona cativa dintre noi ne-am gandit sa facem o piatra comemorativa si in acelasi timp una de atentionare pe care sa o montam in zona.

 

Din acest motiv am deschis acest topic.

 

Ce ne trebuie: fonduri si participare.

 

1.Masina cu care sa putem cara piatra acolo sus. O masina lunga sau una cu bena ar fi buna.

2.Materiale necesare montarii: nisip, ciment si cateva fiare sa putem face un postament

3.Piatra in sine (marmura gravata)

4.Oameni care sa o monteze (de preferinta cu experienta in zidarie si betoane)

 

In principiu m-am gandit sa facem o placa de marmura pe care sa existe urmatorul mesaj:

 

Aici si-a pierdut viata colegul

nostru MARIUS GEORGESCU, 35 ani,

in data de 26.07.2015.

 

Au ramas in urma lui sotia si

cei doi copii care au asistat

la aceasta teribila tragedie.

 

Viata este o calatorie

nu o destinatie!

 

Langa acest monument, un mic adapost confectionat ptr lumanari. O cutie metalica cu usita.

Vreau sa urcam acolo inainte sa vina timpul rau. Nu sunt liderul de proiect ci doar initiatorul. Daca vrea cineva sa preia aceasta initiativa este binevenit.

 

In principiu am de unde sa ma descurc de marmura pe cheltuiala mea, imi trebuie doar cineva care sa o poata grava si o idee despre cum am putea face trasferul din format digital al unei fotografii pe marmura (termotransfer sau alta tehnica?!)

 

Orice sugestii si ajutor sunt binevenite.

 

Fonduri disponibile ptr acest proiect la 05.09.2015:

2.100,- lei

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

MCK, am primit foto pe mail.

Cei care doresc sa participe la aceasta actiune dati-mi pm sa va dau contul unde strangem acesti bani. Voi actualiza saptamanal suma colectata. Campania strangerii de fonduri se termina in data de 30.09.2015. Undeva in jurul datei de 15.10.2015 (poate chiar mai devreme) as dori sa facem transportul si constructia monumentului.

 

Fonduri disponibile ptr acest proiect la 30.08.2015:

500,- lei

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Ioane ti-am trimis si eu niste craitari acum pentru aceasta initiativa. Maine ar trebui sa ai banutii. Nu pot vorbi acum, ne auzim maine la telefon.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Ionut, te rog trimite-mi pe PM contul.

 

Dragilor, cum am scris si in topicul celalalt, acum este unul din momentele in care aratam daca suntem intr-adevar o cumunitate unita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Nu trebuie sa demonstram nimanui nimic, fiecare face exact ceea ce simte, daca simte, cand simte ca trebuie sa faca.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Nu trebuie sa demonstram nimanui nimic, fiecare face exact ceea ce simte, daca simte, cand simte ca trebuie sa faca.

 

Adevar graiesti Yonutz, fiecare trebuie sa faca ce simte si cand simte.

 

Bravo

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Particip cu masina pentru carat ce trebuie, scot bancheta spate si putem pune materiale (nisip, pietris, ciment, fier beton taiat dimensiunile corespunzatoare, cazma, lopata. etc).

Ne va trebui si un tarnacop cred, solul este pietros.

Ne vor trebui scanduri tarusi sarma cuie pentru cofraj.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Mai multe tarnacoape ne trebuie ... si forta de munca!

 

LE:

 

Revin cu detalii:

Cred ca o sa depasim ideea de piatra funerara si o sa ne axam pe un monument. Din ce am vorbit cu majoritatea producatorilor, granitul in conditiile care sunt acolo sus in Baiului este mult mai rezistent decat marmura la intemperii.

 

Un astfel de monument pleaca de la 1500 de lei (100cm/70cm/8cm). Am gasit de gravat granit cu aproximativ 3lei/caracter si marmura cu 2lei/caracter si cred ca mai este loc de negociere. In functie de bugetul care se strange ne vom hotari asupra unui model.

Un astfel de monument am inteles ca ar cantari in jur de 80-120kg, poate chiar mai mult in functie de grosime si dimensiuni. Din ce am numarat eu sunt circa 180 de caractere.

 

Orice relatie in domeniu este binevenita. De asemenea daca este printre noi cineva care se ocupa cu asa ceva (indiferent de locatie) si vrea sa participe la acest proiect este liber sa o faca.

 

N-am nici un fel de cunostinta in domeniu ...dar incerc sa gasesc impreuna cu voi cea mai buna solutie.

 

Am gasit asa ceva:

 

http://i1141.photobucket.com/albums/n586/Yonutz4x4/cruce1_zpsvggmwwpj.jpg

 

http://www.vinca.ro/cruci-granit/cruci-granit-negru-piper-inger-8cm.html

 

Sincer mi-ar place sa putem face asa ceva (am cerut oferta):

 

http://i1141.photobucket.com/albums/n586/Yonutz4x4/model_zps0qdgnadr.png

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Am avut inboxul de la mesagerie full, cei care mi-ati trimis mesaje referitoare la cont si nu ati primit raspuns va rog sa-mi retrimiteti PM. Acum problema s-a rezolvat.

 

Actualizarea de fonduri intotdeauna o veti gasi in primul post din topic.

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Am avut inboxul de la mesagerie full, cei care mi-ati trimis mesaje referitoare la cont si nu ati primit raspuns va rog sa-mi retrimiteti PM. Acum problema s-a rezolvat.

 

Actualizarea de fonduri intotdeauna o veti gasi in primul post din topic.

 

Buna seara,

 

De ce nu puneti contul public?

As dori sa contribui si eu cu ceva...

 

Multumesc.

 

Stima!

Decat langa un prost la castig, mai bine langa un destept la paguba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Super,

Intre timp un coleg din comunitate mi-a spus ca are o remorcuta care s-ar putea folosi in offroad...

 

Un altul mi-a sugerat ca monumentul sa-l ingradim cumva cu un mic gardulet ptr a iesi mai mult in evidenta...Si asta e o idee buna!

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

N-am stat sa urmaresc toate informatiile.....

Aveti acordul familiei pentru TOT ce intreprindeti, inclusiv pentru modelul monumentului si al textului....?

 

Din topicul anterior http://forum.club4x4.ro/showthread.php?89614-Accident-tragic-in-M-tii-Baiului/page10

 

si spusele lui MCK care a reusit sa ia legatura cu familia si acesta este discutia:

 

Am reusit sa iau legatura cu sotia lui Marius telefonic, este de acord cu demersul si ne multumeste.

 

Este de acord cu textul exact cum l-a scris Yonutz

 

Mi-a trimis poza cu Marius, @Yonutz da-mi te rog pe PM mailul tau si ti-o trimit.

 

Ne roaga ca atunci cand montam placa sa facem cateva poze ca sa-i trimitem, pentru ca ea nu vrea sa mai urce vreodata in acel loc ( e de inteles)

 

Pentru a identifica locul mai exact unde s-a petrecut nenorocirea mi-a spus ca nea Lucica ar fi cel mai potrivit, si-l rog pe aceasta cale sa ne ajute.

 

P.S Propun sa incepem sa adunam banutii, rog moderatorii sa ne ajute cu sticky sau redenumire titlu, sa sara in ochi.

  • Like 2

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Multumesc pentru raspuns, topicul este deka sticky si pentru ca este o actiune in derulare si zilnic se posteaza aici informatii , topicul sta sus mereu si este vizibil permanent. :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Multumesc pentru raspuns, topicul este deka sticky si pentru ca este o actiune in derulare si zilnic se posteaza aici informatii , topicul sta sus mereu si este vizibil permanent. :h5

 

Din pacate sau nu vad eu bine acest topic nu este vizibil.

Verifica te rog acest lucru.

 

Multumesc

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Am verificat chiar atunci cand ti-am raspuns, nu inteleg cat de vizibil ai vrea tu sa fie....

 

[ATTACH=CONFIG]247648[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]247649[/ATTACH]

 

Nu este vorba de cat vreau eu sa fie vizibil. Daca era dupa mine puneam un banner mare sa vada toata lumea despre aceasta actiune.

Din punctul meu de vedere fara suparare, nu este suficient sa fie vizibil doar in sectiunea de unde apartine (Actiuni umanitare- 2015 ) pentru ca reiese din discutiile din acest topic ca nu multi membri ai forumului a dat cu ochi de acest topic.

Din respect pentru Yonutz care in toadeauna a luat initiative bune, imi doream ca acesta decizie sa fie foarte abordata cat mai mult de membri forumului, venind in sprijin cu ideei si contributii.

 

Numai bine.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Nu vreau sa fie cu suparare, insa sunt de acord cu Silviu ! In locul unei reclame la cauciucuri sau mai stiu eu ce piese, macar pentru un timp ar fi indicat afisarea unui banner care sa redirectioneze catre acest topic.

Parerea mea este ca intamplarea din Baiului nu trebuie sa se mai repete si trebuie cunoscuta de majoritatea acestei comunitati. Iata, acum montam un monument in amintirea colegului nostru. Era bine sa nu fi avut aceasta ocazie.

Yonutz, te rog trimite-mi si mie pe PM contul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Domnilor, buna seara!

 

In primul rand nu trebuie sa fim nemultumiti ca nu avem publicitate. Aceasta nu este o actiune "in forta". Este doar o dorinta a unora dintre noi de a ajuta cumva comunitatea. Asa cum putem si atat cat putem.

 

Sa fiu sincer la inceput, ma gandeam sa iau doua scanduri si un par si sa le bat acolo sus pe munte si odata la doi ani sa ma duc sa schimb pancarda. Dar intotdeuna vrem mai mult ...decat atat!

 

De asemenea as vrea sa stiti ca merg acolo in primul rand ptr a pune un panou de atentionare ptr cei care trec pe acolo sa stea departe de probleme. Asta e scopul meu.

 

Nu vreau sa aruncati cu pietre in mine, dar eu vad lucrurile asa: viata merge inainte, nimic nu il va mai intoarce pe colegul nostru inapoi la familia sa, putem noi sa facem un monument cat Sfinxul acolo ...Important insa este ceea ce se va intampla in viitor. Muntele intotdeauna si-a luat tributul de la cei care il subestimeaza, intr-o forma sau alta. Ca facem noi acolo un 2 in 1 e alta poveste.

 

Nu este nici initiativa si nici ideea mea cu pancarda/monumentul, eu doar imi urmez instinctele si fac exact ceea ce simt ca ar trebui sa fac. Stiu ca doar asa imi voi gasi linistea si va asigur ca nu ma voi opri din ceea ce fac pana nu imi ating scopul.

 

Maine(azi) verific si actualizez suma stransa pana acum. Mai departe vedem ce facem.

 

Mai intreb odata: niciunul nu are nici o relatie la un depozit de astfel de monumente sau la pompe funebre? Poate reusim sa obtinem un pret bun la materialele necesare in demersul nostru. Orice idee e binevenita ... Am relatii si prietenari peste tot, dar pasta cu pompe funebre si monumente am reusit performanta sa o ratez... :-P

 

LE 05.09.2015 - am actualizat in primul post suma stransa pana acum

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Avem 3030 lei ptr acest proiect. N-am avut vreme sa mai caut variante ...si pistele pe care am mers ...se pare ca au fost majoritatea ...cu "ne intelegem" ...Incerc sa ma ocup in prima jumatate a lunii urmatoare. Daca are cineva idei sau sugestii ...sunt binevenite. As vrea sa montam lucrarea inainte sa vina frigul ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Am avut o perioada destul de aglomerata. Inca nu m-am ocupat de pietrar ...dar urmeaza ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare