Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?


Mihai T

Postări Recomandate

Mai oameni buni, vad pe la stiri ca sunt oameni inzapeziti pe A2... p la km 100 in colo... cica de multe ore si ca nu-i baga nimeni in seama... putem oare sa-i ajutam? ne-or lasa sa trecem spre ei? v-ati mai organizat careva altadata pt asa ceva?

Facem o incercare?

 

Nu sunt sigur ca aici trebuie sa fi postul, am scris la repezeala, daca nu e ok, rog un moderator sa-l mute...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Mai oameni buni, vad pe la stiri ca sunt oameni inzapeziti pe A2... p la km 100 in colo... cica de multe ore si ca nu-i baga nimeni in seama... putem oare sa-i ajutam? ne-or lasa sa trecem spre ei? v-ati mai organizat careva altadata pt asa ceva?

Facem o incercare?

 

Nu sunt sigur ca aici trebuie sa fi postul, am scris la repezeala, daca nu e ok, rog un moderator sa-l mute...

 

 

Nu cred ca te lasa cineva sa treci si nu stiu cat de bine cunosti zona, este infernal in zona asta pe viscol, avem un coleg care locuieste aprox la km 70 si i-a smuls vantul poarta. :(

Eu as merge cu mare drag, dar zapada mai mult ca sigur este peste 1m si cred ca este aproape imposibil sa ajungem la ei.

 

Stima,

Editat de Astral

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Nu cred ca te lasa cineva sa treci si nu stiu cat de bine cunosti zona, este infernal in zona asta pe viscol, avem un coleg care locuieste aprox la km 70 si ia smuls vantul poarta. :(

Eu as merge cu mare drag, dar zapada mai mult ca sigur este peste 1m si cred ca este aproape imposibil sa ajungem la ei

 

Nu ca nu ar fi bine si pe canapea la tv.... dar ma gandesc si la inconstientii care s-au avantat cu familie cu tot la drum pe viscol si sunt de 12 ore acolo.

Daca ne-am strange 4-5 masini tzapene, poate prezentam incredere si ne lasa sa trecem...

Da, pot fi troiene si de 2m... sau poate doar de 1m... poate nu sunt inghetate bolovan... nu zic ca e simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Vorbiti la concret cine si unde are nevoie si sigur se gasesc ajutoare.

 

Razvan, n-am detalii de cine exact si care e treaba, altfel le puneam aici cu subiect si predicat.

Dupa telefoanele preluate de astia de la stiri... se par ca sunt multe masini pe A2 inca de azi dimineata... km 70-80 si km 100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Mihai, 100 km in conditiile astea este foarte mult.

Acum cativa ani am incercat o operatiune, cu Nike, in plin viscol catre Budesti, prima data am luat-o prin Fundeni/Tanganu - imposibil, zid de zapada de 2-3 m. Am intors si am incercat prin Frumusani, ocolind barajul politiei de la centura Popestiului, in Frumusani ne-am infundat - zid de zapada de peste 3 m. Eram 2 Patroale preparate, in mintile lor si cu troliile functionale. Si am folosit troliile.

Eu in momentul acesta sunt total inapt pentru interventii, troliul lui The Red a murit la ultima iesire si nu am avut tipm sa il repar, troliul lui The Grey este in garaj de 1 an jumate:old.

Nu ma bag, risc sa incurc mai mult decat sa ajut.

Imi pare rau.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Te salut, eu am inteles ca ultimele 20 au iesit in coloana acum 1 ora.

Editat de Razvan Dinescu

Former LR Disco 1 2.0 MPI GSS

Actual: Nissan Patrol Y61 SWB 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Te salut, eu am inteles ca ultimele 20 au iesit in coloana acum 1 ora.

Daca te mananca de zapada duminica iesim la Comana sa ne incalzim putin ...

 

Mi-a coNfirmat un coleg ca acum 40 min a trecut prin fata pe la el un plug cu un card de masini dupa el.

Colegul este in zona Lehliu.

Editat de Astral
https://dexonline.ro/definitie/confirma

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Fratilor,

Se anunta vremea asta de o saptamana. Nu vreau sa para ca sunt egoist dar sa te aventurezi pe un asemenea drum cu familia in conditiile in care ai stiut ce te asteapta mi se pare deja prostie crunta amestecata cu inconstienta.

Sunt ready sa intervin intr-o situatie cu adevarat critica dar anul asta nu ma misc ptr toti idiotii care au avut mancarimi in ochiul maro. In toate cazurile exista solutii in care fierul ramane si oamenii sunt recuperati si dusi in prima localitate.

 

Ce vedeti pe sticla e fix cacat in ventilator... cam toate televiziunile umbla dupa rating ...si e normal sa dramatizeze orice situatie facand din tantar armasar. Stiu foarte bine ce inseamna deplasarea in conditii extreme si sub incarcatura unui stres generat de factorul timp.

 

Autostrada A2 are doua puncte critice ...km 60 (zona Lehliu) si km 100-110 (dupa Drajna). Poate cretinii astia de la drumuri or sa faca la un moment dat ce e de facut ...si anume sa planteze copaci sau arbusti langa autostrada in zonele respective ptr a se crea un scut-perdea natural impotriva viscolului. Panourile antiviscol care le monteaza in fiecare iarna nu ajuta la nimic.

 

Eu sunt out ptr asemenea situatii gen A2, adica nu ma bag.

 

LE: Si inca un aspect, aviz amatorilor, tractiunea 4x4 nu garanteaza al doilea set de coaie, puteti foarte usor sa ajungeti din salvator direct victima. Daca mergeti la recovery intr-o zona izolata urmati regula nr 1 in offroad (nu mergeti singur).

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

..... Daca mergeti la recovery intr-o zona izolata urmati regula nr 1 in offroad (nu mergeti singur).

 

Cred ca in astfel de situatii ar fi buna si regula 1 bis : Asigurati-va ca din salvatori nu veti deveni victime !

 

Si cum a spus si Giorgel mai sus, e vorba de ZIDURI de zapada care nu pot fi strapunse decat cu buldozere senilate si/sau alte excavatoare, cupa cu cupa, pas cu pas....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/sofer-suntem-transportati-ca-niste-animale-replica-isu-calarasi-645579

 

"Suntem tot în camion. Avem aproape două ore de când suntem transportați ca niște animale. Sunt condiţii improprii. Nu poți transporta pe un astfel de frig, timp de două ore, în 2017. Nici animalele nu le transporți pe frigul ăsta într-un camion cu prelată”, a spus Ionuţ Şerban, şofer blocat pe A2, în jurnalul orei 14:00"

 

Are cineva o limuzina pentru baiatul asta? :grin:

 

„Se plângeau de condițiile noastre. Poate n-ar trebui să spun, dar exact în aceleași condiții mergem și noi la intervenții. Nu există alte condiții în care ar fi putut fi transportați. Am făcut tot ce s-a putut ca să ajungem ieri repede la fiecare și ne-am făcut griji pentru fiecare, pentru că știam că trece timpul și echipajele au făcut eforturi supraomeneşti. E o problemă pentru fiecare cum reușește să înțeleagă un grad de recunoanștere. Suntem mulțumiți că am putut să le oferim un adăpost și am reușit să ajungem la fiecare”, a mai spus Ovidiu Tătăranu, purtătorul de cuvânt al ISU Călăraşi.

 

Ce uameni!!

Luaz 969, Aro 244, L200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/sofer-suntem-transportati-ca-niste-animale-replica-isu-calarasi-645579

 

"Suntem tot în camion. Avem aproape două ore de când suntem transportați ca niște animale. Sunt condiţii improprii. Nu poți transporta pe un astfel de frig, timp de două ore, în 2017. Nici animalele nu le transporți pe frigul ăsta într-un camion cu prelată”, a spus Ionuţ Şerban, şofer blocat pe A2, în jurnalul orei 14:00"

 

Are cineva o limuzina pentru baiatul asta? :grin:

 

„Se plângeau de condițiile noastre. Poate n-ar trebui să spun, dar exact în aceleași condiții mergem și noi la intervenții. Nu există alte condiții în care ar fi putut fi transportați. Am făcut tot ce s-a putut ca să ajungem ieri repede la fiecare și ne-am făcut griji pentru fiecare, pentru că știam că trece timpul și echipajele au făcut eforturi supraomeneşti. E o problemă pentru fiecare cum reușește să înțeleagă un grad de recunoanștere. Suntem mulțumiți că am putut să le oferim un adăpost și am reușit să ajungem la fiecare”, a mai spus Ovidiu Tătăranu, purtătorul de cuvânt al ISU Călăraşi.

 

Ce uameni!!

 

Nici in toroapele noaste nu prea exista conditii ca in lemozina. :)

Asta este problema romanului, dupa ce s-a vazut scos din cacat a inceput sa arunce in stanga si in dreapta cu cacat.

Trebuia lasat sa stea 2 zile pe autostrada, sa ramana draqu acasa cand se anunta atentionare de cod rosu sau portocaliu.

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Exact asta e motivul epntru care m-am autoexclus de la interventii si recuperari . In mod ciudat , factorul uman e tot ala care m-a lecuit de binefaceri pe munca si banii mei . N-am asteptat nici o secunda sa primesc multumiri ca nu mai am unde sa le stivuiesc si ca nici pentru asta nu m-am dus , dar nici sa fiu facut nesimtit , prost si incapabil de unii ramasi in sant ca au plecat cu gume rase pe drumuri cu polei .

 

Mai urma o bataie si eventual o muie mica ! asa ca mi-a cedat mintile si m-am retras ... cand o fi musai - cu placere ... pana atunci stau in papucii mei ... inclin sa cred ca eram la fel de iresponsabil ca aia care nu voiau sa gandeasca logic si altii care n-aveau nici o treaba cu condusul masinii ... asa avea multe de povestit ... ideea e prea multi isi merita soarta , pe multi imi venea sa-i las acolo unde i-am gasit ! Cand o fi mai groasa si suna goarna , m-oi duce ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Nici in toroapele noaste nu prea exista conditii ca in lemozina. :)

Asta este problema romanului, dupa ce s-a vazut scos din cacat a inceput sa arunce in stanga si in dreapta cu cacat.

Trebuia lasat sa stea 2 zile pe autostrada, sa ramana draqu acasa cand se anunta atentionare de cod rosu sau portocaliu.

 

N-ai fost atent !

Ala era salvat si l-a dus ISU sa-si recupereze masina lasata pe autostrada !

Culmea tupeului si a nesimtirii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

N-ai fost atent !

Ala era salvat si l-a dus ISU sa-si recupereze masina lasata pe autostrada !

Culmea tupeului si a nesimtirii !

 

Ba chiar am fost atent, dar am vrut sa fiu un pic ironic :)

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Exact asta e motivul epntru care m-am autoexclus de la interventii si recuperari . In mod ciudat , factorul uman e tot ala care m-a lecuit de binefaceri pe munca si banii mei . N-am asteptat nici o secunda sa primesc multumiri ca nu mai am unde sa le stivuiesc si ca nici pentru asta nu m-am dus , dar nici sa fiu facut nesimtit , prost si incapabil de unii ramasi in sant ca au plecat cu gume rase pe drumuri cu polei .

 

Mai urma o bataie si eventual o muie mica ! asa ca mi-a cedat mintile si m-am retras ... cand o fi musai - cu placere ... pana atunci stau in papucii mei ... inclin sa cred ca eram la fel de iresponsabil ca aia care nu voiau sa gandeasca logic si altii care n-aveau nici o treaba cu condusul masinii ... asa avea multe de povestit ... ideea e prea multi isi merita soarta , pe multi imi venea sa-i las acolo unde i-am gasit ! Cand o fi mai groasa si suna goarna , m-oi duce ...

 

Ceva similar am simtit si noi in ianuarie 2012 cand am carat alimente in satele inzapezite din Buzau si unde venisera militarii sa le dea zapada de pe langa case, iar masculii satului stateau si cascau gura la ei.....:uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Mare p**a de om ala ce o zis de rau de conditii. Nea caisa soferul , dar militarii care circula frecvent in camioanele alea pe timp de iarna ? Pentru ei nu e frig ? Jeg ordinar !

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

... si abia m-am intors dupa o mica sunare de goarna ...a sunat =am incalecat ... in 160 km n-am dat nici macar o data din stergatoare , gradele mici si vintul permanent hotarat ( hotarat bine , scot eolienele productie maxima ) fac treaba buna poate ca un pic prea buna ... si cu carton pe trei sferturi din radiator , tot n-am facut mai mult de 80 de grade la motor ...sosea inghetata , vizibilitate proasta , viscol orizontal , mers incet cu ochii mari precum broscoiu'... no, asa-i iarna ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

... si abia m-am intors dupa o mica sunare de goarna ...a sunat =am incalecat ... in 160 km n-am dat nici macar o data din stergatoare , gradele mici si vintul permanent hotarat ( hotarat bine , scot eolienele productie maxima ) fac treaba buna poate ca un pic prea buna ... si cu carton pe trei sferturi din radiator , tot n-am facut mai mult de 80 de grade la motor ...sosea inghetata , vizibilitate proasta , viscol orizontal , mers incet cu ochii mari precum broscoiu'... no, asa-i iarna ...

 

Rau sa fii ochelarist pe viscol.

Cand cu aventura de povestii mai sus am spart parbrizul de atata batut cu stergatoarele in el.

Apoi am rupt o sufa de 10 m buna, noua, pe un Q7, nimeni nu stia unde-i cuiul pentru infiletat, nici macar soferul, batea un viscol de ne lua chilotii de sub pantaloni, cine dreaq sa caute cuiul?, razvanutza a facut latz pe spita unei jante, mi-a zis sa trag si zbang...la revedere sufa...o am in pod, astept pe cineva sa o coasa...

 

Ziceai ceva de multumiri @cos? du-te bre...:ha:

 

M-as duce oricand la o recuperare, dar trebuie sa stiu eu ca sunt pregatit, atat cat sa nu devin victima, cat si sa nu ma doara foarte tare eventualele stricaciuni. La futu-i nu prea merg.

 

Mi-a ramas intiparita in minte semnatura unui coleg de-al nostru, de mult nu si-a mai facut simtita prezenta pe forum, @Miron: "do everything prepared".

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Problema celor care raman inzapeziti este nepasarea. toti merg pe ""lasa ca merge ...tocmai eu sa raman inzapezit ...ma descurc eu""

 

si apoi ..dupa: ""ce dracu tocmai eu?""

o logica stramba a mojoritatii romanilor.Asta e natia noastra. Problema cea mai mare e ca ""EU am drepturi ""

""de ce nu vine sa ma salveze? ""

 

si doamne fereste sa salvezi omul si sa lasi acolo casetofonul....sau cheile ...sau actele....sau mai nou laptopul cu data importante.(nu zic de telefon ca ala sigur nu il uita.)

 

Acum 5-6ani ma intorceam de la o vanatoare, de la Cernavoda .Seara pe la 22 timp frumos...stele..dar ger si gheata pe sosea. Pe marginea drumului la 10m in sant un turism cu trei pasageri.Opresc...""va ajut"" ..da mersi...masina avea carlig ..ma leg de carlig si ii zic sa ttina volanul drept ..zice da, dar dupa cateva secunde rasuceste si spatele isi schimba directia spre sant si se rupe carligul(sudura) din lonjeroane. cobor agat de punte scot masina ..strangeri de mana ..la revedere. Dupa trei saptamani primesc la firma (lasasem cartea de vizita) o hartie de la avocatul inzapezitului ca "sa ne intelegem"" pt ca am distrus masina sau ma da in judecata.

 

Am ajuns la om acasa si noroc ca era si nevasta lui acasa.Discutia s-a terminat cu ""Stefaaanee! ""

 

Am plecat si cu o sticla de vin.

 

 

Eu zic ca in operatiunile de salvare soferii trebuiesc lasati acolo.Familia sau prietenii din masina nu au vina ca omul e berbec.Ramane omul in sant ..in mocirla ...cade un copac si blocheaza drumul sau alte accidente dar cand soferul zice ca ma grabeam am crezut ca trec....ramai nene acolo pina la primavara.

 

E un pic deviat subiectul topicului dar ...e pe acolo.

Editat de Astral
Nu se scrie cu î din a la inceputul niciunui cuvant !

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Se pare ca grupul "tristilor" cu diverse gusturi neplacute dupa asemenea aventuri e destul de consistent.

Una e "salvatul" si alta e ...alta!

 

A nu se intelege ca spiritul nostru specific, de "sarit in ajutor" al comunitatii 4x4, trebuie omorat. Trebuie omorat putin din entuziasm si folosit neuronul la luarea unor decizii de acest gen.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

.....Problema cea mai mare e ca ""EU am drepturi ""

""de ce nu vine sa ma salveze? ""

.......

 

Care mentalitate, in caz ca ati uitat, tot de la penalul Iliescu a fost emanata, cand la inceputul anilor 90 oamenii dadeau buluc la Cotroceni "sa li se dea butelii", apoi au continuat cu "sa li se dea ceva, orice" ca doar n-o sa stea cu mana intinsa degeaba....si scarbele de politicieni au cultivat, intretinut, incurajat acest lucru pentru ca doar asa, tinandu-i cu mana intinsa, isi puteau capata si ei voturile necesare accederii in institutia protectoare a marilor infractori, respectiv parlamentul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Cand ai atatea avertizari meteo (care sunt din ce in ce mai precise) ca urmeaza vreme severa de la ora X la ora Y in judetele Z , sa pleci la drum nepregatit reprezinta un act de inconstienta.

 

In conditii de ZERO vizibilitate cu viscol puternic si temperaturi scazute, orice act de bunavointa sau misiune de salvare se poate transforma foarte rapid intr-o tragedie.

 

Una e sa te aventurezi la cativa km sa tragi afara din zapada pe cineva si alta e sa te lasi la mana norocului in plin camp pentru niste cretini.

Mare parte din ei la final te vor injura ca nu te-ai dus si acasa sa le dai zapada din fata casei. :wink:

 

Filmuletul e de anul trecut si cred ca spune multe:

 

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/1655903974669675/

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Nu fiti atat de radicali cu cei prinsi pe drum de viscol. Fiecare dintre noi face lucruri mai putin rationale uneori. Sunt situatii si situatii cand facem si lucruri mai putin rationale. Eu ma consider rational si prudent, dar am fost foarte aproape sa o iau pe A2 joi spre vineri noaptea, la debutul. odului portocaliu (planul era sa fac un dus intors B/CT). Daca putea sa ajutam pe cineva blocat sa o facem fara sa il judecam prea aspru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

o constatare amuzanta ; nu sunt masini de teren inzapezite/abandonate eg indiferent de dotari, anexe , etc nici unu' care stie ca 4x4 = 0 pe zapada troienita / viscol nu s-a aventurat aiurea !

Editat de FELDGRAU BRONC
Patrol GR 94, in continua evolutie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare