Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

​Anunt umanitar: Bogdan Dranga are nevoie urgenta de transplant medular

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• ​Anunt umanitar: Bogdan Dranga are nevoie urgenta de transplant medular

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bogdan-dranga.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	30,8 KB 
ID:	1026113

Pana in urma cu cateva saptamani, Bogdan Dranga era un copil de 11 ani, vesel si fericit, a carui singura grija erau temele de la scoala. Acum cateva saptamani a fost diagnosticat cu HLH (Hemophagocytic lymphohistiocytosis) - o boala extrem de rara, ce impune transplant medular, interventie foarte costisitoare.

In urma unei prime etape de tratament la Institutul Clinic Fundeni, terminata pe 28 februarie se parea ca starea lui se ameliorase. HLH este o boala rara, care evolueaza diferit de la caz la caz. Bogdan a intrat in coma pe 14 martie si dupa ce a fost intubat timp de 15 ore, si-a revenit. Acum starea lui este instabila, iar transplantul medular este singura lui sansa la viata.

Pe data de 18 martie i-au fost recoltate probele necesare pentru identificarea unui donator si se mai asteapta o serie de rezultate pentru alte analize efectuate in Germania. Medicii nu pot da deocamdata pronosticuri privind evolutia starii sale, insasingurul lucru cert pentru parintii lui Bogdan este ca trebuie sa stranga cat mai repede banii necesari pentru realizarea transplantului pentru a-i salva viata copilului lor.

Il puteti ajuta pe Bogdan cu donatii in urmatoarele conturi deschise pe numele Anula Dranga, la Raiffeisen Bank:

CONT RON - RO06 RZBR 0000 0600 0709 3895
    CONT USD - RO31 RZBR 0000 0600 1269 4904
    CONT EUR - RO15 RZBR 0000 0100 1497 4452
    Cont PayPal: anuladranga1@yahoo.com

Re: ​Anunt umanitar: Bogdan Dranga are nevoie urgenta de transplant medular

Imi pare tare rau de ce se intampla acum in familia Dranga.

Bogdan este baiatul lui Tudor Dranga, de la Traco Service, membru al comunitatii offroad de foarte multi ani.
    Haideti sa ajutam fiecare cum putem; situatia este urgenta si trebuiesc stransi multi bani cat de repede.

Multa sanatate lui Bogdan si putere parintilor.
    Ultima editare de Astral; 25.mar.2014, 09:55.
    GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road
    GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro
    razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Comentariu

https://www.facebook.com/pages/Bogda...04761982966517

Aici este pagina unde vom pune update-uri constante despre starea lui Bogdan. Voi incerca sa postez si pe forum evolutia lui, cer este ca incercam sa organizam niste evenimente pentru strangeri de fonduri si mediatizarea cazului.

Numai bine,
      Radu
      I am planning to live forever. So far, so good.
      www.tudoroiu.com

Comentariu

Faceti publice data , ora si locatia evenimentelor organizate.Daca aveti nevoie de suport tehnic va pot ajuta.
        0722 252 631 Alin

Comentariu

Acum o saptamana am decis sa facem publica situatia lui Bogdanel. In acest timp a trecut cu bine peste o coma de gradul trei, peste montarea unui cateter (mai complicata decat pare) si continua tratamentul si procedurile prescrise de medic.

Ne bucuram acum pentru orice zi in care organismul lui continua sa lupte cu boala. Am reusit sa luam viza de America iar acum nu ne dorim nimic altceva dacat sa vina ziua in care doctorii pot spune ca Bogdan poate suporta zborul peste ocean.

Pana atunci insa vom incerca tot ce ne sta in putinta sa strangem cat mai multi bani pentru interventie si tratamentul post operatoriu.

Multumim din suflet tuturor celor care sunt alaturi de noi.

Apreciem un share si un like, ca sa ne ajute sa mediatizam povestea lui Bogdan.

Donatiile pentru a-l ajuta pot fi facute atat in conturile de banca

CONT RON - RO06 RZBR 0000 0600 0709 3895
          CONT USD - RO31 RZBR 0000 0600 1269 4904
          CONT EUR - RO15 RZBR 0000 0100 1497 4452

Cat si in contul de Paypal

anuladranga1@yahoo.com
          www.tudoroiu.com

Comentariu

Salut Alin,

Bineinteles ca vom face public orice event pe care il organizam!
            www.tudoroiu.com

Comentariu

Intre timp Bogdanel a ajuns in State!
              Un OM a achitat o mare parte din contravaloarea ambulantei aeriene!!!
              Fișiere atașate
              Toyota LJ 70
              Transsylvania Off Road Club
              www.helpdani.eu

Comentariu

Multa sanatate Bogdanele !!
                Putem sa stim cine a fost acel OM ?Toata stima pt EL !
                "Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."

Comentariu

Multa sanatate !

Regulament

Comentariu

Sa ii dea Dumnezeu multa sanatate lui Bogdanel, iar familiei, multa putere!
                    GREEN DRAGON Y61, 3,0

Comentariu

Intrucat nu toti membri comunitatii 4x4 au cont pe facebook ...mi-am permis sa pun acest pasaj aici:

"Dragii nostrii ,
                      In zi de sarbatoare, ca o coincidenta sau nu....cand Hristos a inviat, medicii au considerat ca Bogdan poate fi mutat de la Terapie Intensiva la Departamentul Transplant !
                      Daca pentru cei de aici transplantul este poate o rutina , o mare problema sunt
                      leziunile pe creier (reversibile -spera toata lumea !!!) create de virusii netratati ne la timp si de tensiunea arteriala foarte mare nesupravegheta , combinate cu sedativele primite - lucruri care au dus la afectarea memoriei si a vederii lui Bogdan .

Insa , Bogdan este un luptator si cu vointa si rabdare se recupereaza!!
                      Daca acum doua zile nu stia cum il cheama azi a stiut sa le spuna medicilor numele cainelui lui si al soferului de la buss-ul scolii, a mancat dintr-o gogoasa americana dupa trei saptamani in care a stat mai mult intubat si sedat ...

Nu credeam nici noi ca se va mai intampla acest lucru... este un miracol!

In noaptea Inaltarii ne-am rugat sa-i dea Dumnezeu sanatate celui mai curajos om de pe planeta asta, Bogdan Oprea , prietenul lui Bogdanel, cel care a crezut in el si care i-a acordat o noua sansa la viata!

Va multumim de asemenea tuturor ca sunteti alaturi de noi cu gandul, cu ruga, cu o vorba buna, cu un ajutor material, cu orice ! Sa fiti sanatosi si sa ne auzim cu bine !!"

Sursa: https://www.facebook.com/pages/Bogda...966517?fref=ts

...nu e nimic de zis, decat ca aceasta comunitate exista, minuni exista si nu in ultimul rand ...

oameni cu suflet, exista!
                      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

De la noi prea putin, dar cu suflet si speranta pentru tanarul flacau sa fie cu multa sanatate ! Stefi, Madalina si Catalin !
                        NADS Fitted
                        Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
                        Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

O veste excelenta preluata de pe pagina de FB a lui Bogdanel!!!

"NEWS!!!
                          Astazi a avut loc sedinta saptamanala a doctorilor din echipa de transplant care a concluzionat ca s-au gasit cativa donatori compatibili care vor vi reanalizati si testati si dintre care va fi ales unul !!!
                          Pana atunci Bogdanel va trebui sa urmeze un tratament intens de reabilitare fizica , care sa-i aduca corpul intr-o forma cat mai buna , pentru a fi pregatit pentru etapa de transplant .
                          Se pune chiar problema sa fie transferat la o alta sectie speciala de recuperare
                          "
                          Toyota LJ 70
                          www.helpdani.eu

Comentariu

Preluat de pe pagina de FB.

"Sa va explic cum sta treaba...
                            Asa e Bogdan , una calda una rece ...
                            De fapt sunt mai multe calde si mai multe reci !
                            Nu e vina lui ( tot etajul il iubeste, asistentele se aduna , si-si povestesc in grup bancurile pe care le face bogdan .Cand intra cineva nou pe usa incepe cu : am auzit ca tu esti un baietel deosebit ...si tot asa...)
                            Dar nu e intotdeauna la fel ... bietul Bogdan trece prin tot felul de faze ( legaturile din creierasul lui se refac ciudat , pentru mine si Boby , cel putin ) Cand e perfect lucid, cand cade in niste stari de letargie de ne speriem si adunam tot spitalul in miezul noptii , zilei, etc)

Momente si momente ...!!

Si mai e ceva : oboseste ! repede, prea repede !
                            Si asta il termina , pentru ca il ia pe nepregatite si atunci i se incurca gandurile si nu mai poate sa-si gaseasca cuvintele si se streseaza si totul se rostogoleste de aici intr-o avalansa negativa in mintea si sufletul lui... ingrozitor , of!!!

Una rece :
                            Ieri , dupa ce scapase de infectia urinara ( de saptamana trecuta) care l-a tras inapoi cca o saptamana de la terapia fizica , incepuse din nou sa se ridice in picioare , sa paseasca , cu greu ( ajutat si sustinut) cat sa se mute de pe pat pe scaun, si tot asa , cand ... : A CAZUT !!!!
                            Pur si simplu , i s-a inmuiat un picior si s-a scurs fulgerator printre bratele mele, pe podea , in genunchi .
                            De aici , dezastru ! sperietura si emotia l-au facut sa nu mai stie ce si cum , nu mai stia nici ce-l doare , nici cat de tare , ne era frica sa-l miscam , lui ii era frica sa se miste ,plangea de durere, repet , dezastru !
                            I-au facut 20 de radiogarafii , de la gat pana la calcaie si i-au dat morfina . Punct.
                            Doar o glezna se pare ca si-a sucit mititelul dar asta este suficient sa-l dea inapoi din nou de la terapia fizica ... si cu asta nu ne laudam

Dar avem si una calda ... :
                            Azi am plans ( eu cu Boby ) si am ras ( toti trei ) de ne-am cracanat !
                            Nu stiu cati din voi, si/sau daca stiti cat de tare a fost afectat creierul lui Bogdan in Romania ...
                            Eee..., a fost tare !!... ,poate ma repet : cand l-au trezit , aici , nici nu stia cum il cheama (ALOOO!!! PRICEPETI??)
                            Apoi a trecut ceva vreme pana sa-si recunoasca mama..., ( tat'su da'l in papucii mei !)

A fost o mare victorie cand a reusit sa duca popcorn la gurita singur!
                            Apoi , memoria de scurta durata, inca ii lipseste !:
                            De ex: mesteca , mesteca , il astept sa termine din gura si-l intreb :
                            -A fost bun? si el :
                            -Ce?
                            -Hotdogu' !
                            -Care hot dog?
                            ... Of...!
                            Dar altfel , engleza ii este mult mai buna ca a mea ,(multumim doamna profesoara!), vrea cu Andrei, Luca si Aron , Delcea , Fane , etc..., Recunoaste si fredoneaza melodii de la radio ( cand a fredonat SKYFALL "m-a spart "!!! iar pe asistenta a luat-o capul!!!)
                            Legaturile nervoase din creier sunt mistere si pentru oamenii de stiinta , iar legaturile dintre ochi si felul cum se formeaza imaginea in creier sunt niste chestii peste puterea mea de intelegere...

Iar Bogdan nu prea vedea nimic,decat umbre...
                            dar asta seara ,
                            a s t a s e a r a ,
                            Ne-a topit !
                            A imitat-o pe Boby care se stramba la el !!!
                            Cu grimasele de rigoare!
                            Cu limba scoasa !
                            E o speranta ! e luminita ! se vede ! e acolo , la capatul tunelului , dar exista!!!!
                            Poate parem nebuni dar nu mai stim ce sa inventam ,ne-am tavalit!!!!

Ii cumparam jucarii pt copii de 1 an ca sa incercam sa vedem daca recunoaste culorile sa exersam cu mainile miscarile...etc...

Gata , ma duc sa ma-mbat!!!!

PS : (tot calda!) azi , Bogdan a primit de la spital scaunul lui cu rotile personal ! asta inseamna progres, si ne confera incredere!!!"
                            Toyota LJ 70
                            www.helpdani.eu

Comentariu

Sa va ajute Cel de sus !

Comentariu

Procesare...
                              X